tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wybory do europarlamentu 25 maja. "Najbardziej prawdopodobny termin"

Wybory do europarlamentu 25 maja. "Najbardziej prawdopodobny termin"
Foto: Wikipedia (CC BY SA) Wybory do PE odbędą się w niedzielę

Najbardziej prawdopodobny termin wyborów do Parlamentu Europejskiego to 25 maja. Głosowanie będzie zatem jednodniowe - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Według kancelarii bez nowelizacji Kodeksu wyborczego nie można zarządzić wyborów dwudniowych. Na podpisanie rozporządzenia w tej sprawie Bronisław Komorowski ma czas do 24 lutego.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do PE zarządza prezydent w drodze postanowienia, nie później niż 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w okresie wyborczym. Okres wyborczy ustalony w przepisach prawa Unii Europejskiej przypada od 22 do 25 maja 2014 r.Zatem prawdopodobny termin wyborów w Polsce to niedziela, 25 maja; przy założeniu, że wybory odbędą się tego dnia, zarządzenie wyborów przez prezydenta powinno nastąpić nie później niż 24 lutego - poinformowano.

Wybory dwa dni trwać nie mogą

Polska Agencja Prasowa spytała, czy prezydent rozważa możliwość, by wybory europejskie trwały dwa dni i czym będzie się kierował, podejmując decyzję w sprawie tego, czy wybory do PE będą jedno- czy dwudniowe.

Art. 4 ust. 2 Kodeksu wyborczego mówi o tym, że organ zarządzający wybory może postanowić, że głosowanie w wyborach przeprowadzone zostanie w ciągu dwóch dni.

Kancelaria odpowiedziała - powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który badał wspomniany art. 4 - że "nie jest w obecnym stanie prawnym możliwe zarządzenie głosowania w ciągu dwóch dni". Dwudniowe głosowanie do PE - podkreśliła Kancelaria - byłoby możliwe, gdyby Kodeks wyborczy został odpowiednio znowelizowany.

Przywołała przy tym uzasadnienie wyroku TK, który orzekł, że w przypadku wyborów samorządowych i europejskich "dwudniowe głosowanie jest dopuszczalne, lecz oznacza, że powinien o tym przesądzić sam ustawodawca".

TK badał Kodeks wyborczy w lipcu 2011 roku. W odniesieniu do dwudniowego głosowania orzekł, że w ogóle jest to niedopuszczalne w wyborach do Sejmu, Senatu i prezydenckich.

Wybierzemy 51 europosłów

Biuro Prasowe Kancelarii podkreśliło ponadto, że postanowienie prezydenta o zarządzeniu wyborów podaje się do publicznej wiadomości i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. W postanowieniu prezydent wyznacza datę wyborów oraz określa dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w Kodeksie wyborczym (kalendarz wyborczy), po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej.

Polacy w maju wybiorą 51 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza wyborcza. Forum jest wyłączone.

Pozostałe informacje