Waszczykowski: konieczne skuteczniejsze działania na rzecz pokoju

Waszczykowski: konieczne skuteczniejsze działania na rzecz pokoju
Waszczykowski: konieczne skuteczniejsze działania na rzecz pokoju
tvn24
Witold Waszczykowski na debacie w Nowym Jorkutvn24

Podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ we wtorek na temat rozwiązywania konfliktów międzynarodowych szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski uznał wysiłki w tym zakresie za niewystarczające. Apelował o szybsze i bardziej gruntowne działania na rzecz pokoju.

Szef polskiej dyplomacji rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Nowym Jorku, której głównym celem jest promowanie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

We wtorek minister Waszczykowski wygłosił przemówienie podczas organizowanej przez Szwecję otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat zapobiegania konfliktom.

"Niewystarczające wysiłki"

- W ostatnich latach byliśmy świadkami szeregu coraz bardziej skomplikowanych i przewlekłych konfliktów i jednocześnie najgorszych kryzysów humanitarnych od końca II wojny światowej. Biorąc pod uwagę szczególnie czuły krajobraz bezpieczeństwa w wielu regionach świata, musimy przyznać, że wysiłki zmierzające do rozwiązania istniejących konfliktów nie są wystarczające – przekonywał Waszczykowski.

W celu zapewnienia trwałego i sprawiedliwego pokoju dla wszystkich, konieczne jest, zaznaczył minister, aby społeczność międzynarodowa identyfikowała i rozwiązywała przyczyny konfliktów gruntowniej i szybciej. W swym wystąpieniu szef resortu mówił o zaangażowaniu Polski w proces rozwiązywania problemów o charakterze globalnym. - Jako jeden z członków założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych, Polska była zaangażowana w operacje pokojowe ONZ od 1953 roku. Od tego czasu, ponad 70 tys. polskich żołnierzy w błękitnych hełmach służyło w różnych misjach ONZ. Od wybrzeży Haiti, gdzie polscy żołnierze pomogli odbudować naród, przez wyżyny i pustynie Bliskiego Wschodu, po Bałkany, gdzie polski premier i wysłannik ONZ ds. praw człowieka Tadeusz Mazowiecki wezwał społeczność międzynarodową do położenia kresu przerażającym czystkom etnicznym i łamaniu praw człowieka – przypomniał minister. Argumentował, że Polska zawsze była zaangażowana we wspieranie tych, którzy szukają pomocy w przywracaniu pokoju i pojednaniu. Kierując się uniwersalnymi wartościami pokoju, stabilności i dobrobytu, które leżą u podstaw polityki zagranicznej, Polska nie chce być uznana tylko za zwykłego konsumenta bezpieczeństwa, ale wiarygodnego uczestnika w jego zapewnianiu. Czyni starania, aby zwiększyć swój udział w operacjach ONZ. Zdaniem Waszczykowskiego konfliktom można i należy zapobiec lub je łagodzić poprzez wczesne, odpowiednie zaangażowanie polityczne i dyplomatyczne, a Rada Bezpieczeństwa ma w tym do odegrania kluczową rolę. Posiada odpowiednie narzędzia, ale ważne jest, aby częściej z nich korzystała. Mogą się bowiem nie tylko przyczynić do wcześniejszego rozpoznawania znaków ostrzegawczych, ale także ułatwić podejmowanie działań, zanim przerodzą się w otwarty konflikt.

O zapobieganiu konfliktów w Afryce

Szef MSZ pozytywnie wypowiadał się o działaniach grupy roboczej ad hoc w sprawie zapobiegania konfliktom w Afryce. Wzywał do ich rozszerzenia i podjęcia także w innych rejonach świata. Minister przedstawił zgromadzonym stanowisko Polski, która sądzi, że wysiłki Rady Bezpieczeństwa nie powinny być udaremniane przez używanie weta wobec działań, mających na celu powstrzymanie lub zapobieganie zbrodniom wojennym i zbrodniom przeciwko ludzkości. - Jesteśmy również przekonani, że Organizacja Narodów Zjednoczonych potrzebuje lepszej i bardziej spójnej koordynacji prac między Radą Bezpieczeństwa, Komisją Budowania Pokoju i różnymi misjami ONZ na tym polu. W związku z tym uważamy, że zwiększone konsultacje między Radą Bezpieczeństwa a krajami dostarczającymi oddziałów do misji pokojowych mogłyby się przyczynić do uwrażliwienia na niestabilne warunki zagrażające pokojowi – twierdził Waszczykowski. Zwrócił uwagę na znaczenie skutecznej polityki zapobiegania konfliktom krajowym, opartej m.in. na wzmocnieniu przejrzystych i odpowiedzialnych instytucji państwowych, walki z korupcją i promowania dobrego zarządzania przed i po konfliktach. Zaliczył je do kluczowych czynników, pomagających rozładować napięcie i zapobiegać eskalacji. - Sądzimy, że dzięki mediacji, dobrej informacji i wahadłowej dyplomacji sekretarz generalny może złagodzić napięcia oraz promować stosunki pokojowe między państwami. Zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, Sekretariat odgrywa znaczącą rolę w tym procesie, gdyż może dostarczyć Radzie Bezpieczeństwa danych zarówno o wczesnych ostrzeżeniach, jak i dogłębnej analizy pojawiających się kryzysów – wskazał szef polskiej dyplomacji.

Spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ

W poniedziałek Waszczykowski spotkał się z nowym sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Jak ocenił, są duże szanse, że Polska zostanie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa. Głosowanie nad przyjęciem nowych niestałych członków RB będzie miało miejsce w czerwcu. Minister powiadomił, że w rozmowie z Guterresem wskazał na atuty naszego kraju w rywalizacji o niestałe miejsce w RB. Sekretarz generalny interesował się także spojrzeniem Polski na konflikt rosyjsko-ukraiński oraz problem uchodźców.

"Chcę rozmawiać o polityce rosyjskiej"

Szef MSZ zapowiedział nowojorskie spotkania z kilkoma ważnymi osobistościami, które – wyraził nadzieję – będą albo doradzały, albo zajmowały ważne stanowiska w administracji przyszłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Wymienił byłego sekretarza stanu USA Henry'ego Kissingera oraz generała Michaela Flynna, którego prezydent elekt wybrał na swego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego.

- Chcę przedstawić sytuację w naszej części Europy, jak wygląda ona po decyzjach NATO i dlaczego decyzje NATO musiały zapaść, by wzmocnić nasze bezpieczeństwo. Chcę rozmawiać o polityce rosyjskiej, dlaczego Rosja się tak zachowuje i jak można na to reagować; przekonywać, że warto, oczywiście, nawiązać kontakt z Rosją. (…) My nie blokujemy takiego zbliżenia, pod warunkiem, że nie będzie się działo naszym kosztem – tłumaczył Waszczykowski.

- Na takich rozmowach - jak mogę sobie wyobrazić - minister Waszczykowski mówi o tym jak Polska jest lojalnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim ważnym strategicznym graczem w tym rejonie Europy centralnej i jakakolwiek destabilizacja tego regionu odciśnie się również piętnem na bezpieczeństwie Stanów Zjednoczonych - mówiła TVN24 dr Katarzyna Pisarska, dyrektorka Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Prawo i Sprawiedliwość liczy na to, że takie argumenty trafią do Amerykanów. - Akurat Polska jest bardzo lojalnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych właściwie od 91 r. Jesteśmy zaangażowani po stronie amerykańskiej w bardzo wielu miejscach na świecie i warto, żeby to w końcu Amerykanie docenili troszeczkę bardziej niż do tej pory - powiedział TVN24 Przemysław Czarnecki.

"Przyjazne stosunki z Rosją to dobra, a nie zła rzecz, tylko 'głupi' ludzie, głupcy, mogliby pomyśleć, że to coś złego - to z kolei napisał na Twitterze trzy dni temu prezydent elekt Donald Trump.

Mimo to minister Waszczykowski mówił: "jesteśmy zadowoleni, że już prezydent elekt zdecydowanie odszedł od retoryki jaką słyszeliśmy w czasie kampanii wyborczej i podtrzymał całą politykę republikańską, którą znamy od lat".

Te słowa nie podobają się polskiej opozycji. - Minister Waszczykowski chce być twardy tam, gdzie nie powinien a miękki tam, gdzie powinien być trochę twardszy (...) Trzeba było rozmawiać tutaj trochę twardszym głosem i właśnie mówić im, że nas niepokoją te wypowiedzi Donalda Trumpa, które mówią o tym, że w tej chwili trzeba normalizować relacje z Rosją, że tak naprawdę nic wielkiego się nie działo - mówił TVN24 Rafał Trzaskowski (PO).

Republikańska polityka od lat była nacechowana nieufnością wobec Rosji, nawet kosztem ekonomicznego interesu Stanów Zjednoczonych.

- Pomimo tego, że Rosja jest w relatywnie słabej pozycji, nieporównywalnie słabszej niż Związek Radziecki był, Donald Trump dzisiaj uważa, że to Stany Zjednoczone powinny wychodzić naprzeciw Rosji. Będzie się to odbywało kosztem państw takich jak Ukraina, Gruzja - powiedziała dr Katarzyna Pisarska, dyrektorka Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Autor: js/sk / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Nie wierzcie mitom, że ukraińskie zboże wciąż zalewa polski rynek - napisał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Zaapelował w mediach społecznościowych do rolników, którzy blokują przejścia graniczne.

Ambasador Ukrainy w emocjonalnym apelu do rolników

Ambasador Ukrainy w emocjonalnym apelu do rolników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Erytrejka, która urodziła przy granicy polsko-białoruskiej, poprosiła o ochronę w Polsce dla siebie i dziecka - poinformowała w piątek Straż Graniczna. Według Stowarzyszenie Egala, kobieta spędziła ponad miesiąc między polską a białoruską granicą i rodziła sama w lesie.

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Źródło:
PAP

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W siedzibie PiS na Nowogrodzkiej zebrali się politycy, aby ustalić strategię na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego. Przybyli między innymi europosłowie Anna Zalewska i Zdzisław Krasnodębski, ale także Jacek Kurski i Adam Bielan. Zalewska przekazała, że o tym, kiedy zostaną przedstawione listy, zadecyduje prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To są najtrudniejsze wybory dla Prawa i Sprawiedliwości - przyznał Ryszard Czarnecki.

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Źródło:
TVN24

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Ubiegająca się o fotel prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała proces w trybie wyborczym ze swoim rywalem Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Żona Borysa Budki pozwała go po słowach, które kontrkandydat zamieścił w mediach społecznościowych.

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Źródło:
PAP

Jeden z najciekawszych pojedynków w drugiej turze wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim niewątpliwie odbędzie się w Koszalinie, gdzie temperatura kampanijnego sporu została podgrzana już do czerwoności. Kandydaci oskarżają się o zdradę wyborców i hejt. Przy roznoszeniu ulotek w środę musiała interweniować policja. 

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Źródło:
TVN24

Dotychczasowy prezydent Jarosław Klimaszewski wygrał pierwszą turę wyborów w Bielsku-Białej, zdobywając 45,88 proc. głosów, ale w niedzielę czeka go dogrywka z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Konradem Łosiem. Rządzący miastem od 2018 roku polityk, popierany przez Koalicję Obywatelską, może liczyć na większość w radzie miasta, ale jego konkurent nie planuje składać broni.

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24