tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Skrzypczak: jeżeli MON ujawniło dokumenty przetargowe, złamało prawo międzynarodowe

zobacz więcej wideo »
Skrzypczak: jeżeli MON ujawniło dokumenty przetargowe, złamało prawo międzynarodowe
 • Skrzypczak: jeżeli MON ujawniło dokumenty przetargowe, złamało prawo międzynarodoweSkrzypczak: jeżeli MON ujawniło dokumenty przetargowe, złamało...
 • "Dywizja pozbawiona możliwości kontrataku""Dywizja pozbawiona możliwości kontrataku"
 • "WOT nigdy nie osiągną gotowości bojowej, która obowiązuje w NATO""WOT nigdy nie osiągną gotowości bojowej, która obowiązuje w...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Generał Waldemar Skrzypczak był gościem "Kropki nad i"

Dokumenty firm biorących udział w przetargu na śmigłowce są objęte ścisłą tajemnicą. Jeżeli MON ujawniło ich dokumenty, mają prawo dochodzić swoich praw poprzez arbitraż międzynarodowy - powiedział w "Kropce nad i" generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. Odniósł się w ten sposób do informacji, że były szef podkomisji smoleńskiej Wacław Berczyński miał dostęp do dokumentacji przetargowej.

Gen. Skrzypczak powiedział, że warto by się zastanowić dla kogo Wacław Berczyński brał dokumenty dotyczące przetargu na caracale.

- Uważam, że to nie jest rzeczą przypadku, że osoba, która pracowała w Boeingu sięga po dokumenty, które nigdy nie będą archiwalnymi. One są dokumentami tajnymi - podkreślił.

Przypomniał, że w przetargu brały udział trzy strony: PZL Mielec i Sikorsky Aircraft Corporations (należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin), WSK "PZL-Świdnik" (należące do włoskiej grupy Leonardo) oraz konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest.

- Dokumenty tych firm są objęte tajemnicą ścisłą, tajemnicą handlową - dodał. - Jeżeli MON ujawniło dokumenty tych firm, to te firmy mają prawo dochodzić swoich praw poprzez arbitraż międzynarodowy. Ujawniono tajemnicę handlową dwóch firm, które były uczestnikami tego przetargu - zaznaczył gen. Skrzypczak. Powiedział, że "to złamanie prawa międzynarodowego".

Gen. Skrzypczak podkreślił, że niezależnie od tego, jakie uprawnienia miał Berczyński, to nie miał prawa do dostępu do dokumentów innych firm, które startowały w przetargu.

Odnosząc się do kwestii samego przetargu na śmigłowce, powiedział, że "zna opinie pilotów biorących w nim udział". - Oni oceniali, że caracale były najlepszym śmigłowcem - powiedział.

Zamieszanie ws. przetargu na caracale

Posłowie PO, którzy przeglądali akta przetargu na caracale w MON, poinformowali, że do dokumentów mieli dostęp ówczesny przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej Wacław Berczyński, jego zastępca Kazimierz Nowaczyk i były szef gabinetu politycznego i rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

W zeszłą środę PO złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. przetargu na śmigłowce dla wojska. W zawiadomieniu chodzi o możliwe przekroczenie uprawnień przez szefa MON i ujawnienia informacji niejawnych osobom nieuprawnionym.

MON podkreśla, że nie jest prawdą, że szef MON bezprawnie udostępnił klauzulowane dokumenty. Jak mówił wiceminister Michał Dworczyk, Berczyński, Nowaczyk i Misiewicz mieli upoważnienie szefa MON do wglądu w "archiwalną dokumentacją" techniczną dotyczącą zakończonego we wrześniu 2015 r. postępowania na śmigłowce oraz nie mieli wglądu do dokumentów negocjacji offsetowych, prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju. Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju uznało dalsze rozmowy z Airbus Helicopters za bezprzedmiotowe i kontraktu nie podpisano.

Minister Obrony Narodowej złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów PO polegającego na złożeniu fałszywego zawiadomienia o przestępstwie przekroczenia przez MON uprawnień, które miało rzekomo polegać na ujawnieniu informacji niejawnych osobom nieuprawnionym - przekazała w piątek rzeczniczka MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Polska zerwała negocjacje ws. Caracali »

Oglądaj
Polska zerwała negocjacje ws. Caracali
 • "Dajmy spokój z tymi bajkami o wykończeniu caracali""Dajmy spokój z tymi bajkami o wykończeniu caracali"
 • PO: Berczyński miał dostęp do ściśle tajnej dokumentacji. "Macierewicz po prostu kłamie"PO: Berczyński miał dostęp do ściśle tajnej dokumentacji....
 • MON: w sprawie caracali nie mamy nic do ukryciaMON: w sprawie caracali nie mamy nic do ukrycia
 • PO: Berczyński nadal zatrudniony w MONPO: Berczyński nadal zatrudniony w MON
 • "Nie wykluczam, że przez prokuratorów będzie przesłuchiwany pan Berczyński""Nie wykluczam, że przez prokuratorów będzie przesłuchiwany...
 • Wiceszef MON: zapoznamy się z zawiadomieniem posłów POWiceszef MON: zapoznamy się z zawiadomieniem posłów PO
 • PO zawiadamia prokuraturę w sprawie przetargu na śmigłowcePO zawiadamia prokuraturę w sprawie przetargu na śmigłowce
 • PO odpowiada na tłumaczenia wiceszefa MONPO odpowiada na tłumaczenia wiceszefa MON
 • Wiceminister obrony odpowiada na zarzuty. "Posłowie PO wprowadzili Polaków w błąd"Wiceminister obrony odpowiada na zarzuty. "Posłowie PO...
 • "Jeżeli wszystko jest dobrze, to dlaczego pan Berczyński uciekł?""Jeżeli wszystko jest dobrze, to dlaczego pan Berczyński uciekł?"
 • Berczyński miał dostęp do dokumentów ws. caracali? Macierewicz zaprzeczaBerczyński miał dostęp do dokumentów ws. caracali? Macierewicz...
 • MON: Berczyński, Misiewicz i Nowaczyk nie mieli nic wspólnego z negocjacjami offsetowymi MON: Berczyński, Misiewicz i Nowaczyk nie mieli nic wspólnego...
 • Berczyński wykończył caracale? "Sprawa kryminalna" kontra "spiskowa teoria dziejów"Berczyński wykończył caracale? "Sprawa kryminalna" kontra...
 • Macierewicz: kupimy śmigłowce szybciej, taniej i lepiej spełniając wymagania wojskaMacierewicz: kupimy śmigłowce szybciej, taniej i lepiej...
 • Witek: mam zaufanie do ministra MacierewiczaWitek: mam zaufanie do ministra Macierewicza
 • Miller: Macierewicz jawi się jako człowiek nieodpowiedzialny, zmierzamy w kierunku infantylizmuMiller: Macierewicz jawi się jako człowiek nieodpowiedzialny,...
 • Śmigłowiec H225M CaracalŚmigłowiec H225M Caracal
 • PO chce komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce. Jest wniosekPO chce komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce. Jest wniosek
 • Skąd szef MON wiedział o sprawie mistrali? "Z bardzo dobrego źródła"Skąd szef MON wiedział o sprawie mistrali? "Z bardzo dobrego...
 • PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. caracaliPO składa zawiadomienie do prokuratury ws. caracali
Wideo: tvn24 "Dajmy spokój z tymi bajkami o wykończeniu caracali"

Generał Skrzypczak odniósł się również do kwestii zakupu samolotów do przewozu VIP-ów.

31 marca Inspektorat Uzbrojenia MON i amerykański koncern Boeing podpisały umowę na dostawę trzech samolotów B737 (dwóch nowych i jednego używanego) do przewozu VIP-ów za nieco ponad 2 mld zł netto. Umowa została zawarta z wolnej ręki. Wcześniej MON unieważnił przetarg, w którym oferty okazały się za drogie i zawierały błędy formalnoprawne (obaj oferenci chcieli sprzedać MON samoloty B737). Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że negocjując tylko z Boeingiem, Inspektorat naruszył przepisy.

Generał podkreślił, że samoloty dla VIP-ów były potrzebne zawsze. Jego zdaniem jednak koszty Boeingów są za wysokie. - Trzeba by wyjaśnić warunki braku przetargu. Jak do tego doszło. Jest ustawa o zamówieniach publicznych. Jest prawo, które to reguluje, więc uważam, że ci wszyscy, którzy są odpowiedzialni za przestrzeganie prawa w Polsce, powinni to wyjaśnić. Przedstawić informację obywatelom - mówił.

"WOT nigdy nie osiągną gotowości bojowej, która obowiązuje w NATO"

Były dowódca Wojsk Lądowych ocenił także, że szef MON Antoni Macierewicz "osłabia polską armię".

Podkreślił, że "zasadniczy potencjał obronny Polski stanowią wojska operacyjne". - Wojska obrony terytorialnej nie są tym potencjałem, który będzie zdolny wykonać główne zadania w misji obrony kraju - dodał.

Powiedział, że WOT nigdy nie osiągną gotowości bojowej, która obowiązuje w NATO.

Zaznaczył, że "nie robi się nic dla wojsk operacyjnych". - W tej chwili wojska operacyjne są tak słabe przez to, że nie mają potencjału rezerwy, że niezmodernizowane nie spełniają oczekiwań kategorii NATO-wskich - tłumaczył.

"Dywizja pozbawiona możliwości kontrataku"

Gen. Skrzypczak odniósł się także do sprawy już realizowanego przeniesienia sprzętu jednego batalionu pancernego z Żagania pod granicą z Niemcami do Wesołej pod Warszawą. To 58 najnowocześniejszych polskich czołgów Leopard 2A5 i kilkadziesiąt dodatkowych pojazdów wspierających je podczas walki. W zamian dotychczas używane przez warszawskich czołgistów maszyny starszego typu są przenoszone na Mazury, a stamtąd do Żagania wędrują najbardziej zabytkowe czołgi w Polskim wojsku - T-72M.

Ówczesny dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Mirosław Różański alarmował ministra Antoniego Macierewicza, że taki manewr "drastycznie ogranicza możliwości obronne" Polski.

Gen. Skrzypczak powiedział, że był przeciwnikiem tej decyzji. Podkreślił, że 11. Dywizja Kawalerii Pancernej była "zdolna dokonać przeciwuderzenie na każdego przeciwnika, który wkroczyłby na teren Polski".

Dodał, że Rosjanie znali siłę tej dywizji i się jej bali. Ocenił, że teraz dywizja została rozbrojona i pozbawiona zdolności kontrataku.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "KROPKA NAD I":

Oglądaj
Skrzypczak: jeżeli MON ujawniło dokumenty przetargowe, złamało prawo międzynarodowe
Wideo: tvn24 Skrzypczak: jeżeli MON ujawniło dokumenty przetargowe, złamało prawo międzynarodowe

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jawotr
jawotr

Po zerwaniu kontraktu na Mistrale pisałem, że ta awantura skończy się gigantycznym odszkodowaniem dla Francji. Teraz właśnie okazało się jakie uzasadnienie może być najbardziej skuteczne.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   6
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Anarcho68

   Jeśli Berczyński, Nowaczyk i Misiewicz nie mieli certyfikatu bezpieczeństwa, umożliwiającego dostęp do takich dokumentów, "osobista zgoda" Macierewicza na ich udostępnienie tym panom na równi z nimi sadza go na ławie oskarżonych...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     9
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Lucluc
     Lucluc

     w kółko to samo, cały czas krytyka.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        12
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       świecznikowski
       świecznikowski

       Nie krytyka tylko zarzuty.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje