Tusk o sankcjach dla Ukrainy: Decyzja zapadła, mówimy dość. Ale krew i tak się najprawdopodobniej poleje

[object Object]
Donald Tusk w "Kropce nad i"tvn24
wideo 2/9

Sankcje, jakie UE nałoży na Ukrainę są twardą manifestacją. Mówiąc "sankcje", mówimy dosyć. Nie ma definitywnie zgody na to, co się dzieje na Ukrainie - mówił w "Kropce nad i" premier Donlad Tusk. Podkreślił jednocześnie, że trzeba szukać rozwiązania, które sprawi, że Ukraina "nie utonie w odmętach konfliku bez szczęśliwego finału". Nie wykluczył jednak, że krew prawdopodobnie i tak się jeszcze na Ukrainie poleje.

PEŁEN ZAPIS ROZMOWY W "KROPCE NAD I"

Premier, mówiąc o sankcjach, podkreślał, że są sygnałem, iż dialog na Ukrainie de facto zakończył się po krwawych wydarzeniach na Majdanie w nocy z wtorku na środę.

- Nie ma akceptacji dla takich zachowań władzy - zaznaczył Tusk.

Dodał, że w rozmowach z unijnymi przywódcami słyszy głos, by szukać jakiegoś sposobu wpływania na zachowanie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

- Nie po to, żeby z Janukowycza uczynić polityka odpowiedzialnego za pozytywny proces, tylko żeby jak najmniej krwi się polało. Ona i tak prawdopodobnie poleje się, być może dziś w nocy, być może w najbliższych dniach - mówił premier.

W jego opinii, decyzja co do sankcji de facto zapadła. - Dobrze, żeby Amerykanie też doszli. I już dochodzą prawie do takiego wniosku. Dwa dni wcześniej Amerykanie dawali wyraźne sygnały, że są gotowi do sankcji - powiedział Tusk.

- Kiedy rozmawiałem z premierem Kanady, on także powiedział mi zupełnie jednoznacznie: "tak jest, jesteśmy tutaj zdeterminowani i gotowi natychmiast do wprowadzenia sankcji". Oni zresztą zaczęli chyba jako pierwsi tak naprawdę prace nad sankcjami - dodał.

Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje wizowe na "około 20" osób, w tym wyższych urzędników państwowych Ukrainy odpowiedzialnych za użycie siły przeciwko protestującym.

Tusk zwrócił uwagę, że nie oznacza to, że uzyskaliśmy narzędzie, które zmieni postępowanie Janukowycza, ale trzeba je dokładnie określić. - Właśnie po to zbiorą się ministrowie spraw zagranicznych, jako ten format w Europie najbardziej przygotowany do wypracowania szczegółowego mechanizmu wprowadzenia sankcji. Sikorski, Fabius i Steinmeier - czyli szefowie MSZ Francji, Niemiec i Polski. Będą także Janukowycza uprzedzać: uważaj, naprawdę wprowadzimy sankcje, które będą dokuczliwe dla ciebie, dla twojej rodziny, dla twoich współpracowników - licząc na to, że być może to też osłabi opresje - powiedział Tusk.

Premier zaznaczył, że unijny przywódcy nie mają "guzika, że nacisną go i Janukowycz będzie się tak zachowywał".

- Putin ma tych guzików więcej. Zdajemy sobie z tego sprawę. Natomiast problemem Putina jest to, że ludzie na Ukrainie w coraz wyraźniejszym stopniu widzą, że oferta Rosji jest być może wygodna dla Janukowycza, dla niektórych oligarchów, ale na pewno nie jest dobrą perspektywą dla Ukrainy. I to z kolei jest problem dla Putina. Sytuacja na Ukrainie dzisiaj staje się coraz bardziej problemem nie tylko Unii, bo jest oczywiście problemem - dla nas bardzo, ale staje także problemem dla Rosji - podkreślił Tusk.

Premier o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE ws. Ukrainy
Premier o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE ws. Ukrainy tvn24

W ukraińskiej pułapce

Tusk przyznał jednocześnie, że jeśli chodzi o Ukrainę, to "w pewnym sensie wszyscy są w pułapce".

- Janukowycz jest w pułapce, bo nie jest w stanie sprostać już w żaden sposób oczekiwaniom bardzo istotnej części narodu ukraińskiego - zaznaczył. - Dziś nie wiemy dokładnie, jaki procent Ukraińców jest zdeterminowany, żeby Ukrainę wprowadzić na drogę europejską, ale na pewno jest to bardzo dużo ludzi, skoro tak wielu było gotowych zaangażować się bez reszty, łącznie z ryzykiem własnego życia - dodał.

Premier stwierdził, że mówiąc o zaangażowaniu Ukraińców w proces integracji z UE, należy zastanowić się, czy istnieje dzisiaj państwo w Europie, czy istnieje dzisiaj naród w Europie, który jest gotów płacić tak wysoką cenę? - Trzy miesiące na mrozie, w śniegu, pod wodą, pod kulami... - mówi szef rządu.

Dlatego, jak podkreślił wiele razy w stolicach europejskich tych, którzy mieli gotowość odwrócenia się od Ukrainy, "ilu Finów, Francuzów, Anglików czy Niemców wyszłoby na ulice i na mrozie, a także w ogniu karabinów, wytrzymałoby trzy miesiące, świadcząc swoją postawą, że chcą być w Europie". - Tego fenomenu nikt nie może już więc lekceważyć - mówił Tusk.

Z drugiej strony słowo "pułapka", jak podkreślił, dotyczy świadomości, że wiele emocji na Ukrainie ma też charakter nacjonalistyczny.

- Byłem rozmówcą nie tylko Jaceniuka i Kliczki, których wszyscy akceptują - mówię o opinii międzynarodowej - ale także Ołeha Tiachnyboka, lidera Svobody, i chcę powiedzieć, że (...) wielkim błędem byłoby podnoszenie różnic konfliktów w obrębie opozycji ukraińskiej, do rangi pretekstu, czy takiego wytłumaczenia, że z Ukrainą nic sensownego nie da się zrobić. Bo ci liderzy, niezależne siły polityczne w Kijowie, wykazały się jednak dużą dojrzałością - stwierdził.

W opinii premiera, słowo "pułapka" jest chyba najbardziej trafnym i najkrótszym opisem sytuacji na Ukrainie. - Ta pułapka polega też na tym, że Janukowycz jest demokratycznie wybranym prezydentem, a opozycja formułuje postulaty "precz z Janukowyczem" - powiedział Tusk.

"Na Ukrainie wszyscy są w pułapce"
"Na Ukrainie wszyscy są w pułapce"tvn24

"Nie możemy narzucać swojej woli"

Premier przekonywał, że zadaniem Polski w kryzysie ukraińskim jest to, by "Unia Europejska była możliwie zjednoczona".

- Opinia Polski jest brana pod uwagę na całym Zachodzie, także w USA, Kanadzie. Ale my nie możemy narzucić swojej woli. Nie daj Bóg, żebyśmy ze swoim poglądem, stali się znowu taką europejską ekstrawagancją - przekonywał premier w "Kropce nad i".

Zdaniem Tuska, "próba nakłonienia Unii Europejskiej do działania wprost przeciwko Rosji, nie spotkałaby się ze zrozumieniem".

- Wszyscy w Europie mają świadomość, że postępowanie Janukowycza jest spowodowane (...), może nie, że sterowane, ale jest także efektem polityki Putina, ale od tej konstatacji, od tej świadomości do gotowości, aby twardo rozmawiać z Rosją jest... ta odległość jest nawet trudna do zmierzenia - powiedział premier.

"Putin z XIX-wiecznym poglądem na politykę"

Tusk: Putin z XIX-wiecznym poglądem na politykę
Tusk: Putin z XIX-wiecznym poglądem na politykę tvn24

Premier mówiąc o tym, co dzieje się na Ukrainie, nie unikał skojarzeń z rosyjską polityką.

Jak ocenił, prezydent Rosji Władimir Putin uzyskał "krótkotrwały cel", czyli "zablokowanie Ukrainy na drodze do Europy".

Zaznaczył jednak, że cena, którą płaci i będzie płacić Federacja Rosyjska, jest o wiele większa niż Rosjanie są w stanie znieść.

Pytany, czy kanclerz Angela Merkel może mieć na Putina jakiś wpływ stwierdził, że nie sądzi, by którykolwiek z europejskich polityków go miał.

- Nie sądzę, żeby można było powiedzieć, że któryś z polityków europejskich ma wpływ, to znaczy, że dzwoni, jest jakaś perswazja i uzyskuje się efekty. Na pewno, szczególnie w przypadku prezydenta Putina, on ma taki XIX-wieczny pogląd na politykę. Także wtedy, kiedy ja z nim rozmawiałem, tego nie ukrywał, to znaczy, że potencjały decydują o znaczeniu: kto jest silniejszy, ten ma więcej do powiedzenia. I w tym jest, jeśli chodzi o realną politykę, oczywiście duża doza racji - powiedział Tusk.

Jego zdaniem, prezydent Putin jest jednym z tych polityków, który nadużywa potencjału jako argumentu w polityce. Dlatego tak ważne jest - jak zaznaczył Tusk - by stanowisko UE ws. Ukrainy było jednomyślne.

- Czy Rosja powinna być obecna w tych scenariuszach? Na pewno nie na zasadzie, że to w Moskwie będą zapadały decyzje o przyszłości Ukrainy - zaznaczył premier.

W czwartek spotkanie ws. Ukrainy

Donald Tusk, poinformował w "Kropce nad i", że w czwartek po południu odbędzie się specjalne spotkanie polskich polityków ws. Ukrainy. Wzywał do tego w środę w Sejmie Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu. - Dzisiaj mamy pilną sprawę dotyczącą Ukrainy i wystosowałem zaproszenie - to była jedna z konkluzji wystąpienia Janusza Palikota. Jutro o godz. 17 zbiorą się politycy i eksperci ze wszystkich partii politycznych. Próbowaliśmy także zaprosić Jarosława Kaczyńskiego, ale nie mogliśmy się skontaktować. Ktoś z PiS prawdopodobnie będzie obecny w czasie tej dyskusji - powiedział premier Donald Tusk.

Narada z opozycją ws. Ukrainy
Narada z opozycją ws. Ukrainy tvn24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w środę wieczorem w Polsat News, że najprawdopodobniej na spotkanie z premierem uda się w imieniu PiS jego zastępca Adam Lipiński.

Dodał, że on sam planuje udział w czwartkowych uroczystościach pogrzebowych b. wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego i w czasie, gdy będzie trwało spotkanie u premiera, będzie przebywał z rodziną zmarłego.

Premier "poruszony" reakcją w Sejmie

Tusk w TVN24 przyznał także, że był "bardzo zbudowany" tym, jak na jego środowe wystąpienie w Sejmie, zareagowały partie polityczne. - Byłem wręcz poruszony tym, że nagle wszyscy rozumiemy, że wydarzenia w Kijowie to nie są tylko spektakularne i dramatyczne obrazy w mediach, ale w dłuższej perspektywie, może nie "być albo nie być dla Polski", ale prawie - powiedział premier Donald Tusk. - Byłem zbudowany, że w takich sytuacjach konflikty schodzą na bok. Nawet, jeśli jest to zbudowane świadomością, że Polacy by nie wybaczyli politykom, gdyby także w tej sprawie się kłócili - dodał.

Donald Tusk był też pytany w "Kropce nad i", czy chciałby po raz trzeci zostać premierem, lub czy po zakończeniu kadencji chciałby objąć jakieś stanowisko w instytucjach Unii Europejskiej. - Jestem zainteresowany tym, by zajmować się sprawami polskimi - skomentował to Donald Tusk. Czytaj więcej na ten temat.

Czy Tusk chce po raz trzeci być premierem?
Czy Tusk chce po raz trzeci być premierem?tvn24
Tusk: Putin uzyskał swój krótkoterminowy cel - zablokowanie Ukrainy na drodze do Europy [całość programu]
Tusk: Putin uzyskał swój krótkoterminowy cel - zablokowanie Ukrainy na drodze do Europy [całość programu]tvn24

Autor: kde, mac//kdj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Andrzej Duda nie wykluczył, że spotka się z Donaldem Trumpem w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych. Pytany o taką możliwość, rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller wskazał, że kontakty między zagranicznymi rządami a kandydatami największych partii na prezydenta USA to zwyczaj praktykowany od wielu lat.

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Źródło:
PAP

Waga sprawy jest tak duża, że przedstawię ją na forum Sejmu - powiedział o inwigilacji Pegasusem minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Gość "Kropki nad i" mówił, że 578 osób, które według zebranych przez służby danych były szpiegowane tym oprogramowaniem, to "lista zamknięta" i się nie poszerzy. Jak przekazał, istnieje podejrzenie, iż godzący się przez lata na stosowanie inwigilacji wobec obywateli sędziowie "nie mieli świadomości, że będzie stosowany system, który nie miał certyfikacji polskich władz".

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę przedstawię sprawę na forum Sejmu

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę przedstawię sprawę na forum Sejmu

Źródło:
TVN24

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W drugiej połowie 2024 roku będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 złotych za megawatogodzinę (MWh) – tak wynika z tworzonej ustawy o bonie energetycznym, która ma zawierać odpowiednie przepisy w tej sprawie.

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

Źródło:
PAP

Co upamiętnia ciastko z ciemnego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i ozdobione śmietanowym kleksem na czekoladowej pomadzie? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane piątego stopnia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kumulacja w loterii wzrosła do 500 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 16 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 16 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
Lotto.pl

Nawet do tygodnia może potrwać naprawa tunelu w Sulejówku. We wtorek nad ranem ciężarówka uderzyła w jego betonową rozporę, bardzo mocno go uszkadzając. Władze miasta zapowiadają, że naprawa może potrwać tydzień. Mieszkańców czekają spore utrudnienia. Jedyna droga, by przejechać przez tory, prowadzi przez Wesołą.

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rogoźnie (woj. wielkopolskie) doszło do czołowego zderzenia auta osobowego z samochodem ciężarowym. Wśród pięciu rannych osób jest dziecko.

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką. Wśród rannych dziecko

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką. Wśród rannych dziecko

Źródło:
PAP

Zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze w ogromnej części spłonęła. Ikona stolicy Danii przetrwała 399 lat. - To narodowa tragedia - powiedział Mads Damsbo, dyrektor znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Christiansborg. Nie ma doniesień o tym, by w pożarze ktoś ucierpiał.

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Źródło:
Reuters, DR, tvn24.pl, PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek ustawę o mobilizacji. Wiek poboru został w niej obniżony z 27 do 25 lat. Akt zakłada rozszerzenie uprawień władz w zakresie poboru do wojska.

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Charków jest na krawędzi upadku. Cała sieć energetyczna może zostać zniszczona. To jest bardzo rozpaczliwa sytuacja - stwierdził we wtorek republikański szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA Michael McCaul, mówiąc o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. Jak dodał, "świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi przez pryzmat naszych czynów".

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Źródło:
PAP

Nie dostrzegam wyraźnego konfliktu stanowisk między prezydentem a premierem w kwestii zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej - stwierdził szef BBN Jacek Siewiera, odnosząc się do możliwości przystąpienia Polski do europejskiej "żelaznej kopuły". Stwierdził, że pod pewnymi warunkami prezydent Andrzej Duda "będzie zdecydowanie za taką formą wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa".

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Źródło:
TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

W czasie lotu rosyjskiej linii Aerofłot z Królewca do Moskwy piloci ustawili kod alarmowy transpondera 7700, informujący o zagrożeniu dla samolotu lub niebezpieczeństwie - wynika z danych z serwisu FlightRadar24. Powód zgłoszenia jest nieznany, samolot wylądował w Petersburgu.

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Źródło:
tvn24.pl

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Piotr M. był nietrzeźwy i pod wpływem narkotyków, na drodze zderzył się z samochodem, którym sześcioosobowa rodzina wracała z wesela. Przeżył tylko 16-latek. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko kierowcy.

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Do poważnego wypadku doszło w Tyczynie koło Rzeszowa. Samochód osobowy zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z tirem. W ciężarówce odpadło koło. Tir uderzył następnie w inny samochód, a potem w przystanek, na którym stali ludzie. Pięć osób trafiło do szpitala.

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Źródło:
PAP

Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze natrafili przy granicy polsko-białoruskiej na obywatelkę Etiopii, która kilkanaście godzin wcześniej urodziła dziewczynkę. Obie zostały przewiezione do szpitala w Hajnówce.

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Źródło:
tvn24.pl

Na konferencję NatCon, organizowaną przez europejskie środowiska narodowo-konserwatywne w Brukseli, przyszła we wtorek policja z nakazem jej przerwania. Stało się to w momencie, w którym przemawiał główny propagator brexitu Nigel Farage. Taką decyzję wydał burmistrz jednej z dzielnic miasta z uwagi na "bezpieczeństwo publiczne". Skrytykował ją premier Belgii. Jak wynika z informacji organizatora, jednym z prelegentów w środę ma być Mateusz Morawiecki, którego o to, czy wystąpi na konferencji, zapytał korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP, Sky News

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że został wezwany do prokuratury na tę samą godzinę, o której ma się stawić przed komisją śledczą. Szef komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział, że nie planuje przełożenia czwartkowego posiedzenia, na którym ma zeznawać Kamiński. W mediach społecznościowych opublikował wezwanie dla polityka PiS do stawienia się przed komisją.

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Źródło:
TVN24, PAP

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jeśli będzie taka możliwość, spotkam się towarzysko z Donaldem Trumpem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Premier Donald Tusk, komentując wcześniej doniesienia o możliwości takiego spotkania, przyznał, że "wolałby, żeby żaden polski polityk nie włączał się aktywnie" w kampanię wyborczą w USA. - Jeśli rzeczywiście pan prezydent się spotka z panem Trumpem, to oczekiwalibyśmy, żeby bardzo twardo poruszył kwestię jednoznacznego opowiedzenia się po stronie świata zachodniego, demokracji, Europy w konflikcie ukraińsko-rosyjskim - powiedział.

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Źródło:
TVN24

W tamtym czasie dla mnie, jako ministra zdrowia, sprawa wyborów nie była najważniejsza - powiedział Łukasz Szumowski przed komisją śledczą do spraw wyborów korespondencyjnych. Były minister zdrowia mówił, że "rekomendował przesunięcie wyborów prezydenckich o dwa lata".

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Źródło:
PAP

Nie byliśmy pewni co do końcowej daty wyborów prezydenckich. Nie wiedzieliśmy, kiedy mamy wystartować, bo to było zależne od uchwalenia ustawy - zeznał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych Paweł Skóra, były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej.

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych w Toruniu. Na nagraniu widać, jak rozpędzony cyklista bez zachowania odpowiedniej ostrożności wjeżdża pod nadjeżdżający pojazd.

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wpłynęła opinia uzupełniająca dotycząca wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Teraz zapozna się z nią prokurator i niewykluczone, że zdecyduje o zmianie zarzutów dla Sebastiana M. Jest on obecnie podejrzany o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zarzut może zmienić się na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, co jest zagrożone wyższą karą. Prokuratura informuje, że cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka, który został w lutym zwolniony z aresztu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury przy gruncie do -5 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

Niemal 1,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec odnotowano w zeszłym tygodniu w Czechach. To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. "Tylko ci, którzy są regularnie szczepieni, są chronieni, ponieważ ani choroba, ani szczepionka nie zapewniają długoterminowej ochrony", podkreślają lokalne władze.

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Źródło:
PAP, irozhlas.cz, tvn24.pl