tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Trumny skradzione z Niemiec. Czekają z oględzinami ciał

Trumny skradzione z Niemiec. Czekają z oględzinami ciał
Foto: KWP Poznań | Video: tvn24 Trumny przewieziono bez otwierania do Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu

Na razie nie wiadomo, kiedy przeprowadzone zostaną oględziny ciał w dwunastu trumnach znalezionych we wtorek przez policję w okolicy miejscowości Królików (Wielkopolskie). Prokuratura czeka na przesłanie z Niemiec deklaracji od rodzin zmarłych.

Znalezione we wtorek trumny znajdowały się w samochodzie skradzionym przed tygodniem z posesji zakładu pogrzebowego w Hoppegarten pod Berlinem. Miały trafić do krematorium w Miśni.

W poniedziałek policja znalazła pojazd, którym trumny były przewożone, a we wtorek w zagajniku w Królikowie odnaleziono trumny. Prokurator zdecydował o przewiezieniu ich bez otwierania do Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu.

Wypakowane tak, by ich nie uszkodzić

Jak poinformowała Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, do Niemiec wysłane zostały dokumenty w sprawie deklaracji bliskich osób zmarłych odnośnie przeprowadzenia oględzin.

- Chcemy wiedzieć, czy rodziny osób zmarłych chcą brać udział w tych oględzinach, mają do tego prawo. Kiedy będziemy mieli takie informacje, będziemy mogli przystąpić do badań - powiedziała Mazur-Prus.

- Naszym celem nie będzie identyfikacja osób zmarłych - chcemy sprawdzić, w jakim stanie są trumny, czy zostały naruszone, czy zwłoki wskazują na to, że ktoś mógł je zbezcześcić. Musimy opisać te zwłoki w taki sposób, by - gdy trumny trafią do Niemiec - rodziny mogły rozpoznać, że tam znajdują się ich bliscy - dodała.

Rzeczniczka poinformowała, że odnalezione we wtorek trumny prawdopodobnie nie zostały naruszone. Sposób ich ułożenia w lesie w okolicy Królikowa wskazywał, że zostały wyładowane z samochodu w taki sposób, by ich nie uszkodzić.

Są pierwsi zatrzymani

Do tej pory policja zatrzymała w tej sprawie trzy osoby, usłyszały one zarzuty dokonania kradzieży. Cały czas poszukiwani są dwaj inni mężczyźni, w tym prawdopodobny organizator kradzieży. Zdjęcia i dane poszukiwanych mężczyzn policja publikuje na swojej stronie internetowej.

Do kradzieży trzech mercedesów doszło w ubiegłym tygodniu w nocy z niedzieli na poniedziałek w Hoppegarten pod Berlinem. Skradziono trzy pojazdy należące do różnych właścicieli, w tym auto z trumnami. Do tej pory policja odzyskała dwa auta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje