Syryjczyk i Czeczenka. Jak odnaleźli się w Polsce?

[object Object]
Wassem i Ajna zbudowali w Polsce nowe życie tvn24
wideo 2/3

- Są Polacy, którzy są wspaniali i tacy, którzy nas nie lubią - przyznaje Ajna Manapowa, Czeczenka z Dagestanu od siedmiu lat mieszkająca w Polsce. Wassem Abou Hasan przyjechał tu pięć lat temu z Syrii. - Jesteśmy Polsce wdzięczni, że pozwoliła nam tu zostać, w bezpiecznym miejscu - podkreśla. (Materiał "Czarno na białym")

Wassem Abou Hasan mógłby starać się o status uchodźcy, ale woli tego nie robić. Nie mógłby wracać do Syrii, a jest dziennikarzem - wciąż jeździ do rodzinnego kraju, by zdawać relację z trwającej wojny. Zanim zdecydował się na ucieczkę, mieszkał z rodziną w Damaszku.

- Na ponad pół roku trafiłem do więzienia, tylko dlatego, że współpracowałem z Al Jazeerą, która była przeciwna reżimowi - opowiada o tym, co spotkało go w Syrii. - Trzymali mnie prawie siedem miesięcy. Kiedy mnie wypuścili, postanowiłem wyjechać - mówi.

- Trzymali 140 osób w jednej celi, karmili nas raz dziennie kawałkiem chleba. Torturowali bez zadawania pytań. Tak, jakby po prostu chcieli nas ukarać. Używali elektryczności, bicia, czasami wieszali nas za ręce na dwa, trzy dni. To oczywiście straszne, ale jeszcze straszniejsze jest, gdy trzymają cię w izolacji i o nic nie pytają, Jeśli torturują, to znaczy, że o tobie pamiętają - relacjonuje pobyt w więzieniu.

Jak przyznaje, początkowo Polska nie była dla niego celem. - W momencie, gdy musieliśmy wydostać się z Syrii, zacząłem kontaktować się z przyjaciółmi i jednym z nich był polski dziennikarz. Powiedziałem mu, że wyjechałem już z Syrii i nie wiem, gdzie mam się udać. Powiedział, że pomoże mi zdobyć wizę - wspomina. - Ponieważ straciliśmy niemal wszystko w Syrii, to gdy tylko udało się nam trafić do Polski, musiałem natychmiast wrócić do pracy. Zostawiłem tu żonę i dziecko i pojechałem pracować - opowiada.

Dla jego żony Hanadi początki nie były łatwe. Została sama w Warszawie, nie znając ani polskiego, ani angielskiego. Nie potrafiła skorzystać z transportu publicznego, wypełnić dokumentów. Po tych doświadczeniach małżeństwo założyło stronę z informacjami o Polsce po arabsku.

Ich syn, siedmioletni dziś Zain, chodzi do publicznej szkoły podstawowej. Jako jedyny z trójki mówi biegle po polsku. Rodzice są niepraktykującymi muzułmanami, Zaina posłali na lekcje religii katolickiej. Jak wyjaśniają, zrobili to ze względów kulturowych.

- Jeżeli mamy dziecko innej narodowości czy innej wiary, to nie dla nas żadnego znaczenia - wyjaśnia Anna Smaczyńska, wychowawczyni klasy Zaina ze Szkoły Podstawowej nr 319 w Warszawie. - Dzieci przyjęły go bardzo naturalnie - podkreśla.

Wassem wraca do Syrii co dwa, trzy tygodnie. Wysyła relację z rodzinnego kraju oraz obozów dla uchodźców w Libanie.

- Kiedy wjeżdżam do Syrii od północy, są różne przejścia graniczne i trzeba wiedzieć, co powiedzieć - tłumaczy. - Na przykład jeśli powiem "salam alejkum" do Kurda, zabije mnie, bo uzna, że jestem islamistą. Ale jeżeli zwyczajnie powiem "cześć" do islamistów, też mnie zabiją. Kompletne szaleństwo - mówi.

Wassem przyznaje, że na początku odnalezienie się w Polsce nie było łatwe. - Teraz mamy tu nowe życie - zaznacza.

- Jesteśmy Polsce wdzięczni, że pozwoliła nam tu zostać, w bezpiecznym miejscu. Czujemy się tu jak w domu - podkreśla.

"Kiedy przyjechaliśmy z Niemiec, nie było gdzie mieszkać"

- Było nam bardzo trudno, bardzo trudno - mówi o powodach wyjazdu Ajna Manapowa, Czeczenka z Dagestanu. - Mąż pracował jako taksówkarz, podwoził ludzi. Nie znał tych, których woził, ale wzywali go na przesłuchania. Ciągle pytali, kogo i gdzie wiózł. Cała rodzina miała kłopoty, baliśmy się bardzo i dlatego wyjechaliśmy - tłumaczy.

Do Polski z mężem i trójką dzieci przyjechała siedem lat temu. Otrzymała zgodę na pobyt ze względów humanitarnych. Jest niepełnosprawna, cierpi na przewlekłą chorobę żył. Pracuje, gotuje obiady w przedszkolnej stołówce.

Przed przyjazdem do Polski na pół roku trafiła do Niemiec. Mimo że język polski wydaje się łatwiejszy od niemieckiego, cała rodzina wciąż ma problem z jego opanowaniem.

- Kiedy przyjechaliśmy z Niemiec, nie było gdzie mieszkać - wspomina. - Była zima, nie mogłam znaleźć mieszkania. Jak tylko dowiadywali się, że mam dzieci, to nie chcieli nam wynająć mieszkania. W Wołominie wynajmowałam mały pokój, a tam nie było ani ogrzewania, ani pieca. Nic nie było - dodaje.

Od kilku miesięcy rodziną Ajny opiekuje się Lejla Elsanowa z Fundacji Ocalenie. Niecałe trzy tygodnie temu w ramach programu dla uchodźców "Witaj w domu" pomogła rodzinie za pół ceny wynająć czyste i suche mieszkanie.

- Zgłasza się coraz więcej rodzin - opowiada Elsanowa. - Jak pytam, gdzie byli wcześniej, oni mówią: wstydziliśmy się powiedzieć, że naprawdę nie dajemy sobie rady tu w Polsce - wyjaśnia.

- Dzięki Bogu mieszkam teraz bardzo dobrze i bardzo dziękuję - zaznacza Ajna Manapowa.

Odkąd dostali zgodę na pobyt oboje pracują - mąż Ajny na budowie. Korzystają też z pomocy społecznej.

Najstarszy syn trzeci raz powtarza klasę. Na lekcjach się nudzi, nie wszystko rozumie. Rodzina otrzymuje pomoc psychologiczną, a dzieci prawdopodobnie trafią na specjalny cykl nauczania.

- Mam szczęście do sąsiadów - przyznaje Ajna. - Sąsiadka, która mieszka obok, zaprosiła nas do siebie. A sąsiad, który mieszka pod nami, przyszedł z całym workiem ubrań dla dzieci - opowiada. - Są Polacy, którzy są wspaniali i tacy, którzy nas nie lubią - dodaje.

Podkreśla, że nie chce wyjeżdżać do innego kraju. - Jeżeli pozwolą nam zostać w Polsce, to oczywiście chemy tu zostać. Mnie żyje się tu lżej - zaznacza.

Autor: kg\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W dużej części Polski obowiązują alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami, oblodzeniem i opadami śniegu. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24