Stały punkt podróży? Polska. Po 1989 roku nie ominął jej żaden amerykański prezydent

Wizyty amerykańskich prezydentów w Polsce
Wizyty amerykańskich prezydentów w Polsce
tvn24
Historia wizyt prezydentów USA w naszym krajutvn24

Amerykańscy prezydenci zawsze przyjeżdżali do Polski z ważną zapowiedzią czy deklaracją. Mówiono między innymi o przyłączeniu Polski do NATO, wejściu Polski do Unii Europejskiej, rozmawiano też o zaangażowaniu w wojnę w Iraku czy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Często słyszeliśmy, że jesteśmy jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Mówiono o przyjaźni polsko-amerykańskiej, przemianach demokratycznych, odwadze i waleczności naszego narodu. Materiał programu specjalnego "Trump w Polsce". Oglądaj od 12.30 w TVN24.

TRUMP W POLSCE - RAPORT SPECJALNY TVN24

Urzędujący prezydenci USA gościli w Polsce 13 razy, a dodatkowo od zakończenia II wojny światowej nasz kraj odwiedziło trzech przyszłych amerykańskich przywódców.

Na polskich ulicach witały ich tłumy. Kolejni lokatorzy Białego Domu mogli liczyć na wyjątkowe przyjęcie. Przed 1989 rokiem uosabiali nieznane Polakom: kapitalizm, demokrację i wolność. Po 1989 roku wizyty amerykańskich prezydentów to spotkania z sojusznikiem.

READ IN ENGLISH

Spotkanie Nixona z Gomułką

W 1945 roku na zaproszenie Bolesława Bieruta do Warszawy przyjechał Dwight D. Eisenhower, który był w tym czasie wojskowym gubernatorem strefy okupacyjnej USA w Niemczech. Prezydentem USA został w 1953 roku.

Prawie 15 lat później, w 1959 roku, do Polski z oficjalną wizytą przybył ówczesny wiceprezydent USA Richard Nixon. W Warszawie spotkał się z Władysławem Gomułką. Nixon sprawował urząd prezydenta USA w latach 1969-1974. Był też pierwszym urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Polskę. W dniach 31 maja-1 czerwca 1972 roku w drodze powrotnej z Moskwy zawitał do Warszawy, gdzie spotkał się z pierwszym sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem. Nixonowi i jego małżonce Pat towarzyszył podczas pobytu w Polsce m.in. doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Henry Kissinger. Zapowiedziano wówczas amerykańskie kredyty i licencje dla Polski oraz zwiększenie wymiany handlowej między PRL a USA. Gerald Ford odwiedził Warszawę i Kraków w dniach 28-29 lipca 1975 roku. On także do Polski przybył po wizycie w Moskwie, a następnie wybrał się do Helsinek na konferencję szefów rządów i głów państw 33 krajów europejskich oraz Kanady i USA, zakończoną podpisaniem aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ford spotkał się wówczas z Edwardem Gierkiem.

Zaledwie dwa lata później Polskę odwiedził Jimmy Carter. Była to jedna z jego pierwszych wizyt zagranicznych jako prezydenta USA. W tym czasie w administracji Cartera doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego był Zbigniew Brzeziński. Carter, podobnie jak Nixon i Ford, spotkał się z Gierkiem.

Wizyty prezydentów USA od 1989

Od 1989 roku żaden z przywódców Stanów Zjednoczonych Polski nie ominął. George Bush senior po raz pierwszy wylądował na Okęciu niecały miesiąc po pierwszych częściowo wolnych wyborach. Spotkał się zarówno z przewodniczącym Rady Państwa Wojciechem Jaruzelskim jak i szefem Solidarności, Lechem Wałęsą.

Podczas kolejnej wizyty, w biegu znalazł czas na rozmowę między innymi z prof. Longinem Pastusiakiem, biografem amerykańskich prezydentów.

Po warszawskich ulicach biegał również kolejny prezydent - Bill Clinton. Na wspólny trening miał zaprosić ówczesnego premiera Waldemara Pawlaka. Polskę odwiedził w 1994 roku. - Lech Wałęsa wtenczas powiedział: czekamy na generałów amerykańskich. Miał na myśli co prawda nie brygadę ani batalion amerykański, tylko firmy amerykańskie w postaci General Motors i General Electric - przypomina Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

Decyzja o sojuszu militarnym, a więc o przystąpieniu Polski do NATO, została zapowiedziana przez prezydenta podczas kolejnej jego wizyty. Clinton otrzymał owacje, mimo że do Polski przyleciał w cieniu skandalu. Media rozpisywały się wówczas o seksaferze z Moniką Lewinski.

Trzy wizyty Busha

Z nieco mniejszym entuzjazmem witany był 43. amerykański prezydent. George Bush Junior Polskę odwiedził trzykrotnie i za każdym razem podkreślał naszą rolę jako sojusznika w walce z terroryzmem, dziękował za obecność polskich wojsk w Iraku i Afganistanie.

Pierwsza wizyta George'a W. Busha w Polsce miała miejsce w 2001 roku. Prezydent USA odwiedził Warszawę i wygłosił przemówienie na Uniwersytecie Warszawskim.

Druga wizyta to rok 2003. Bushowi towarzyszyła jego małżonka Laura oraz m.in. doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Condoleezza Rice i sekretarz stanu USA Colin Powell. Para prezydencka zwiedziła w Oświęcimiu były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Spotkanie Busha z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim odbyło się w Krakowie, na Wawelu.

Trzecia i ostatnia oficjalna wizyta George’a W. Busha w Polsce miała miejsce 8 czerwca 2007 roku. Spotkał się on wtedy z prezydentem Lechem Kaczyńskim w Juracie, a głównym tematem rozmów była budowa tarczy antyrakietowej. Bush podziękował Polsce za zaangażowanie w misjach wojskowych w Afganistanie i Iraku. Dodał, że ceni Polskę za to, że jest "wielką zwolenniczką wolności".

Pozytywne przyjęcie Obamy

- Witaj Polsko! - przywitał się w Warszawie w 2011 roku Barack Obama.

Pierwsza z trzech jego wizyt w naszym kraju odbyła się w maju tamtego roku w ramach tygodniowej podróży po Europie. Obama spotkał się wówczas z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem. Był również specjalnym gościem odbywającego się wówczas w Warszawie XVII szczytu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowanego przez Komorowskiego. Obama podczas wizyty mówił, że Polska jest jednym z najbliższych i najsilniejszych sojuszników USA oraz że przemiany, które miały miejsce w Polsce w ostatnich 20 latach, czynią z niej lidera w Europie. Zapewnił też, że wspiera projekt zmian w amerykańskich przepisach, który miał w sposób satysfakcjonujący Polskę rozwiązać kwestię wiz do USA. Druga wizyta Obamy miała miejsce w 2014 roku. Prezydent USA wziął udział w oficjalnych uroczystościach związanych z 25-leciem polskiej wolności. Spotkał się z prezydentem Komorowskim i premierem Tuskiem, a także z przywódcami i szefami rządów 17 państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. 4 czerwca przemawiał także na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji uroczystości w 25. rocznicę wyborów 1989 roku. Trzecia i ostatnia wizyta prezydenta Baracka Obamy odbyła się w Warszawie z okazji szczytu NATO w dniach 8-9 lipca 2016 roku. Gospodarzem tego spotkania był prezydent Andrzej Duda, wzięło w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów, a przewodniczył mu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przed rozpoczęciem szczytu NATO odbyło się także spotkanie prezydentów Polski i USA, na którym Obama zapewnił, że Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO i oddanym sojusznikiem.

Autor: azb/adso / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ogromny pożar w Siemianowicach Śląskich. Ogień pojawił się na terenie składowiska odpadów. Na miejscu pracuje 20 zastępów straży pożarnej, kolejne jednostki cały czas dojeżdżają. Kłęby czarnego dymu widać z kilku kilometrów.

Kłęby czarnego dymu nad miastem. Ogromny pożar składowiska

Kłęby czarnego dymu nad miastem. Ogromny pożar składowiska

Źródło:
tvn24.pl

Po ucieczce Tomasza Szmydta na Białoruś politycy PiS i Suwerennej Polski odcinają się od niego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński już w 2017 roku interweniował jednak w sprawie Szmydta i jego dzieci, która toczyła się przed sądem. Przypomniał o tym dwa lata później w liście do "małej Emi" - żony Szmydta i jednej z uczestniczek afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości za rządów PiS.

Kaczyński w 2017 roku interweniował w sprawie Szmydta i jego dzieci. Opisał to w liście do "małej Emi"

Kaczyński w 2017 roku interweniował w sprawie Szmydta i jego dzieci. Opisał to w liście do "małej Emi"

Źródło:
TVN24, "Gazeta Wyborcza"

"Przejście Kremla od twierdzeń o prześladowaniach osób mówiących językiem rosyjskim do prześladowania tych, które mówią po mołdawsku, wskazuje, że Kreml usiłuje prawdopodobnie uzasadnić przyszłą napaść na całą Mołdawię" - stwierdził w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak dodał, wcześniej Rosja wykorzystała podobną narrację do uzasadnienia inwazji na Ukrainę.

ISW: zmiana retoryki Rosji może wskazywać na chęć przejęcia kontroli nad całą Mołdawią

ISW: zmiana retoryki Rosji może wskazywać na chęć przejęcia kontroli nad całą Mołdawią

Źródło:
PAP

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka skomentował sprawę zbiegłego na Białoruś byłego już sędziego Tomasza Szmydta. Poinformował, że będzie on miał zapewnioną ochronę, by "nie został zabity". Chwalił Szmydta, że "realistycznie patrzy na sprawy".

Łukaszenka skomentował ucieczkę sędziego Szmydta na Białoruś

Łukaszenka skomentował ucieczkę sędziego Szmydta na Białoruś

Źródło:
PAP

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Resort pracy skierował do konsultacji projekt ustawy zwiększającej zasiłek pogrzebowy do 7 tysięcy złotych - podano na stronie RCL. Zasiłek ma być corocznie waloryzowany o wskaźnik inflacji za poprzedni rok.

Zasiłek pogrzebowy w górę. Projekt w konsultacjach

Zasiłek pogrzebowy w górę. Projekt w konsultacjach

Źródło:
PAP

Hanna Wróblewska to nowa ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Premier Donald Tusk powierzył jej to stanowisko po złożeniu dymisji przez Bartłomieja Sienkiewicza, który kandyduje do europarlamentu. Jak przekazał resort, Wróblewska związana jest ze światem kultury "od zawsze". Od 2010 do 2021 roku była dyrektorką warszawskiej Zachęty.

Hanna Wróblewska nową ministrą. Ze światem kultury związana jest "od zawsze"

Hanna Wróblewska nową ministrą. Ze światem kultury związana jest "od zawsze"

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Vogue Polska

Strażacy-ochotnicy z Wierzchowa razem z Państwową Strażą Pożarną w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) uratowali konia, który utknął głęboko w bagnie i nie potrafił się sam wydostać. Do akcji użyto węży strażackich i traktora właściciela zwierzęcia.

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk ogłosił w piątek zmiany w swoim rządzie. Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych, pokieruje Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego zostanie Hanna Wróblewska, a Jakub Jaworowski - ministrem aktywów państwowych. Krzysztof Paszyk obejmie stanowisko szefa Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. "Nadchodzi czas porządkowania"

Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. "Nadchodzi czas porządkowania"

Źródło:
TVN24, PAP

Były minister w Kancelarii Premiera, Jakub Jaworowski, zostanie nowym ministrem aktywów państwowych - poinformował premier Donald Tusk. W przeszłości Jaworowski był sekretarzem stanu w KPRM, analitykiem ekonomicznym i dziennikarzem.

Nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?

Nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Krzysztof Paszyk zastąpi Krzysztofa Hetmana na stanowisku ministra rozwoju i technologii - przekazał premier Donald Tusk. Paszyk jest prawnikiem, a od 2015 roku nieprzerwanie zasiada w Sejmie.

Krzysztof Paszyk nowym ministrem rozwoju i technologii

Krzysztof Paszyk nowym ministrem rozwoju i technologii

Źródło:
PAP

Uczestnicy zapowiedzianego na piątek protestu rolników zaczęli gromadzić się na placu Zamkowym. Stąd o godzinie 12 wyruszy przemarsz przed budynek Sejmu na Wiejskiej. Przejazd Traktem Królewskim został zamknięty. Autobusy skierowano na objazdy.

Rolnicy gromadzą się na placu Zamkowym. W południe mają ruszyć przed Sejm

Rolnicy gromadzą się na placu Zamkowym. W południe mają ruszyć przed Sejm

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych trwa liczenie strat po burzach i tornadach, w których zginęły co najmniej trzy osoby. Tymczasem region w czwartek znów nawiedziły gwałtowne zjawiska.

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej próbuje zablokować prace sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa za pomocą postanowienia, które zobowiązuje ją do powstrzymania się od "dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych" do czasu rozpatrzenia przez Trybunał wniosku grupy posłów. - Proszę się nie obawiać, komisja do spraw Pegasusa będzie pracowała - zapewniła przewodnicząca komisji Magdalena Sroka. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że w związku z działaniem TK politycy PiS "nie mają prawa uczestniczyć" w pracach komisji. 

TK chce zablokować komisję śledczą. Kaczyński: nie mamy prawa uczestniczyć w jej pracach

TK chce zablokować komisję śledczą. Kaczyński: nie mamy prawa uczestniczyć w jej pracach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby komisariatu policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzona została szyba i elewacja. Prokuratura sprawdzała czy doszło do "nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza". Postępowanie zostało zakończone.

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważnie wyglądający wypadek na autostradzie A1 na wysokości Białej Góry koło Radomska (woj. łódzkie). Jak informuje policja, kierująca samochodem osobowym kobieta prawdopodobnie zasnęła za kierownicą i uderzyła w drugi samochód, który wpadł pod jadącego tira. Trzy osoby zostały poszkodowane, jedną z nich zabrano do szpitala. Aż dwa pasy ruchu w kierunku Katowic są zablokowane. Tworzą się korki.

Zasnęła za kierownicą i doprowadziła do zderzenia na autostradzie

Zasnęła za kierownicą i doprowadziła do zderzenia na autostradzie

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym sondażu Opinia24 dla TOK FM największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska - 30,8 procent. Tuż za nią znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, które popiera 30,6 procent pytanych. 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których obie partie walczą o pierwszy wynik w skali kraju.

Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego? Nowy sondaż poparcia

Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego? Nowy sondaż poparcia

Źródło:
TOK FM, tvn24.pl

ING Bank Śląski i Toyota Bank zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Prace serwisowe w dwóch bankach. "Mogą wystąpić utrudnienia"

Prace serwisowe w dwóch bankach. "Mogą wystąpić utrudnienia"

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali kierowcę przewozu osób, który okradł i pobił swojego pasażera za brak napiwku. 24-latek przyznał się do winy, po usłyszeniu zarzutów został przewieziony do aresztu, gdzie spędzi trzy najbliższe miesiące.

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każda osoba, która miała kontakty z panem Tomaszem Szmydtem, dziś powinna być bardzo dokładnie przejrzana - powiedział w TVN24 Marcin Kierwiński, dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji. Jak mówił, "nie sposób nie widzieć jego powiązań z politykami PiS-u".

Kierwiński: politycy PiS i Suwerennej Polski mają się czego obawiać

Kierwiński: politycy PiS i Suwerennej Polski mają się czego obawiać

Źródło:
TVN24

Ponad setka egzotycznych zwierząt - papug, małp, żółwi - trafiła kilka miesięcy temu do prywatnego zoo w Borysewie. Zostały zabrane przez policję z nielegalnej hodowli na czas prowadzenia śledztwa. Za ich pobyt powinno zapłacić państwo. Ale faktur na ponad 160 tysięcy złotych nie chce pokryć ani policja ani prokuratura. Nie wiadomo też, czy zwierzęta będą mogły zostać w swoim nowym domu.

Niepewny los ponad 100 egzotycznych zwierząt. W tle faktura na 160 tysięcy złotych

Niepewny los ponad 100 egzotycznych zwierząt. W tle faktura na 160 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Niezależny rosyjski portal Agentstwo odnotował, że na czwartkowej tak zwanej Paradzie Zwycięstwa w Moskwie, upamiętniającej 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w rzędzie bezpośrednio za Władimirem Putinem usadzono oficerów, których formacje dopuściły się zbrodni wojennych na cywilach podczas inwazji na Ukrainę.

Niezależne media: zbrodniarze wojenni usadzeni tuż obok Putina podczas parady w Moskwie

Niezależne media: zbrodniarze wojenni usadzeni tuż obok Putina podczas parady w Moskwie

Źródło:
PAP

W piątek na placu Zamkowym ma się odbyć demonstracja rolników sprzeciwiających się zapisom Zielonego Ładu. Organizatorzy zapowiadają, że na ulice Warszawy może wyjść kilkadziesiąt tysięcy osób. Protest ma zakończyć się przed gmachem Sejmu. Policja oraz służby miejskie ostrzegają przed możliwymi utrudnieniami w ruchu.

Protest rolników w Warszawie. Trasa przemarszu i utrudnienia

Protest rolników w Warszawie. Trasa przemarszu i utrudnienia

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policjanci kryminalni z Woli zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Interpol za pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa. 28-letni obywatel Ukrainy był ścigany przez wymiar sprawiedliwości w USA, gdzie za te przestępstwa grozi kara do 30 lat więzienia.

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne duże zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. W nocy z niedzieli na poniedziałek otwarte zostaną dwie jezdnie ulicy Spacerowej. Dwa dni później zamknięty zostanie wjazd w Dolną.

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Źródło:
PAP

807 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Pentagon poinformował, że zapobiegł nieuprawnionemu korzystaniu przez rosyjskie wojsko z terminali internetowych Starlink, obsługiwanych przez SpaceX Elona Muska na Ukrainie - podał Bloomberg. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Najmłodszy syn byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, Barron Trump, będzie jednym z delegatów reprezentujący stan Floryda podczas Narodowej Konwencji Partii Republikańskiej, która odbędzie się w lipcu w Milwaukee - poinformowało w czwartek NBC News.

Barron Trump, syn byłego prezydenta, delegatem na konwencję republikanów

Barron Trump, syn byłego prezydenta, delegatem na konwencję republikanów

Źródło:
PAP

Finał 68. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji już 11 maja. Zmierzą się w nim reprezentacje 26 krajów. Który z nich ma największą szansę na zwycięstwo? Zdaniem bukmacherów jest to Chorwacja. Komentatorzy mają w tym względzie odmienną opinię.  

Eurowizja 2024. Kto ma największą szansę na wygraną?  

Eurowizja 2024. Kto ma największą szansę na wygraną?  

Źródło:
NPR, TVN24.pl

We Włocławku po wyborach samorządowych wygranych przez Krzysztofa Kukuckiego z Lewicy potrzebne będą uzupełniające wybory do Senatu. Tu zaczyna się problem, bo koalicja nie jest jednomyślna, kto powinien wskazać nowego potencjalnego senatora. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kukucki prezydentem Włocławka. Spór o pozostawione po nim stanowisko w Senacie

Kukucki prezydentem Włocławka. Spór o pozostawione po nim stanowisko w Senacie

Źródło:
TVN24

Japońska firma Pasco Shikishima zdecydowała o wycofaniu ze sprzedaży ponad 100 tysięcy opakowań popularnego chleba, po tym, jak w kilku bochenkach wykryto szczątki szczura. Firma przeprosiła za niedogodności i zapewniła, że wzmocni kontrolę jakości.

Szczątki szczura w bochenkach chleba. Producent wycofuje ponad 100 tysięcy opakowań

Szczątki szczura w bochenkach chleba. Producent wycofuje ponad 100 tysięcy opakowań

Źródło:
CNN, Japan Times, BBC

Jest projekt ustawy w sprawie powołania konstytucyjnej komisji do badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce - poinformował premier Donald Tusk.

Komisja do badania wpływów rosyjskich i białoruskich. Premier: jest projekt

Komisja do badania wpływów rosyjskich i białoruskich. Premier: jest projekt

Źródło:
TVN24
PGZ ubezpieczyła trzy okręty, choć dwóch nawet nie zaczęła budować. Składka: 150 milionów złotych

PGZ ubezpieczyła trzy okręty, choć dwóch nawet nie zaczęła budować. Składka: 150 milionów złotych

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to fenomen klimatyczny, który przypada rokrocznie na maj. Z prognoz wynika, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie dokuczą przymrozki?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie dokuczą przymrozki?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24