tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sellin: jeśli prawdziwy uchodźca pojawi się na granicy Polski, otrzyma opiekę

zobacz więcej wideo »
Sellin: jeśli prawdziwy uchodźca pojawi się na granicy Polski, otrzyma opiekę
Video: tvn24 Gośćmi "Faktów po Faktach" byli Jarosław Sellin i Cezary Tomczyk

Bardzo wiele mówi się o wartościach. Widzimy często polityków PiS- u, którzy klęczą na różnych mszach, czasem jest to Toruń, czasem jakieś inne miejsce, ale za tym nie idą wartości, które idą za chrześcijaństwem - mówił poseł PO Cezary Tomczyk w "Faktach po Faktach". Razem z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem komentował kwestię przyjmowania do naszego kraju uchodźców.

Jarosław Sellin (PiS) pytany w "Faktach po Faktach", dlaczego polski rząd - mimo apelu biskupów i papieża - stanowczo sprzeciwia się przyjmowaniu do naszego kraju uchodźców, odpowiedział: - Jeśli prawdziwy uchodźca z prawdziwego rejonu wojennego pojawi się na granicy Polski, poprosi o opiekę w Polsce, otrzyma ją.

Dopytywany przez Anitę Werner, dlaczego w takim razie do Polski nie zostały wpuszczone czeczeńskie rodziny, które zjawiły się na naszej granicy, odpowiedział:

- W Czeczeni nie ma wojny, nie wiem, czy pani zauważyła. Wojna była w latach 90. i wtedy przyjęliśmy 90 tysięcy Czeczenów.

"Przymusowa relokacja"

Zdaniem wiceministra miesza się jednak kwestię udzielania pomocy uchodźcom z przyjmowaniem do Europy imigrantów ekonomicznych.

- Mówimy przede wszystkim o nielegalnych imigrantach ekonomicznych, którzy zalewają Europę i którymi państwa zachodniej Europy chcą się podzielić z innymi krajami - stwierdził Sellin.

- Próbuje się przymusowo relokować ludzi do innych państw europejskich, do których oni nie chcieli przybyć  - dodał wiceminister.

Z kolei Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej był pytany, czy jego partia zdecydowała już, jakie jest jej stanowisko w kwestii przyjmowania do Polski uchodźców.

- W sprawie uchodźców chcemy posługiwać się konwencją genewską, która mówi o statusie uchodźcy i o tym, kim tak naprawdę jest uchodźca - osobą, która ucieka przed wojną. Ale nie będzie naszej zgody na przyjęcie do naszego kraju imigrantów ekonomicznych - odpowiedział Tomczyk.

"Wiele mówi się o wartościach"

Poseł PO skrytykował postawę polityków rządzącej partii, którzy - mimo powoływania się na wartości chrześcijańskie - nie chcą przyjmować do Polski uchodźców, którzy potrzebują pomocy.

- Bardzo wiele mówi się o wartościach. Widzimy często polityków PiS- u, którzy klęczą na różnych mszach, czasem jest to Toruń, czasem jakieś inne miejsce, ale za tym nie idą wartości, które idą za chrześcijaństwem - stwierdził Tomczyk.

Zobacz cały odcinek programu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje