tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Razem wyświetla wyrok, a młodzi PO? "Nie spali, pracowali nad programem"

Razem wyświetla wyrok, a młodzi PO? 
"Nie spali, pracowali nad programem"
Video: tvn24 Grzegorz Schetyna w "Jeden na jeden"

Ta sytuacja jest przewidywana, wymyślona i akceptowana przez prezesa Kaczyńskiego - ocenił w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna, komentując trwający spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Przewodniczący PO dodał, że jego zdaniem kryzys będzie się przedłużał i przyniesie Polsce tylko straty.

- Ta wojna z TK będzie przynosić Polsce złą opinię i będzie powodowała paraliż tej ważnej instytucji państwowej - stwierdził w TVN24 Grzegorz Schetyna.

Jednocześnie odpierał zarzut, by to wybór zbyt dużej liczby sędziów przez poprzedni Sejm (gdzie większość miała koalicja PO-PSL) był początkiem trwającego dziś kryzysu konstytucyjnego.

- Porównywanie tego do hucpy i tej wojny, którą prezes Kaczyński wytoczył TK, w ogóle nie ma się w żaden sposób - powiedział przewodniczący Platformy.

- Decyzją prezesa Kaczyńskiego, PiS - łącznie niestety z prezydentem Dudą - wydali wojnę TK, uważając, że jest to instytucja, która nie może mieć takiego wpływu na polskie prawodawstwo. I to jest decyzja polityczna - podkreślił. Jak mówił, Prawu i Sprawiedliwości zależy na tym, by Trybunał był albo w pełni im podporządkowany, albo słaby i sparaliżowany.

Jednocześnie ocenił propozycję kompromisu ws. Trybunału, którą w poniedziałek złożył europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski, jako "niepoważną". Zdaniem Schetyny punktem wyjścia dla rozwiązania sporu wokół TK będzie tylko i wyłącznie zaprzysiężenie przez prezydenta trzech sędziów legalnie wybranych przez poprzedni parlament.

- Albo się szanuje przepisy konstytucji, albo nie. Tu jest zero-jeden - tłumaczył przewodniczący Platformy.

Jak mówił, ocena trwającego w Polsce kryzysu, jakiej dokonuje opinia międzynarodowa, w tym np. amerykański rząd, jest "jednoznaczna".

- To są sojusznicy państwa prawa, ewidentnego szanowania werdyktów prawa i państwa praworządnego, dlatego są dzisiaj sojusznikami opozycji - przekonywał polityk PO.

"Happening jak happening"

Schetyna był też pytany, co w środę wieczorem robili działacze młodzieżówki PO, podczas gdy Partia Razem postanowiła za pomocą rzutnika wyświetlić na fasadzie kancelarii premiera treść wczorajszego wyroku TK, którego nie chce opublikować rząd Beaty Szydło.

- Nie spali, pracują nad częścią programu, który będziemy przygotowywać na kongres programowy we wrześniu - powiedział Schetyna, który dodał, że inicjatywa Partii Razem to "happening jak happening".

- Każdy dobry happening czy dobry pomysł polityczny jest wartościowy - dodał.

Schetyna zapowiedział też, że PO będzie reprezentowana podczas sobotniej manifestacji przed siedzibą Trybunału, którą organizuje lider Nowoczesnej, Ryszard Petru. - Ważne, żebyśmy byli razem i żeby był kontakt i dobra współpraca - powiedział przewodniczący Platformy. Dodał jednak, że wszelka "zewnętrzna aktywność na ulicy" powinna być niepartyjna i pozostawiona Komitetowi Obrony Demokracji.

Oglądaj
"Happening jak happening". Schetyna o proteście Partii Razem
Wideo: tvn24 "Happening jak happening". Schetyna o proteście Partii Razem

"Przyzwoita" Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Lider Platformy mówił też o środowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którą po raz pierwszy w tej kadencji zwołał prezydent Andrzej Duda. Oprócz niego i głowy państwa w spotkaniu wzięli udział m.in. Jarosław Kaczyński i Ryszard Petru.

Schetyna ocenił spotkanie jako "przyzwoite i dobre". - Na pewno (różniło się - red) jakością czy może sposobem rozmowy i argumentacji, bo to są kompletnie inni politycy - tłumaczył polityk PO, porównując środowe posiedzenie do poprzednich spotkań.

Dodał, że oczekiwałby częstszych rozmów z prezydentem, bo jego zdaniem Andrzej Duda nie wsłuchuje się dostatecznie w głos opozycji.

- Jako głowa państwa powinien być osobą, która takie informacje odbiera w sposób stały, systemowy i bezpośredni - przekonywał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje