tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sąd zajął się sprawą gimnazjalistów. Oskarżają nauczyciele

Sąd zajął się sprawą gimnazjalistów. Oskarżają nauczyciele
Foto: TVN 24 Uczniowie mieli być wulgarni i nie wykonywać poleceń

Pięcioro nauczycieli Gimnazjum nr 2 w Suwałkach (Podlaskie) oskarżyło 11 uczniów o znieważenie ich podczas lekcji. Sąd Rodzinny i Nieletnich w Suwałkach rozpoczął dziś postępowanie w tej sprawie.

Najpierw nauczycielka matematyki zgłosiła sprawę do sądu przeciwko uczniom trzeciej klasy gimnazjum, którzy - według niej - wielokrotnie źle zachowywali się podczas lekcji, mieli rozmawiać przez telefony komórkowe, byli wulgarni i nie wykonywali poleceń.

Potem nauczycielkę poparło jeszcze czterech pedagogów placówki, którzy mieli podobne problemy z uczniami.

Pierwsze zeznania

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Suwałkach Marcin Walczuk, sąd podczas dwóch niejawnych posiedzeń w poniedziałek oraz kolejnego za tydzień zapozna się ze sprawą i po zgromadzeniu zeznań uzna czy sprawę oddalić, czy skierować do postępowania opiekuńczo-wychowawczego. Potem ewentualnie zdecyduje o karze dla uczniów.

Walczuk powiedział, że sąd wysłuchał trzech nauczycieli i sześciu uczniów. Za tydzień zapozna się z wersją zeznań kolejnych osób, pięciu uczniów i dwóch nauczycieli.

Rodzice są oburzeni

Sprawa budzi kontrowersje w miejscowej społeczności. Według rodziców uczniów nauczyciele zareagowali niewspółmiernie do zachowania młodzieży. Część opinii publicznej uważa, że młodzież jest zbyt wulgarna i nauczycielki postąpiły prawidłowo.

Dyrekcja szkoły nie wypowiada się w tej sprawie.

Jak powiedziała jedna z matek ucznia Gimnazjum nr 2 w Suwałkach, sprawa nie powinna wyjść poza mury szkoły, tam powinny być zastosowane wobec młodzieży procedury dyscyplinarne, a nie w sądzie.

Przedstawiciel suwalskiego oddziału Kuratorium Oświaty w Białymstoku Andrzej Raczyło powiedział, że kuratorium dowiedziało się o problemie w momencie, kiedy nauczycielki skierowały sprawę do sądu, dlatego będzie teraz czekało na rozstrzygnięcie.

Na razie kuratorium wraz z Urzędem Miejskim w Suwałkach i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną zorganizowało warsztaty dla nauczycieli gimnazjum, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach z młodzieżą, a dla rodziców uczniów - zajęcia psychologiczno-pedagogiczne.

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza wyborcza. Forum jest wyłączone.

Pozostałe informacje