Rząd odsłania "tarczę"- a gdzie dokument ją powołujący?

 
Premier pokazał dokumenty ws. tarczyPAP

"Stocznia Gdynia" na 29. a "Stocznia Szczecińska Nowa" na 30. miejscu wśród podmiotów, których prywatyzacja będzie miała największe znaczenie dla interesów państwa. To zawierał rządowy załącznik 79 podmiotów, objętych "tarczą antykorupcyjną", o którym od kilku tygodni mówili politycy. Kancelaria Premiera właśnie ujawniła materiały ws. tarczy. Nie ma w nich jednak - wydaje się - najważniejszego pisma: dokumentu rządowego powołującego "tarczę antykorupcyjną".

W sobotę premier Donald Tusk zapowiedział, że udostępniona zostanie pełna dokumentacja dotycząca "tarczy antykorupcyjnej". Odniósł się w ten sposób do informacji portalu tvn24.pl, że organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką antykorupcyjną nie otrzymały od kancelarii premiera - mimo wielokrotnych próśb - szczegółowych informacji o projekcie "tarczy antykorupcyjnej". W związku z tym złożyły skargę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Tego samego dnia minister w Kancelarii Premiera Jacek Cichocki doprecyzował, że informacje w sprawie "tarczy antykorupcyjnej" będą udostępnione w przyszłym tygodniu. Na stronach kancelarii zawisły dzisiaj, oto co zawierają.

Premier ujawnia. Wszystko?

KPRM opublikowała listę 79 podmiotów, których "prywatyzacja będzie miała największe znaczenie dla interesów i bezpieczeństwa państwa". Stocznie gdyńska i szczecińska są wymienione odpowiednio na 29. i 30. miejscu. Załącznik nie jest opatrzony datą, nie wiadomo kiedy został przygotowany.

Wśród dokumentów nadal nie ma jednak tego, który były szef CBA Mariusz Kamiński nazywa "aktem założycielskim" tarczy antykorupcyjnej. - Hasło (tarczy - red.) rzeczywiście pojawia się w dokumentach urzędowych. Ale dokumentu rządowego, uchwały rady ministrów, ws. tarczy antykorupcyjnej nie ma – podkreślał Kamiński na wtorkowej konferencji prasowej.

Na stronach kancelarii możemy przeczytać natomiast to, co strona rządowa podkreślała już wielokrotnie. - "Tarcza antykorupcyjna" stała się jednym z najważniejszych zadań wskazanych służbom specjalnym przez Prezesa Rady Ministrów do realizacji 2009 r.

KPRM tłumaczy też, że specyfiką "tarczy antykorupcyjnej" jest jej "profilaktyczny charakter, bowiem służby w ramach rutynowej realizacji swoich ustawowych obowiązków dążą przede wszystkim do zgromadzenia dowodów uprzednio popełnionych przestępstw". - W ramach "tarczy antykorupcyjnej" chodzi przede wszystkim o zapobieganie przestępstwom, a ewentualna waloryzacja procesowa zgromadzonych informacji ma następować dopiero w przypadku niepowodzenia działań profilaktycznych - czytamy.

Na stronie zaprezentowane zostało też kalendarium działań służb specjalnych w ramach "tarczy antykorupcyjnej".

8 maja 2008 r.

Podczas posiedzenia Kolegium do Spraw Służb Specjalnych Prezes Rady Ministrów wydał szefom ABW, CBA i SKW polecenie stworzenia „tarczy antykorupcyjnej” osłaniającej najważniejsze prywatyzacje i zamówienia publiczne.

Czerwiec – sierpień 2008 r.

Sekretarz stanu w KPRM Jacek Cichocki zwrócił się do wszystkich ministrów i kierowników urzędów centralnych o wskazanie najważniejszych przetargów, które powinny zostać objęte „tarczą antykorupcyjną”. Na podstawie odpowiedzi sporządzono listę 79 podmiotów przeznaczonych do prywatyzacji oraz 161 procedur zamówień publicznych z 10 resortów (Załącznik 1 cz. I) (Załącznik 1 cz. II)

27 września 2008 r.

Robocze spotkanie sekretarza stanu w KPRM z szefami służb specjalnych na temat wdrożenia „tarczy antykorupcyjnej”. Dyskutowano o podstawowych kierunkach i formach działania, a także o koordynacji i podziale zadań. Szefom służb przekazano w trybie roboczym listy wybranych prywatyzacji i zamówień publicznym. Sprawa wdrożenia „tarczy antykorupcyjnej” była też poruszana przy okazji innych roboczych spotkań sekretarza stanu Jacka Cichockiego z szefami służb w październiku i listopadzie 2008 r. (Załącznik 2 – prezentacja dotycząca „tarczy antykorupcyjnej”, Załącznik 3 – informacja dotycząca działań w sprawie „tarczy antykorupcyjnej”).

15 października 2008 r.

Sekretarz stanu Jacek Cichocki skierował do 11 ministrów pismo o wyznaczenie ich przedstawicieli odpowiedzialnych za współpracę ze służbami w sprawie „tarczy antykorupcyjnej”.

20 listopada 2008 r.

Sekretarz stanu Jacek Cichocki przekazał szefom służb listy osób odpowiedzialnych za współpracę ze służbami w sprawie „tarczy antykorupcyjnej” z poszczególnych ministerstw.

1 grudnia 2008 r.

Sekretarz stanu Jacek Cichocki skierował do szefów służb pismo w sprawie rozpoczęcia działań wynikających z założeń tarczy antykorupcyjnej. KPRM pokazuje jednak jedynie pismo skierowane do CBA (Załącznik 4)

2 grudnia 2008 r.

Kolegium do Spraw Służb Specjalnych omawiało rozpoczęcie działań w ramach „tarczy antykorupcyjnej”. Premier Donald Tusk podkreślił wagę tego zadania.

Druga połowa grudnia 2008 r.

Szefowie służb nadesłali sprawozdania dotyczące stanu przygotowań do wdrożenia „tarczy antykorupcyjnej”.

16 stycznia 2009 r.

Sekretarz stanu Jacek Cichocki skierował do szefów służb pismo z prośbą o informacje na temat liczby funkcjonariuszy zaangażowanych bezpośrednio w realizację programu, liczby jednostek organizacyjnych, z którymi nawiązano bezpośredni kontakt, liczby odbytych spotkań, liczby osób poddanych sprawdzeniom, liczby firm poddanych sprawdzeniom, ujawnionych nieprawidłowości.

Luty 2009 r.

Szefowie służb rozpoczęli nadsyłanie miesięcznych sprawozdań dotyczących działań prowadzonych w ramach „tarczy antykorupcyjnej”, uwzględniających informacje, o które zwrócił się sekretarz stanu Jacek Cichocki pismem z 16 stycznia 2009 r. Równolegle zaczęły się pojawiać informacje od służb dotyczące konkretnych spraw związanych z „tarczą”. Zarówno sprawozdania, jak i informacje szczegółowe są opatrzone klauzulami tajności ze względu na to, że zawierają informacji dotyczące konkretnych zainteresowań i działań służb. (Od maja 2009 r. CBA informowało, w formie bardzo zdawkowej i ogólnikowej, o swoim zainteresowaniu prywatyzacją stoczni w Gdyni i Szczecinie, upublicznienie tych sprawozdań nie jest możliwe ze względu na nadaną im klauzulę tajności).

18 marca 2009 r.

Sekretarz stanu Jacek Cichocki przesłał do kierowników resortów „Rekomendacje postępowań antykorupcyjnych przy stosowaniu procedury udzielania zamówień publicznych” – podręcznik opracowany w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w ramach działań związanych z realizacją „tarczy”. Ministrowie zostali zobowiązani do zapoznania z tym podręcznikiem wszystkich osób zaangażowanych w procedury zamówień publicznych w danym ministerstwie.

16 czerwca 2009 r.

Wdrożenie i funkcjonowanie „tarczy antykrupcyjnej” omówiono podczas posiedzenia Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, przy okazji dyskusji na temat sprawozdań z pracy służb w 2008 r. Premier ponownie podkreślił wagę, którą przykłada do sprawnej realizacji „tarczy antykorupcyjnej”, a szef CBA stwierdził, że "tarcza antykorupcyjna" jest najważniejszym zadaniem realizowanym przez kierowaną przez niego służbę.

9 lipca 2009 r.

Sekretarz Stanu Jacek Cichocki skierował do szefów służb pismo z prośbą o przedstawienie sprawozdania podsumowującego dotychczasowe działania służb w ramach „tarczy”.

Przełom lipca i sierpnia 2009 r.

Wpływają półroczne sprawozdania od szefów służb.

Sierpień 2009 r.

Do KPRM wpływają od służb specjalnych jawne materiały dotyczące ich działań w ramach "tarczy antykorupcyjnej". (Załącznik 5 - odpowiedź ABW, Załącznik 6 - odpowiedź CBA, Załącznik 7 - odpowiedź SKW).

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości
Speczespół do wyjaśnienia "jednej wielkiej lewuchy"

Speczespół do wyjaśnienia "jednej wielkiej lewuchy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Białymstoku kończy się budowa bloku, którego balkony sąsiadują z zakończonym drutem kolczastym ogrodzeniem więzienia. Internauci żartują, że można będzie "popatrzeć i pogrypsować", a deweloper przekonuje, że mieszkańcy nie będą widzieć więźniów. Choć blok jest jeszcze w budowie, wszystkie mieszkania zostały sprzedane. 

Mieszkania z widokiem na więzienie

Mieszkania z widokiem na więzienie

Źródło:
tvn24.pl

- Z frekwencją jest złożony problem - ocenił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, pytany o małą liczbę parlamentarzystów na sali plenarnej w czasie posiedzeń. Zaznaczył, że obecność na wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w kwietniu budziła jego "głęboki niesmak". Odniósł się też do zwołanego spotkania parlamentarnego zespołu ds. promocji badmintona.

Hołownia o sytuacji, która wzbudziła "głęboki niesmak"

Hołownia o sytuacji, która wzbudziła "głęboki niesmak"

Źródło:
PAP, TVN24

Pożar wybuchł w garażu biurowca przy ulicy Twardej. Ewakuowano prawie 750 osób. Na miejscu działają strażacy. Pożar został opanowany.

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi reklamami w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy podszywają się pod znanych influencerów. Ostrzeżenie jest skierowane do posiadaczy iPhone'ów.

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Źródło:
tvn24.pl

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 procent i w porównaniu do marca spadła o 0,2 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tysięcy bezrobotnych.

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Źródło:
PAP

Konińska policja poszukuje mężczyzny, który ukradł starszej kobiecie, poruszającej się z balkonikiem, pieniądze. Choć od zdarzenia minął miesiąc, nie udało się go zatrzymać.

Szła z balkonikiem. Podbiegł do niej i zabrał torebkę. Szukają mężczyzny z nagrania

Szła z balkonikiem. Podbiegł do niej i zabrał torebkę. Szukają mężczyzny z nagrania

Źródło:
tvn24.pl

Maturzyści w środę zmierzyli się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. Około 30 minut po rozpoczęciu matury w sieci pojawiły się zdjęcia arkusza. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z tvn24.pl podkreślił, że "CKE analizuje sytuację i zostaną podjęte stosowne kroki".

Zdjęcia arkusza z matematyki w sieci. Mamy komentarz CKE

Zdjęcia arkusza z matematyki w sieci. Mamy komentarz CKE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był pytany na sejmowym korytarzu przez reportera TVN24 Radomira Wita o sytuację w samorządzie województwa podlaskiego, gdzie doszło do nieoczekiwanej utraty większości przez PiS. - To nie jest konferencja prasowa. Te zmiany, które tutaj wprowadzono po wyborach, okazują się niestety bardzo nietrafione - powiedział, dodając, że "nie może spokojnie przejść". - Ale właśnie pan idzie - odpowiedział dziennikarz. - Ale mam prawo do tego, żeby iść w milczeniu - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński: nie mogę spokojnie przejść. Reporter TVN24: ale właśnie pan idzie

Kaczyński: nie mogę spokojnie przejść. Reporter TVN24: ale właśnie pan idzie

Źródło:
TVN24

Prokuratura Krajowa wszczęła postępowanie związane ze sprawą sędziego Tomasza Szmydta, który poinformował, że zwraca się o azyl na Białorusi - potwierdziła tvn24.pl rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Natomiast minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przekazał, że w przygotowaniu jest wniosek o uchylenie sędziemu immunitetu. Decyzję podejmie sąd dyscyplinarny, który działa przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Co z immunitetem sędziego Szmydta?

Co z immunitetem sędziego Szmydta?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska

Sprawa jest poważna, w piątek spotkamy się ponownie - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych. Tematem rozmów były "domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach".

Po posiedzeniu Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Premier: sprawa jest poważna, w piątek spotkamy się ponownie

Po posiedzeniu Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Premier: sprawa jest poważna, w piątek spotkamy się ponownie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rekonstrukcja jest gotowa. W piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów, ogłoszę też nazwiska nowych - przekazał w środę premier Donald Tusk.

Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Źródło:
TVN24

34-letni Amerykanin został skazany na 30 lat więzienia za celowe rozprzestrzenianie wirusa HIV. Mężczyzna, którego ofiarami byli również nieletni nastolatkowie przyznał, że uprawiał seks z kilkudziesięcioma mężczyznami.

Uprawiał seks, by zarażać wirusem HIV. 34-latek usłyszał wyrok

Uprawiał seks, by zarażać wirusem HIV. 34-latek usłyszał wyrok

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Matura pisemna z matematyki na poziomie podstawowym już za nami. Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć maturzyści? Czy egzamin był trudny? Publikujemy arkusze CKE z matematyki na poziomie podstawowym.

Matura 2024. Mamy arkusze z matematyki  

Matura 2024. Mamy arkusze z matematyki  

Źródło:
TVN24.pl

Czy grozi nam spór kompetencyjny na linii prezydent - rząd w kwestii prowadzenia polityki zagranicznej? - Każdy ma prawo, a szczególnie prezydent, wyrażać opinie na temat polityki zagranicznej, ale to rząd ją prowadzi - podkreśla premier Donald Tusk i dodaje, że "docenia kreatywność" prezydenta w tym obszarze. Przemysław Czarnek z PiS mówi z kolei, że prezydent, jeśli chce, to może pojechać "na szczyty Unii Europejskiej czy NATO i wtedy jest absolutnie szefem naszej delegacji". - Nie jest to pole do ambicyjnych gierek - podkreśla marszałek Szymon Hołownia.

Tusk "do dyspozycji w każdej chwili". "Nie wiem, kiedy się zobaczymy, bo pan prezydent ma zajęcia"

Tusk "do dyspozycji w każdej chwili". "Nie wiem, kiedy się zobaczymy, bo pan prezydent ma zajęcia"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

W Berlinie zaatakowano senatorkę i byłą burmistrzynię miasta Franziskę Giffey. Socjaldemokratka trafiła do szpitala. To już kolejny przypadek ataku na polityków w Niemczech. Ogólna liczba zarejestrowanych przestępstw tego typu w 2023 roku wyniosła 2790. Lista obejmuje m.in. fizyczne napaści na osoby i przypadki uszkodzenia mienia.

Fala napaści na polityków w Niemczech. Zaatakowana senatorka trafiła do szpitala

Fala napaści na polityków w Niemczech. Zaatakowana senatorka trafiła do szpitala

Źródło:
Deutsche Welle, PAP

Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który wszedł do kantoru z nożem i zażądał wydania gotówki. Skradzione pieniądze odzyskał jeden z przechodniów. Osoby, które rozpoznają poszukiwanego, proszone są o kontakt z policją.

Wszedł do kantoru z nożem i zabrał pieniądze. Poszukują mężczyzny ze zdjęć

Wszedł do kantoru z nożem i zabrał pieniądze. Poszukują mężczyzny ze zdjęć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Samolot transportowy FedEx miał problemy z wysunięciem przedniego podwozia w czasie lądowania w Stambule. Na nagraniu widać iskry i kłęby dymu, kiedy maszyna trze dziobem o pas startowy. Nikt nie odniósł obrażeń.

Wskazówki z wieży, iskry i dym. Dramatyczne lądowanie w Stambule

Wskazówki z wieży, iskry i dym. Dramatyczne lądowanie w Stambule

Źródło:
Reuters

Policja próbuje ustalić tożsamość kobiety, której ciało znaleziono 11 kwietnia w zaroślach przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie. Opublikowali informacje na temat jej rysopisu, znaków szczególnych oraz ubioru, które mogą pomóc w identyfikacji.

Ciało kobiety w zaroślach, próbują ustalić jej tożsamość

Ciało kobiety w zaroślach, próbują ustalić jej tożsamość

Źródło:
tvn24.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka już niebawem. Ze wstępnych prognoz wynika, że w nadchodzących dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Kiedy będą one najdotkliwsze i jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańskie służby zatrzymały 36-letniego mężczyznę w związku z zaginięciem jego żony. Kobieta ostatni raz widziana była przed ponad dwoma miesiącami w Hiszpanii. Media dotarły do ostatnich wiadomości, jakie kobieta wysłała swojej przyjaciółce. Wynika z nich, że planowała spędzić czas z mężczyzną, którego poznała dzień wcześniej.

36-latek zatrzymany na lotnisku w związku z zaginięciem żony

36-latek zatrzymany na lotnisku w związku z zaginięciem żony

Źródło:
CNN

Rodzina i przyjaciele trzech mężczyzn, których ciała odnaleziono w studni w Meksyku, zabrali głos po tragedii. - Byli młodymi mężczyznami, których pasją było wspólne surfowanie - wspomina matka dwóch braci, Calluma i Jake'a Robinsonów. Oprócz nich zamordowany został także ich przyjaciel Carter Rhoad.

Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Choć Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej mandatów w radzie powiatu tatrzańskiego, to nie będzie nim rządzić. Nową większość stworzyły Dla Podhala i Jedność Tatrzańska. Nowym starostą został Andrzej Skupień. PiS stracił też władzę w samym Zakopanem.

PiS traci Zakopane i powiat tatrzański

PiS traci Zakopane i powiat tatrzański

Źródło:
tvn24.pl

Proces byłego posła Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski ruszy od nowa - tak zdecydował Sąd Okręgowy w Poznaniu. Zarzuty, które ciążą na Tomaszu G. dotyczą między innymi wyłudzania kredytów w latach 1996-1999. W innym procesie odpowiada między innymi za wyłudzenie 400 tysięcy złotych z Kancelarii Sejmu.

Wyrok uchylony, proces byłego posła PiS ruszy od nowa

Wyrok uchylony, proces byłego posła PiS ruszy od nowa

Źródło:
Gazeta Wyborcza, PAP, tvn24.pl

Niepełne i nieterminowe wypłaty, brak umów o pracę czy ubezpieczenia, fatalne warunki mieszkaniowe i nieodpowiednie traktowanie - to rzeczywistość, o jakiej opowiadają cudzoziemcy pracujący przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu, kompleksie Olefiny III pod Płockiem. W środowej Uwadze! TVN wyniki śledztwa dotyczącego tego, co działo się przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

"Cztery dni nie miałem wody, nie mogłem się umyć". Opowiadają o pracy przy inwestycji Orlenu

"Cztery dni nie miałem wody, nie mogłem się umyć". Opowiadają o pracy przy inwestycji Orlenu

Źródło:
TVN24

W sobotę na autostradzie D1 w okolicach Bogumina w Czechach tuż przy granicy z Polską między ciężarówkami zmiażdżony został samochód osobowy. Zginęła jedna osoba, a jedna została poważnie ranna. Do sieci trafiło nagranie pokazujące moment tego tragicznego wypadku.

Auto zmiażdżone między ciężarówkami, jedna osoba nie żyje. Tragiczny wypadek przy granicy

Auto zmiażdżone między ciężarówkami, jedna osoba nie żyje. Tragiczny wypadek przy granicy

Źródło:
PAP

Amerykański żołnierz, zatrzymany we Władywostoku, pojechał do Rosji bez zezwolenia przełożonych - poinformowała rzeczniczka amerykańskiej armii. Sierżant sztabowy Gordon Black miał wrócić ze służby w Korei Południowej do Teksasu, ale tak się nie stało. Według mediów chciał odwiedzić dziewczynę, Rosjankę, z którą spotykał się podczas służby w Korei.

Amerykański żołnierz zatrzymany we Władywostoku. Nowe informacje

Amerykański żołnierz zatrzymany we Władywostoku. Nowe informacje

Źródło:
PAP, NBC News

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

41-letni rosyjski żołnierz został zatrzymany w Polsce na terenie województwa podlaskiego. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią - poinformowała Straż Graniczna. Mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału SG, przekazała, że zatrzymany walczył na froncie w Ukrainie, a teraz "jest w dyspozycji Straży Granicznej i prowadzone są wobec niego czynności administracyjne".

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, PAP

Luna nie awansowała do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakwalifikowali się reprezentanci Serbii, Portugalii, Słowenii, Ukrainy, Litwy, Finlandii, Cypru, Chorwacji, Irlandii i Luksemburga. Takie rozstrzygnięcie wtorkowego półfinału nie przeszło bez echa.  

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Źródło:
TVN24.pl

Osobom, które chcą pracować obwodowej komisji wyborczej w wyborach do europarlamentu, pozostały dwa dni na zgłoszenie się. Diety dla członków komisji wynoszą od 500 do 700 zł. Czym zajmują się członkowie komisji i jak się zgłosić?

Eurowybory 2024. Praca w obwodowej komisji. Ile można zarobić?

Eurowybory 2024. Praca w obwodowej komisji. Ile można zarobić?

Źródło:
PAP

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Rexio może towarzyszyć człowiekowi w joggingu. Pomagać w akcji gaszenia pożaru. Wspierać nauczycieli w szkołach. Troje studentów, którzy zaprojektowali i wciąż rozwijają tego robota, chciałoby, żeby wynalazek służył dzieciom z niepełnosprawnościami. Łączyć naukę z zabawą i zmieniać świat na lepsze.

Rexio ma pomagać dzieciom w szpitalu, by nie bały się operacji. Potrafi jednak znacznie więcej

Rexio ma pomagać dzieciom w szpitalu, by nie bały się operacji. Potrafi jednak znacznie więcej

Źródło:
TVN24

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24