tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Mariusz T. trafił do Gostynina

Rozprawa Trynkiewicza dzień przed wyjściem

Rozprawa Trynkiewicza dzień przed wyjściem
Video: tvn24 Mariusz Trynkiewicz może wyjść na wolność już w lutym

Sąd okręgowy w Rzeszowie podjął decyzję o wyznaczeniu pełnomocnika z urzędu oraz o powołaniu biegłych - seksuologa i dwóch psychiatrów - w sprawie Mariusza Trynkiewicza. Wyznaczono im termin sporządzenia opinii do 31 stycznia. Sąd wyznaczył również datę rozprawy na 10 lutego, dzień przed planowanym wyjściem Trynkiewicza na wolność.

Jak pisaliśmy w środę, wniosek o stwierdzenie, że Mariusz Trynkiewicz jest osobą stwarzającą zagrożenie skierował do sądu dyrektor zakładu karnego w Rzeszowie, w którym mężczyzna odbywa karę.

Przed skierowaniem wniosku dyrektor zapoznał się m.in. z aktualnymi opiniami psychologa i psychiatry na temat Trynkiewicza, a także z oceną funkcjonowania skazanego w procesie resocjalizacji oraz w czasie terapii.

Powołano biegłych

Rzeczniczka sądu w Rzeszowie Marzena Ossolińska-Plęs poinformowała, że sąd w trzyosobowym składzie orzekającym zdecydował w środę "o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłych dotyczącej Mariusza T.". W tym celu powołał trzech biegłych: dwóch psychiatrów i seksuologa, którzy mają do 31 stycznia przygotować opinię. Otrzymają oni pełną dokumentację Trynkiewicza.

Sąd wyznaczył mężczyźnie pełnomocnika z urzędu oraz wstępnie termin rozprawy na 10 lutego. Jeżeli jednak biegli uznają, że konieczna jest obserwacja Trynkiewicza w ośrodku zamkniętym, termin ten może ulec zmianie. Sąd bowiem będzie miał siedem dni na rozpatrzenie wniosku biegłych o skierowanie Trynkiewicza na obserwację. Maksymalny czas przebywania na takiej obserwacji wynosi 4 tygodnie. Sąd może orzec jednak krótszy termin. Rzeczniczka podkreśliła, że choć sąd ma siedem dni na podjęcie decyzji, to podejmie ją "niezwłocznie".

Wyjdzie na wolność w lutym?

Mariusz Trynkiewicz - pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci zamienioną potem na 25 lat więzienia - może 11 lutego opuścić Zakład Karny w Rzeszowie. Nie stanie się tak, jeśli sąd, na mocy ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami, orzeknie o umieszczeniu go w specjalnym ośrodku terapeutycznym.

Trynkiewicz karę pozbawienia wolności najpierw odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 r. trafił do więzienia w Rzeszowie na oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Ustawa dot. groźnych przestępców

Skierowanie wniosku o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę stwarzającą zagrożenie dla innych umożliwiła ustawa o nadzorze nad groźnymi przestępcami, która zaczęła obowiązywać 22 stycznia.

Ustawę tę w połowie grudnia 2013 r. podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Dotyczy ona m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat (w kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia). Ponadto, odnosi się do innych groźnych przestępców, jeśli odbywają oni kary w systemie terapeutycznym i dodatkowo występowały u nich zaburzenia psychiczne, bądź preferencji seksualnych, które mają taki charakter, że "zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy" zagrożonego karą przynajmniej 10 lat więzienia.

Mariusz Trynkiewicz wyjdzie na wolność? »

Oglądaj
Mariusz T. wyjdzie na wolność?
Wideo: tvn24 Ruszył proces Mariusza T. Chodzi o dziecięcą pornografię

Mariusz T. trafił do Gostynina

Trwa cisza wyborcza. Forum jest wyłączone.

Pozostałe informacje