Trzecie expose premiera PiS. Co może obiecać

Przemówienie Beaty Szydło
Przemówienie Beaty Szydło
tvn24
Beata Szydło przejęła stery rządutvn24

Zapowiedziane na środę expose premier Beaty Szydło będzie 22. wygłoszonym w Sejmie po 1989 r.; trzecim przez polityka PiS i trzecim przez kobietę. Zdaniem ekspertów najważniejszym punktem wystąpienia Szydło będzie gwarancja realizacji obietnic złożonych w kampanii wyborczej.

Szydło będzie trzecim politykiem PiS - po Kazimierzu Marcinkiewiczu (listopad 2005 r.) i Jarosławie Kaczyńskim (lipiec 2006 r.), który jako premier wystąpi w Sejmie z expose i wnioskiem o wotum zaufania dla rządu.

Tusk rekordzistą

Rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę i długość expose, jest Donald Tusk. Jako jedyny premier dwa razy z rzędu występował z expose po wygranych wyborach (w 2007 r. i 2011). Z wnioskiem o wotum zaufania po uprzednim przedstawieniu programu rządu wystąpił w październiku 2012 r. - po pierwszym roku kolejnej kadencji oraz w czerwcu 2014 r. po aferze podsłuchowej.

Tusk ustanowił także rekord, jeśli chodzi o długość przemówienia, jego expose wygłoszone w 2007 r. trwało ponad 3 godziny i liczyło ok. 17 tys. słów. Najkrótsze expose należały do Hanny Suchockiej, która w lipcu 1992 r. program rządu przedstawiła w około pół godziny. Przez nieco ponad pół godziny w 2004 r. mówił b. premier Marek Belka.

Dla porównania jedno z najważniejszych expose wygłoszone w 1989 r. przez premiera Tadeusza Mazowieckiego trwało nieco ponad godzinę; b. premier do przedstawienia programu swojego rządu wykorzystał ok. 1,3 tys. słów.

Premier Marcinkiewicz expose wygłaszał nieco ponad godzinę, a premier Kaczyński ok. godzinę i 20 minut.

Wotum zaufania

Najsilniejszego jak dotąd poparcia Sejm udzielił premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu; wniosek o wotum zaufania dla jego rządu poparło 12 września 1989 r. 402 posłów, 13 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny.

Jedynym premierem, któremu Sejm nie udzielił wotum zaufania był w maju 2004 r. Marek Belka. 24 czerwca tego samego roku Belka o wotum zaufania wystąpił jeszcze raz i tym razem je otrzymał. Belka o wotum zaufania wystąpił także trzeci raz - z powodzeniem - w październiku 2004 r; była to realizacja obietnicy złożonej SdPl.

W trakcie kadencji o wotum zaufania wystąpił premier Leszek Miller; było to w 2003 r. po tym, jak zaufanie do rządu naruszyła m.in. afera Rywina.

Z kolei Waldemar Pawlak wygłosił w lipcu 1992 roku expose, ale ponieważ nie przedstawił składu Rady Ministrów, Konwent Seniorów odrzucił postulat Pawlaka i nie zgodził się na głosowanie ws. udzielenia mu wotum zaufania. Kolejny raz ten polityk z expose wystąpił w listopadzie 1993 r. i tym razem otrzymał wotum zaufania Sejmu.

Trzecia kobieta na czele rządu

Szydło będzie trzecią kobietą, która będzie miała okazję przedstawiać program swojego rządu - pierwszą była w 1992 r. Hanna Suchocka, drugą w 2014 r. Ewa Kopacz.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał rząd Szydło i odebrał przysięgę od członków nowej Rady Ministrów. Nowa premier będzie miała dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu (expose) i otrzymanie wotum zaufania. Szydło mówiła w piątek, że chciałaby, aby expose zostało wygłoszone już w tym tygodniu. W poniedziałek rzeczniczka rządu Elżbieta Witek potwierdziła wcześniejsze informacje TVN24, że expose zostanie wygłoszone w środę.

Beata Szydło została powołana na stanowisko Prezesa Rady Ministrów
Beata Szydło została powołana na stanowisko Prezesa Rady Ministrówtvn24

Eksperci: kluczowa w expose gwarancja realizacji obietnic

Eksperci przewidują, że kluczowym punktem expose premier Beaty Szydło będzie gwarancja realizacji obietnic wyborczych. W ich ocenie to z polityką socjalną wiążą się największe oczekiwania społeczne. Uważa tak m.in. szef Instytutu Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk. - W kampanii wyborczej Beata Szydło stała się twarzą obietnic dotyczących kwestii socjalnych i to one będą kluczowe w expose - mówił. W jego ocenie na tych kwestiach na pewno jednak się nie skończy i można oczekiwać, że premier przedstawi całościowy program swojego rządu.

Podobnego zdania jest socjolożka i prezes Fundacji Kazimierza Wielkiego Joanna Szalacha-Jarmużek. Jak mówiła, kwestie polityki społecznej - jak 500 zł na dziecko czy powrót do poprzedniego wieku emerytalnego - pojawiały się najczęściej w kampanii wyborczej i "gdyby zostały pominięte w expose, mogłoby to zostać źle odebrane przez część wyborców".

Szalacha-Jarmużek spodziewa się nakreślenia przez Szydło "całościowej wizji strategicznej rozwoju państwa". - Strategiczne kierunki będą dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa narodowego i gospodarki - mówiła.

Obawy o politykę zagraniczną

Zdaniem Szalachy-Jarmużek ważnym wątkiem w expose będzie kwestia podmiotowości Polski na arenie międzynarodowej i to ona zostanie postawiona na pierwszym planie. - Po tej formacji można się spodziewać większego akcentowania interesu narodowego, państwowego, konieczności zmiany funkcjonowania państwa w relacjach międzynarodowych, podkreślania samodzielności; te kwestie też były podnoszone w obu kampaniach, prezydenckiej i parlamentarnej - mówiła badaczka.

Kucharczyk ma z kolei obawy wobec polityki zagranicznej i bezpieczeństwa przyszłego rządu. W jego ocenie expose może być próbą wykorzystania lęków Polaków narosłych w związku z piątkowymi zamachami w Paryżu do promowania polityki "nasza chata z kraja" i "straszenia uchodźcami".

- Możemy usłyszeć wezwanie do odgrodzenia się od Europy, w której dzieją się złe rzeczy, i kultywowania własnego poletka z Czechami, Słowakami i przede wszystkim Węgrami, bo temu rządowi najbliżej jest do rządu Victora Orbana - mówił Kucharczyk. Jak podkreślił, podobne deklaracje padały z ust polityków PiS w okresie kampanii wyborczej i w czasie ostatniego weekendu - w reakcji na zamachy tzw. Państwa Islamskiego we francuskiej stolicy.

Tymczasem w ocenie Kucharczyka rząd powinien nakreślić plan współpracy z partnerami europejskimi "w kontekście wielopoziomowego kryzysu". - Oczekiwałbym porzucenia haseł łatwych i chwytliwych. Zamiast niezgody i tupania nogą nowy rząd powinien postawić na konstruktywne podejście, przedstawienie konkretnych inicjatyw i pomysłów - podkreślił. - Jestem jednak pesymistą - przyznał.

[object Object]
"Oczekiwanie, że Kaczyński przekaże władzę, wydaje mi się zdecydowanie przedwczesne"tvn24
wideo 2/35

Autor: kło/tr / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania nad częścią kraju

Gdzie jest burza? Wyładowania nad częścią kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24