Prokurator z wyrokiem śmierci wydanym przez mafię chce być Prokuratorem Generalnym

Prokurator z wyrokiem śmierci wydanym przez mafię chce być Prokuratorem Generalnym
Prokurator z wyrokiem śmierci wydanym przez mafię chce być Prokuratorem Generalnym
tvn24
Troje kandydatów na Prokuratora Generalnegotvn24

Jest 24 godziny na dobę chroniony przez policję. Wyrok śmierci na niego i jego najbliższych wydali mafiozi z Konina, przeciwko którym prowadzi gigantyczne śledztwo. Andrzej Biernaczyk z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim jako pierwszy stanął we wtorek do konkursu na kandydata na nowego prokuratora generalnego.

Biernaczyk od paru lat prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej działającej m.in. na terenie Konina i Kalisza. W tej sprawie w sumie jest ponad 200 podejrzanych osób, połowa trafiła za kraty aresztów. Biernaczyk systematycznie wysyła akty oskarżenia przeciwko gangsterom za handel narkotykami, handel żywym towarem, czerpanie zysku z nierządu. Mafiozi zlecili jego zabójstwo. O sprawie dowiedziała się policja, dlatego Biernaczyk jest przez nią chroniony. W tej sprawie śledztwo prowadzi łódzka prokuratura. Gangsterzy grozili też porwaniem jego najbliższych.

Występował jako pierwszy

Biernaczyk jako pierwszy wystąpił we wtorek przed Krajową Rady Prokuratury w konkursie na kandydata na prokuratora generalnego. Na auli, w budynku prokuratury generalnej, dyskretnie towarzyszyli mu chroniący go policjanci.

Biernaczyk przemawiał jako pierwszy i odpowiadał na pytania członków KRP – m.in. Andrzeja Seremeta, obecnego prokuratora generalnego, Dariusza Barskiego, przedstawiciela prezydenta Andrzeja Dudy, parlamentarzystów i prokuratorów.

Biernaczyk mówił m.in. o tym, że jako prokurator generalny będzie się spotykał z prokuratorami ze wszystkimi szczeblami prokuratury. – Jako jedyny nie jestem prokuratorem prokuratury generalnej czy apelacyjnej. Prowadzę śledztwa. Czy jestem gorszy? Nie. Ja czuję prokuraturę.

W swoim wystąpieniu nawiązał do jednego z ważniejszych śledztw prowadzonych w ostrowskiej prokuraturze. Zarzucił Markowi Jamrogowiczowi, obecnie pierwszemu zastępcy prokuratora generalnego, mówienie nieprawdy na temat odsunięcia jednego z prokuratorów od prowadzenia sprawy. Chodzi o ujawnioną przez nas sprawę prokuratora Krzysztofa Drygasa, który prowadził śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy egzaminie na broń dla byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Odsunięto go od śledztwa, gdy chciał przeszukać m.in. biuro posła PO.

Zdaniem Biernaczyka, Jamrogowicz miał powiedzieć nieprawdę na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości o powodach odsunięcia od sprawy Drygasa.

- Z całą pewnością nie jestem faworytem. Jestem jedynym prokuratorem liniowym, nie jestem prokuratorem funkcyjnym, nie jestem prokuratorem Prokuratury Generalnej czy Apelacyjnej tak jak moi konkurenci - powiedział Biernaczyk w rozmowie z TVN24, oceniając swoje szanse. - Starałem się pokazać swoją determinację do zmiany prokuratury. Mówiłem o tym już 6 lat temu, uważam, że te 6 lat zostało straconych - dodał.

Pytany o to, czy kwestia gróźb ze strony mafii w jakikolwiek sposób wpływa na jego kandydaturę na stanowisko Prokuratora Generalnego, odpowiedział:- Nie chciałbym, żeby te sprawy były łączone. Mogę potwierdzić jedynie to, że w ostatnich latach prowadzone były dwa śledztwa, jedno dotyczące podżegania do dokonania zabójstwa mojej osoby, a drugie dotyczące podżegania do pozbawienia wolności członków mojej najbliższej rodziny celem wywarcia wpływu na moje decyzje procesowe".

Prokurator Andrzej Biernaczyk po wystąpieniu przed Krajową Radą Prokuratury
Prokurator Andrzej Biernaczyk po wystąpieniu przed Krajową Radą Prokuraturytvn24

Inni kandydaci jeszcze dziś

Jeszcze dzisiaj przed KRP będą oceniani inni kandydaci - prokuratorzy Prokuratury Generalnej: Andrzej Janecki i Irena L. Łozowicka. Po ich wysłuchaniu, we wtorek po południu KRP będzie głosować nad kandydatami.

Jednak kuluary nie dają Biernaczykowi żadnych szans, choć jest jedynym kandydatem, który nadal prowadzi śledztwa. Jego kontrkandydaci to dwaj prokuratorzy z prokuratury generalnej: Stanisław Janecki z Prokuratury Generalnej oraz Laura Łozowicka. Spośród tej trójki Krajowa Rada Prokuratury wybierze swojego kandydata. Potem Prezydent Andrzej Duda będzie mógł wybrać między wskazanym mu przez Krajową Radę Prokuratury i Krajową Radę Sądownictwa, która wskazała prokuratora prokuratury generalnej Krzysztofa Karsznickiego.

Janecki swoje wystąpienie rozpoczął o godz. 12.

Miał być zastępcą Seremeta

Janecki kierował m.in. prokuraturą rejonową na warszawskim Śródmieściu, potem pracował w stołecznej prokuraturze okręgowej, następnie był jej szefem. Później zaczął pracę w prokuraturze generalnej. Andrzej Seremet chciał go powołać na swojego zastępcę. Ale zgody nie dał prezydent Bronisław Komorowski.

- Największym zadaniem jakie stoi przed prokuratorem generalnym jest zmierzenie się z reformą procedury karnej – przemawiał Janecki. Mówił o wdrażaniu dobrej praktyki i przekazywaniu jej prokuratorom. Pierwszą decyzję jaką by podjął zajmując stanowisko, byłaby analiza dotychczasowych działań prokuratury generalnej.

- W prokuraturze generalnej konieczna jest zmiana struktury i zmiana modelu komunikacji pomiędzy jej komórkami. Zdarza się, że do prokuratur niższego rzędu spływają sprzeczne informacje – mówił Janecki. Dodał, że prokuratura powinna być wpisana do konstytucji.

Prokurator odniósł się też do planów PiS włączenia z powrotem prokuratury w struktury resortu sprawiedliwości.

- Można sobie wyobrazić prokuraturę niesamodzielną, która jest odrębną instytucją i bardzo samodzielną, która jest włączona do ministerstwa sprawiedliwości – uważa Janecki. Kandydata zapytano o prokuratury wojskowe. – Uświadomiłem sobie, że Polska jest w orbicie dużych zagrożeń. Prokurator generalny nie może pozbyć się w obliczu tych zagrożeń ze struktur prokuratur wojskowych – odpowiedział Janecki.

Na koniec - kobieta

Jako ostatnia przed KRP prezentowała się prokurator Łozowicka, także pracująca w Prokuraturze Generalnej (w biurze spraw konstytucyjnych).

Twierdziła, że trzeba ograniczyć liczbę monitoringów i zbierania informacji przez prokuratury wyższego szczebla. – Koncepcja prokuratury nie może zmieniać się wraz ze zmianą układu sił politycznych. Dlatego prokuratura musi być w konstytucji. Brak koncepcji organizacji prokuratury jest jak telenowela, w której scenarzysta zapomniał, jakie były pierwotne wątki – mówiła Łozowicka. Prokurator skrytykowała reformę kodeksu postępowania karnego. – Idea, by każdy prokurator prowadził sprawy i występował przed sądem, jest niemożliwa do realizacji, bo jest jeszcze 13 innych zadań. Znam prokuraturę, w której na siedem aktów oskarżenia, siedem sądy zwróciły z powodów formalnych – przekonywała kandydatka.​

Kto wypadł najlepiej?

W kuluarach KRP dało się słyszeć oceny, że najsłabsze wystąpienie miała prokurator Łozowicka. - Najnudniejsze wystąpienie miał Janecki, ale przedstawił spójną, merytoryczną strategię działania prokuratury. Na Biernaczyka nikt, albo mało kto zagłosuje, bo skrytykował wszystkich. Zaś Łozowicka przyznała się, że nie ma doświadczenia w pracy "na linii" - twierdzą nasi rozmówcy.

Wybór kandydata na Prokuratora Generalnego z ramienia KRP zapadnie po godzinie 18.00. Ogłoszony zostanie w siedzibie przy ul. Krasińskiego.

Autor: Maciej Duda, Robert Zieliński / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24