tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prezydent chce referendum konstytucyjnego

Prezydent o 100-leciu polskiej niepodległości: potrzebna jest narodowa debata

zobacz więcej wideo »
Prezydent o 100-leciu polskiej niepodległości: potrzebna jest narodowa debata
Foto: PAP/EPA | Video: TVN 24 Prezydent chce, by w setną rocznicę odzyskania niepodległości odbyło się referendum (wideo z 8 czerwca)

Przyszłoroczne 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości powinno wiązać się z ogólnonarodową debatą i głębokim społecznym samouświadomieniem - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas debaty historyków "Nie tylko Legiony... Czyn zbrojny 1914–1918".

- To dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej jest najważniejsze (...) - poruszenie ogólnonarodowej debaty. Ja bym ogromnie chciał, żeby to promieniowało, żeby ta dyskusja na temat historii przechodziła w to, w jaki sposób historia przekłada się na teraźniejszość. A przekłada się na teraźniejszość poprzez analizę, poprzez wyciąganie wniosków, poprzez uczenie młodych - mówił prezydent Duda w poniedziałek w Belwederze.

"Głębokie społeczne samouświadomienie"

Prezydent podkreślił, że Polacy powinni wynieść z przyszłorocznej setnej rocznicy odzyskania niepodległości "głębokie społeczne samouświadomienie" - żeby jak najwięcej ludzi w Polsce poznawało polską historię i tych, którzy wywalczyli wolność w 1918 r. - Kto z miasteczka był w Legionach, a kto był w Błękitnej Armii, a kto był w I Korpusie Polskim, jak ona się nazywał... Czy jest na naszym cmentarzu, czy go nie ma, czy może zginął w jakieś bitwie, a która to rodzina, a gdzie mieszka. To jest dla mnie niezwykle ważne, jeżeli chodzi o odzyskanie niepodległości i jeżeli chodzi o budowanie świadomości w naszym społeczeństwie na następne stulecie - tłumaczył Duda.

Dodał też, że dyskusja o polskiej historii i dziejach II Rzeczypospolitej - także o tym, co było w procesie jej budowania złego - są ważne do dzisiaj z punktu widzenia odbudowywania suwerennego państwa polskiego po 1989 r. - To jest niezwykle istotne - podkreślił.

Debatę historyków "Nie tylko Legiony... Czyn zbrojny 1914–1918" zorganizowały wspólnie IPN i Kancelaria Prezydenta. Spotkanie poświęcone polskiemu wysiłkowi zbrojnemu w okresie walki o odzyskanie niepodległości odbywa się w związku z organizowanymi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W dyskusji biorą udział profesorowie Włodzimierz Suleja, Andrzej Chwalba, Janusz Odziemkowski, Krzysztof Kawalec, Zbigniew Wawer i Mariusz Wołos.

Dwuletni cykl debat historyków zainaugurowała w listopadzie ubiegłego roku dyskusja o znaczeniu Aktu 5 listopada z 1916 r. W trakcie drugiej edycji rozmawiano o znaczeniu noty prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona ze stycznia 1917 r. oraz innych wydarzeń z okresu Wielkiej Wojny dla sprawy polskiej na arenie międzynarodowej. Tematem trzeciej debaty, 1 kwietnia 2017 r., były działania polskich dyplomatów w latach 1914–18. Kolejne spotkania historyków i zaproszonych gości będą odbywać się aż do 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Prezydent chce referendum konstytucyjnego

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje