O wiadro, o szczekanie psa. Polacy to jeden z najchętniej procesujących się narodów w Europie

[object Object]
Polskie sądy są jednymi z najbardziej obciążonych pracą w Europietvn24
wideo 2/35

Walka z Sądem Najwyższym, a wcześniej z Trybunałem Konstytucyjnym - władza PiS chce sądy gruntownie zmieniać. Pytanie, czy rzeczywiście chce zmieniać to, co zmian wymaga. Problem jednak jest - skąd się bierze o tym w raporcie programu "Czarno na białym".

Jesteśmy w europejskiej czołówce. Polacy to jeden z najchętniej procesujących się narodów w Europie.

Polskie sądy nie cieszą się najlepszymi ocenami społeczeństwa. Ale mitem jest twierdzenie, że nasz wymiar sprawiedliwości jest w europejskim ogonie. Rocznie do polskich sądów wpływa prawie 15 milionów spraw.

- Sądy pochylają się nad sprawami istotnymi ważnymi dla całego społeczeństwa. Ale również pochylają się nad sprawami drobnymi, które można by było załatwiać w sposób inny - mówił Rafał Lisak z Sądu Okręgowego w Krakowie.

Rozmowy, a nie rozprawy

Ten inny sposób, o którym mówi sędzia krakowskiego Sądu Okręgowego to choćby mediacje. Bo gdy na Zachodzie wiele sporów załatwiają między sobą kancelarie prawne, sprawy kończą się rozmowami, a nie rozprawami. W Polsce sąsiad sąsiada potrafi pozwać o plastikowe wiadro wartości 10 złotych uszkodzone kopnięciem.

- Jakiś czas temu obserwowaliśmy sprawę dotyczącą zbyt głośnego szczekania psa w klatce. Sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym, czyli poważna instytucja była zaangażowana w rozwiązanie konfliktu sąsiedzkiego - powiedział Bartosz Pilitowski z fundacji Court Watch Polska.

- W Polsce opłaty sądowe są na tyle niskie, że bardziej opłaca się pójść do sądu, w szczególności jeśli się nie ma na dobrego adwokata, licząc że sąd będzie sądził sprawiedliwie - dodaje Ewa Siedlecka, dziennikarka "Polityki", od lat zajmują się polskim wymiarem sprawiedliwości.

Jak tłumaczy, mamy cały system zwalniania od kosztów sądowych. Wynika to z prostego założenia, że każdy obywatel musi mieć równy dostęp do sądów. Dodatkowo kolejne rządzące partie tworzyły prawo, które zwiększało grupę spraw rozstrzyganych przez sędziów.

Jak mówi mecenas dr Łukasz Chojniak, nie ma takiej możliwości, żeby w tych sądach sprawy szły tak szybko, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Polskie sądy jedne z najbardziej obciążonych

Efekt jest taki, że polskie sądy są jednymi z najbardziej obciążonych pracą w Europie. Potwierdza to unijny raport liczby spraw sądowych na 100 mieszkańców (Badanie CEPEJ, dane z 2013/2014 r.).

W przeliczeniu: na 100 Polaków przypada aż 26 sądowych spraw. To europejska czołówka, czwarte miejsce w Unii. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Słowenia, Dania i Austria, gdzie na 100 obywateli przypada około 40 spraw. Zaraz za nami jest Chorwacja, której przypadają 22 sprawy.

Liczba spraw sądowych na 100 mieszkańców | Badanie CEPEJ

- Polsce mamy rekordowo wielką liczbę sędziów i nie przekłada się to na jakość i szybkość działania. (...) To Polska otwiera wszelkie statystyki, albo wiele statystyk, niesprawności, długości postępowań - to zarzut stawiany sądom przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i jego argument za gruntowną reformą.

Liczba sędziów

Minister przy tym dość wybiórczo powołuje się na unijne badania CEPEJ dotyczące liczby sędziów.

Czechy, Węgry czy Litwa mają podobną liczbę sędziów, co Polska | Badanie CEPEJ

Liczba polskich sędziów to żaden rekord. W przeliczeniu - w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców przypada 26 sędziów. To siódme miejsce w Europie. W czołówce są Słowenia, Chorwacja i Luksemburg z liczbą ponad 40 sędziów na 100 tysięcy mieszkańców. Choć my nie odstajemy od naszej regionalnej średniej. Bo podobną, albo nawet większą liczbę sędziów w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców mają Czechy, Węgry czy Litwa. Z drugiej strony daleko nam do średniej francuskiej czy irlandzkiej. W tym ostatnim przypadku na 100 tysięcy mieszkańców statystycznie przypada trzy i pół sędziego.

Słowenia, Chorwacja i Luksemburg w czołówce | Badanie CEPEJ

- Należy pamiętać o tym, że u nas to właśnie sędzia musi rozstrzygać tak drobne sprawy jak zakłócanie porządku, czy rozpatrzenie odwołania od mandatu z fotoradaru, czy założonej blokady przez staż miejską. Zdecydowanie mniej sędziów byłoby potrzebnych, gdyby więcej spraw odbywało się w drodze mediacji bądź też przy wykorzystaniu sędziów pokoju - ocenił Pilitowski z fundacji Court Watch Polska.

Sędziowie pokoju, którzy mieliby zająć się wykroczeniami, to jeden z pomysłów ministra Ziobry na zmiany.

- Mamy za dużo sędziów w ogóle. To jest fakt bezsporny, jeśli pan porówna liczbę sędziów w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców w Polsce i innych krajach europejskich, zderzy to z wynikami pracy tych sędziów - mówił Zbigniew Ziobro.

Przechodzimy do efektywności polskich sądów na tle Europy. W sprawach spornych, tych najbardziej skomplikowanych, w statystyce unijnej wbrew słowom ministra wcale nie jesteśmy na szarym końcu. Choć powodów do dumy też nie ma.

Czas postępowań sądowych

Polskie sądy są europejskim średniakiem. W tej najbardziej niekorzystnej statystyce czasu postępowań sądowych w Europie, są na 12 miejscu. Sprawy cywilne i gospodarcze w pierwszej instancji średnio trwają u nas niewiele ponad 200 dni. Prawie dwa razy dłużej niż na Litwie, w Luksemburgu czy w Estonii, gdzie podobne sprawy rozstrzyga się nawet dwa razy szybciej.

Czas postępowań sądowych w Europie | Badanie CEPEJ

Ale pod tym względem nie jesteśmy gorsi od naszych sąsiadów. W Niemczech trwa to 192 dni. Za nami jest Słowenia. Poza tym jest u nas dużo lepiej niż we Włoszech czy na Cyprze, gdzie podobne sprawy potrafią się toczyć przed sądami ponad półtora roku.

Choć tu trzeba podkreślić, że to tylko liczby, które nie muszą przekładać się na jakość pracy sądów.

W Niemczech trwa to 192 dni. Za Polską jest Słowenia | Badanie CEPEJ

- Sędziów się rozlicza z tej załatwialności i oni w ten sposób wykonują byle jakie czynności w sprawie po to, żeby było zaznaczone w miesięcznym sprawozdaniu, że sprawa nie leży odłogiem. Zamiast wziąć jedną sprawę osądzić ją w miesiąc (...) to sądzą na raz 20 spraw w związku z czym to wszystko dłużej trwa - mówiła Siedlecka.

I choć ta ogólna statystyka nie wygląda najgorzej, bo średnio wszystkie postępowania sądowe trwają w naszym kraju około 143 dni, czyli prawie pięć miesięcy to jest coraz więcej spraw, które toczą się dłużej niż rok. Tak jest w ponad 12 procentach przypadków. A jedna na sto spraw sądowych potrafi się ciągnąć dłużej niż 3 lata.

Tak jest najczęściej w przypadku spraw gospodarczych, które potrafią trwać latami. To kwestia organizacji pracy sądów - odpowiadają sędziowie.

We Włoszech czas postępowań sądowych to 532 dni, na Cyprze 638 dni | Badanie CEPEJ

- Powinna być dużo większa liczba asystentów w sądach, powinni być referendarze, którzy rozpatrują drobne sprawy, kwestie dotyczące zwalniania od kosztów, stanowienia pełnomocnika, sprawy rejestrowe, wówczas tymi kwestiami nie muszą zajmować się sędziowie i mogliby poświęcić swój czas na sprawy poważne - mówił Krystian Markiewicz ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Upolitycznianie sądów?

Pomysł ministra odpowiedzialnego za organizację pracy sądów jest zupełnie inny. - Myślę o zmniejszeniu jeszcze liczby sędziów, ale usprawnieniu, takich zmian organizacyjnych, które spowodują, że sędziowie będą pracowali lepiej oraz spowodowaniu, żeby do sądownictwa trafiali ludzie o odpowiednich kwalifikacjach - zaznaczył Ziobro.

Dla przeciwników reformy sądownictwa w wydaniu PiS ten dobór ludzi o odpowiednich kwalifikacjach to nic innego jak upolitycznianie sądów.

- Słyszymy o reformach, które mają sprawić, że sądy przestaną być niezależne - powiedział Markiewicz.

Minister Ziobro powołuje się jednak na badania społeczne. - Nie bez znaczenia jest dla nas wszystkich, którzy z troską patrzą na polskie sądownictwo, fakt, że zaufanie do sądów niestety topnieje - mówił.

Zła ocena polskich sądów

Potwierdzają to sondaże CBOS, które pokazują, że prawie połowa społeczeństwa źle ocenia polskie sądy. Ta ocena się pogorszyła w ciągu ostatnich miesięcy.

Negatywne oceny sądów | CBOS

Zbigniew Ziobro jednak już nie przytacza danych, że po reformie prokuratury i przejęciu jej przez ministra sprawiedliwości, oceny pracy śledczych nie poprawiły się. Są najgorsze od kilku lat - 44 procent społeczeństwa negatywnie ocenia polską prokuraturę.

Negatywne oceny prokuratury | CBOS

Autor: kb/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24