Platforma listy pisze. Kopacz liderem w stolicy, Śledzińska-Katarasińska rezygnuje i ciche poparcie dla Giertycha

Listy niespodzianek PO
Listy niespodzianek PO
TVN 24
Wyborcze układanki POTVN 24

Kolejne regionalne władze Platformy Obywatelskiej przedstawiają skład list kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Większych zaskoczeń nie ma, ale w Łodzi z kandydowania zrezygnowała Iwona Śledzińska-Katarasińska, która była posłanką nieprzerwanie od 1991 roku. Dużo niepewności jest też na Mazowszu, gdzie regionalne władze PO już w czwartek przedstawiły swoje listy. Partia nie wie jeszcze, co zrobić z kilkoma swoimi czołowymi politykami. Jednocześnie PO chce wesprzeć Romana Giertycha.

Regionalne listy kandydatów PO do Sejmu wymagają jeszcze formalnego zatwierdzenia przez Radę Krajową Platformy, która zbierze się 6 sierpnia.

Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku liderami PO będzie minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna oraz szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej, były europoseł Jacek Protasiewicz. Ten pierwszy jest liderem w swoim okręgu, z którego został wybrany, czyli legnicko-jeleniogórskim, natomiast drugi jest na czele listy w okręgu wrocławskim. W okręgu wałbrzyskim jedynką jest obecna posłanka Katarzyna Mrzygłocka, a tuż za nią na liście znalazł się obecny wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. Na listach są dotychczasowi parlamentarzyści, m.in. wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, który jest nr 2 w okręgu wrocławskim. A także Michał Jaros, Sławomir Piechota, Marek Łapiński, Ewa Wolak, były reprezentant kraju w koszykówce Maciej Zieliński. Niektórzy znaleźli się jednak na dalszych pozycjach, jak np. poseł ziemi wrocławskiej Jarosław Charłampowicz dopiero 11. w okręgu. Do Senatu również startują obecni senatorowie, m.in. wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, prof. Alicja Chybicka i Wiesław Kilian. Zabrakło miejsca jedynie dla Józefa Piniora. Kandydatami do izby wyższej zostali też z ramienia PO były europoseł Piotr Borys oraz Barbara Zdrojewska, przewodnicząca dolnośląskiego sejmiku, prywatnie żona europosła i byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Śląsk

Śląska rada regionalna PO zaproponowała, by liderem katowickiej listy został były wiceminister gospodarki, poseł Tomasz Tomczykiewicz. Z kolejnych miejsc mieliby wystartować obecni posłowie Danuta Pietraszewska, Marek Wójcik i Elżbieta Pierzchała.

Liderem listy gliwickiej ma być minister sprawiedliwości Borys Budka. Na kolejne miejsca rada regionalna zaproponowała byłą minister edukacji Krystynę Szumilas i posła Jacka Brzezinkę.

Joanna Kluzik-Rostkowska ma otworzyć rybnicką listę Platformy. Kolejne miejsca zajmą obecna wicewojewoda śląska Gabriela Lenartowicz i poseł Krzysztof Gadowski.

W okręgu sosnowieckim pierwsze rekomendowane przez radę regionalną PO miejsca zajmują posłanki Beata Małecka-Libera i Anna Nemś oraz radny Jaworzna Paweł Bańkowski. W okręgu bielskim: posłowie Mirosława Nykiel, Sławomir Kowalski, Małgorzata Pępek i Aleksandra Trybuś-Cieślar, a w okręgu częstochowskim: wiceminister finansów Izabela Leszczyna oraz posłowie Halina Rozpondek i Grzegorz Sztolcman.

Rada rekomendowała też, by minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu kardiochirurg prof. Marian Zembala kandydował do Senatu w okręgu obejmującym m.in. Zabrze i Bytom. Startujący tam w poprzednich wyborach senator Andrzej Misiołek miałby teraz ubiegać się o mandat z Katowic. Kandydować mają również pozostali obecni senatorowie PO.

Łódzkie

Obecni posłowie Cezary Grabarczyk i Andrzej Biernat są jedynkami na liście wyborczej regionu PO w Łódzkiem. Kolejne miejsca zajmują posłanki bieżącej kadencji: b. siatkarka Małgorzata Niemczyk i Elżbieta Królikowska-Kińska oraz wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej Paweł Bliźniuk. Na ostatnim miejscu znalazł się przedsiębiorca Ali Koussan. Niespodzianką jest nieobecność wśród kandydatów z Łodzi posłanki Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Wśród kandydatów PO w Łodzi jest również b. wojewoda łódzki Krzysztof Makowski, do 2010 r. szef regionalnych struktur SLD i do niedawna przewodniczący Twojego Ruchu w Łódzkiem. Na liście z okręgu sieradzkiego jedynką został poseł i b. minister sportu Andrzej Biernat. W dalszej kolejności kandydują: rzecznik PO Cezary Tomczyk, posłanka Agnieszka Hanajczyk oraz poseł Artur Dunin. Na czele listy piotrkowskiej znalazły się posłanki Dorota Rutkowska i Elżbieta Radziszewska. Ostatnie miejsce należy do posła PiS, który w bieżącej kadencji przeniósł się do PO, b. piłkarza Jana Tomaszewskiego. Zaskoczeniem jest nieobecność na listach Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, która zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 1991 r. - W toku pracy zarządu regionu pani poseł proponowano miejsca na liście w pierwszej piątce, jednak nie przyjęła ich. Zarząd niejednomyślnie zdecydował o takim, a nie innym kształcie list, pani poseł nie chciała zejść z dawnego pułapu oczekiwań co do swojego miejsca na liście, w związku z tym podziękowała, ale w sposób przyjemny, miły i rzeczowy. Dodała, że była na to przygotowana - podkreślił członek łódzkiego zarządu i rady PO Paweł Bliźniuk. Kandydatami do Senatu z dwóch łódzkich okręgów są obecni senatorowie PO Maciej Grubski i Ryszard Bonisławski, z okręgu Pabianice-Łask-Zgierz - Andrzej Owczarek. Jak poinformował Bliźniuk, niespodzianka czekać będzie wyborców z Piotrkowa Tryb., gdzie na liście PO do Senatu pojawi się nazwisko Macierewicz. Adam Macierewicz to wicedyrektor łódzkiej filii Agencji Nieruchomości Rolnych i - jak twierdzi Bliźniuk - jest rodziną Antoniego Macierewicza z PiS.

Wielkopolska

W okręgu poznańskim listę PO do Sejmu otwierać będzie Rafał Grupiński. Za nim znajdą się posłowie Bożena Szydłowska i Waldy Dzikowski. W pierwszej piątce będzie też przewodniczący Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Konrad Zaradny i radna wielkopolskiego sejmiku Tatiana Sokołowska. Na liście znaleźć się mają też m.in. posłowie Jacek Tomczak i Michał Stuligrosz, oraz poznański radny miejski Marek Sternalski. W okręgu kalisko-leszczyńskim listę otworzy poseł Mariusz Witczak. O mandat poselski w kolejnej kadencji ubiegać się będą też obecni posłowie Bożena Henczyca i Wojciech Ziemniak, oraz b. poseł i b. prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. W okręgu pilskim na liście znajdą się kolejno: posłowie Małgorzata Janyska i Jakub Rutnicki, oraz miejski radny z Piły Jacek Bogusławski. O mandat walczyć będą też m.in. posłowie Killion Munyama i Stanisław Chmielewski, oraz radny wojewódzki Zbigniew Ajchler. W okręgu konińskim jedynka przypadnie posłowi Tomaszowi Nowakowi, na drugim miejscu znajdzie się poseł Paweł Arndt. Ze startu w wyborach zrezygnowała posłanka Irena Tomaszuk-Zesiuk. Kandydatami do Senatu w Wielkopolsce będą obecni senatorowie: Jadwiga Rotnicka, Mieczysław Augustyn, Jan Filip Libicki, Piotr Gruszczyński, Ireneusz Niewiarowski, Marian Poślednik i Witold Sitarz. Do Senatu nie wystartuje tym razem Marek Ziółkowski, którego mandat wygasł w związku z jego nominacją na ambasadora w Królestwie Marokańskim. O mandat ubiegać się będą ponadto wojewoda wielkopolski Piotr Florek i poseł Przemysław Krysztofiak.

Pomorze

Pomorska PO zdecydowała, że w okręgu gdańskim jedynką będzie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Z drugiego miejsca ma startować posłanka Agnieszka Pomaska. Kolejni na liście to poseł Jerzy Kozdroń, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, wicemarszałek pomorski Hanna Zych-Cisoń. Szóste miejsce przypadło ministrowi sportu i turystyki Adamowi Korolowi, a siódme wiceministrowi infrastruktury i rozwoju Pawłowi Orłowskiemu. Z dziesiątego miejsca w okręgu gdańskim na liście PO wystartuje Sławomir Rybicki, zastępca szefa kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Za nim kolejne pozycje zajmują obecni posłowie Jerzy Borowczak i Jan Kulas. Listę 24 kandydatów zamyka minister środowiska Maciej Grabowski. Z ponownego ubiegania się o mandat na Wiejskiej zrezygnowali dotychczasowi posłowie: Leszek Blanik, Iwona Guzowska i Katarzyna Hall. W okręgu gdyńsko-słupskim na "jedynce" znalazł się były minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Z drugiego miejsca wystartuje sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke. Na trzecie miejsce wskazano sygnatariuszkę Porozumień Sierpniowych Henrykę Krzywonos-Strycharską. Na liście są też obecni posłowie: Zbigniew Konwiński (miejsce 4.), Krystyna Kłosin (5.), Stanisław Lamczyk (7.) i Teresa Hoppe (13.). Z obecnych posłów PO rekomendacji na listę gdyńsko-słupską nie uzyskał Jerzy Budnik. Kandydatami PO w Pomorskiem do Senatu mają być dotychczasowi senatorzy: marszałek izby wyższej Bogdan Borusewicz, Leszek Czarnobaj, Kazimierz Kleina i Roman Zaborowski. Na start do Senatu zdecydował się obecny poseł PO Tadeusz Aziewicz. Kandydatem do Senatu będzie także członek zarządu powiatu starogardzkiego Patryk Gabriel.

Pomorze Zachodnie

Szczecińską listę otwiera były minister zdrowia, poseł Bartosz Arłukowicz, którego nazwisko pojawiło się w tzw. aferze taśmowej. Za Arłukowiczem są kolejno posłowie obecnej kadencji: Małgorzata Kochan, Renata Zaremba, Zofia Ławrynowicz, Arkadiusz Litwiński i Konstanty Oświęcimski. Na dziewiątym miejscu jest także doradca premier Ewy Kopacz Sławomir Nitras, który chciał kandydować ze Szczecina, ale szczecińskie koło nie udzieliło mu rekomendacji - ostatecznie Nitras uzyskał ją z Kamienia Pomorskiego. Na 22. miejscu listy jest także b. poseł PO, niedawny szef gabinetu Sikorskiego w Sejmie, Michał Marcinkiewicz. Szczecińską listę zamyka zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. Koszalińską listę otwiera były wiceminister środowiska i przewodniczący zachodniopomorskiej PO Stanisław Gawłowski, którego nazwisko również padało w tzw. aferze taśmowej. Na kolejnych miejscach są: obecny poseł Marek Hok, Krystyna Kołodziej - Motyl, poseł Wiesław Suchowiejko, a także Krystyna Kościńska. Na koszalińskiej liście nie ma syna nieżyjącego szefa Samoobrony Andrzeja Leppera i kandydata SLD w ostatnich wyborach samorządowych w Zachodniopomorskiem. Prasa spekulowała, że miał się on znaleźć na liście PO. Gawłowski powiedział, że dyskutowano nad jego kandydaturą, ale nie zdecydowano się na rekomendację, ponieważ byli inni kandydaci, którzy są bardziej zasłużeni dla regionu.

Kujawsko-Pomorskie

Na czele list PO do Sejmu w woj. kujawsko-pomorskim znaleźli się minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska (okręg bydgoski) i szef zarządu regionu PO Tomasz Lenz (okręg toruński). W okręgu bydgoskim na drugim miejscu znalazł się poseł, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski, a na trzecim poseł Krzysztof Brejza. Kolejne miejsca przypadły posłankom Iwonie Kozłowskiej i Grażynie Ciemniak oraz posłowi niezrzeszonemu Łukaszowi Krupie, który przed kilkoma miesiącami wystąpił z Twojego Ruchu. Wśród kandydatów są też m.in. była wiceburmistrz Żnina Aleksandra Nowakowska i wicewojewoda Elżbieta Rusielewicz, a listę zamyka Robert Sycz, który jest mistrzem olimpijskim w wioślarstwie z Sydney (2000) i Aten (2004). W okręgu toruńskim drugie miejsce zajmuje posłanka Domicela Kopaczewska, trzecie poseł Tomasz Szymański, a czwarte były poseł i obecny wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński. Na dwóch kolejnych miejscach są szefowa PO w Brodnicy Anna Kupczyk i poseł Antoni Mężydło. W gronie kandydatów znaleźli się też m.in. pochodzący z Tunezji chirurg ze szpitala w Aleksandrowie Kujawskim Lofti Mansour, radny wojewódzki Jacek Kuźniewicz i starosta toruński Mirosław Graczyk. W wyborach do Senatu ponownie o mandat będą ubiegać się senatorzy: Andrzej Kobiak (okręg bydgoski, nr 9), Jan Rulewski (okręg inowrocławski, nr 10), Michał Wojtczak (okręg toruński, nr 11) i Andrzej Person (okręg włocławski, nr 13). Kandydatem z okręgu grudziądzkiego (nr 12) został wiceprzewodniczący sejmiku województwa, dyrektor szpitala w Grudziądzu Marek Nowak.

Lubelskie

W województwie lubelskim czołowe miejsca na listach zajmują obecni posłowie PO. Joanna Mucha w okręgu nr 6 (lubelskim) a Mariusz Grad w okręgu nr 7 (chełmskim). Na drugim miejscu w okręgu nr 6 jest były minister skarbu Włodzimierz Karpiński. To jeden z polityków, których prywatne rozmowy zostały nagrane, a następnie upublicznione w tzw. aferze podsłuchowej. W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tej sprawie zrezygnował z funkcji w rządzie. Mucha powiedziała dziennikarzom, że Karpiński padł ofiarą przestępczej działalności. „Poza zacytowaniem bardzo niepochlebnej opinii i w dodatku zawierającej wulgaryzmy, z którą to opinią się nie zgadza, to tak naprawdę na tej taśmie nie ma nic, co by Włodzimierza Karpińskiego obciążało” – powiedziała. W okręgu nr 6 na trzecim miejscu listy kandydatów do Sejmu jest posłanka Magdalena Gąsior-Marek;. Na czwartym wojewoda lubelski Wojciech Wilk, a za nim przedsiębiorca z Łukowa Urszula Bancerz. Na czele listy PO w okręgu nr 7 jest poseł Mariusz Grad, a po nim poseł Stanisław Żmijan. Trzecie miejsce zajmuje radna sejmiku woj. lubelskiego Zofia Woźnica, a czwarte wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. Na siódmym miejscu listy znalazł się poseł Marek Poznański, który wszedł do parlamentu w 2011 r. z list Twojego Ruchu, a marcu tego roku opuścił tę partię.

Świętokrzyskie

Świętokrzyską listę PO ma otwiera posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, jednak niewykluczone, że zastąpi ją na tym miejscu „osoba z zewnątrz”. W takiej sytuacji szefowa regionalnych struktur PO przesunęłaby się na drugą pozycję na liście. Dalsze miejsca na świętokrzyskiej liście PO zajmują posłowie Artur Gierada, Lucjan Pietrzczyk oraz posłanka Renata Janik, która w Sejmie zastąpiła zmarłego w sierpniu 2013 r. posła Konstantego Miodowicza. Jak powiedziała Okła-Drewnowicz, na liście znalazł się także zastępca burmistrza warszawskiego Mokotowa Zdzisław Marek Szczekota. O mandat senatora w północnej części regionu ma się ubiegać obecny wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak, z terenu miasta Kielce poparcie uzyskał przedsiębiorca Kamil Suchański, który jest synem senatora czwartej i piątej kadencji Jerzego Suchańskiego. - Jeśli chodzi o trzeci okręg, skupiający południowe powiaty, czekamy na kandydata PSL – wyjaśniła Okła-Drewnowicz. Od tygodnia wiadomo, że na liście nie znajdzie się świętokrzyski poseł PO Zbigniew Pacelt, który w ubiegłą sobotę na jednym z portali społecznościowych poinformował, że nie będzie ubiegał się o mandat w wyborach do parlamentu. Po zakończeniu kadencji zamierza nadal angażować się w sprawy sportu w województwie mazowieckim. Dalsze miejsca na liście zajmują m.in. przewodniczący rady powiatu ostrowieckiego Jerzy Brożyna, radny rady powiatu koneckiego i były burmistrz Końskich Michał Cichocki, starachowicki radca prawny Wojciech Michalewicz, członek zarządu powiatu jędrzejowskiego Wojciech Zwierzchowski, szefowa świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Jadwiga Irla. Pierwszą dziesiątkę zamyka radna Rady Miasta Staszowa Maria Malec.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu jedynkami są wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik oraz poseł Marek Rząsa. Ten pierwszy będzie otwierał listę w okręgu rzeszowskim. Za nim jest przewodnicząca klubu PO w radzie miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak. Dopiero na trzecim miejscu jest posłanka PO i szefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska. Za nią jest kolejna posłanka Renata Butryn. Piąte miejsca ma poseł Mirosław Pluta, a dopiero siódmy jest poseł Marek Poręba, który niedawno zastąpił w Sejmie b. szefa PO na Podkarpaciu i b. wiceministra infrastruktury i rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza, który wycofał się z życia publicznego. W drugim podkarpackim okręgu wyborczym obejmującym m.in. Krosno i Przemyśl liderem jest Rząsa. Drugie miejsca przypadło b. przewodniczącemu sejmiku woj. podkarpackiego i b. członkowi zarządu województwa Sławomirowi Mikliczowi. Trzecia jest obecna radna sejmiku Joanna Frydrych. Kolejne miejsce przypadło b. posłowi Krzysztofowi Kłakowi. Piąta jest wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, kolejne miejsce zajął obecny poseł Piotr Tomański. Ze startu zrezygnował poseł Tomasz Kulesza, który miał domagać się pierwszego miejsca. Kiedy go nie otrzymał, postanowił nie startować.

Opolskie

Jak poinformował przewodniczący regionu opolskiego PO, poseł Leszek Korzeniowski, proponowani kandydaci do Sejmu oraz do Senatu zostaną przedstawieni w poniedziałek w południe. Ujawnił, że obok niego na liście z regionu są m.in. pozostali obecni tamtejsi posłowie: Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller, Janina Okrągły i Łukasz Tusk.

Na listach nie będzie wieloletniego posła i b. wiceministra infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicza, który zrezygnował z kandydowania.

Wcześniej w czwartek cztery inne regionalne władze PO przedstawiły swoje propozycje list.

Mazowieckie

Stołeczną listę PO ma otwierać premier Ewa Kopacz, natomiast podwarszawską minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki lub szef gabinetu premier Marcin Kierwiński. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na posiedzeniu zarządu krajowego Platformy w przyszłym tygodniu. Jeśli to szef MAC będzie otwierał listę podwarszawską, wówczas Kierwiński znajdzie się na miejscu drugim w stolicy. Możliwy jest jednak wariant odwrotny: Halicki jako "dwójka" listy w Warszawie, a Kierwiński jako lider listy wyborczej PO w tzw. „obwarzanku”. Z Warszawy do Sejmu ma wystartować ponadto dotychczasowy senator PO Łukasz Abgarowicz. W jego senackim okręgu, obejmującym powiaty: grodziski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski PO nie zamierza wystawiać własnego kandydata. Zamiar kandydowania w tym okręgu zgłosił już kilka tygodni temu b. wicepremier i b. szef Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych. Liderem listy płockiej ma być minister w kancelarii premiera Michał Kamiński, radomskiej szef Platformy w tym mieście Zbigniew Banaszkiewicz, a siedleckiej wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. Wciąż nie wiadomo, skąd miałby kandydować wicepremier Tomasz Siemoniak. Ze stolicy nie wystartuje także wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski; on również prawdopodobnie otrzyma miejsce pierwsze w jakimś innym okręgu.

Małopolska

W Małopolsce wciąż toczy się gra o miejsce lidera listy. Jedynką z tego okręgu może być marszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska lub szef wojewódzkich struktur partii, wiceprzewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Grzegorz Lipiec. Tuż za nim na liście znalazł się poseł Ireneusz Raś, a na trzeciej pozycji poseł Lidia Gądek. Z czwartej pozycji wystartuje były eurodeputowany Bogusław Sonik. Na liście w okręgu krakowskim znaleźli się też radni miejscy: Marta Patena, Andrzej Hawranek i Aleksander Miszalski oraz członek zarządu województwa Jacek Krupa. O mandat walczyć będą ponownie posłowie Jagna Marczułajtis–Walczak i Józef Lassota oraz dotychczasowy senator Janusz Sepioł. Jedynką w okręgu chrzanowskim będzie marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa, a na drugim miejscu znalazła się wiceminister środowiska Dorota Niedziela. W okręgu nowosądeckim liderem listy jest minister skarbu Andrzej Czerwiński, drugi jest poseł Andrzej Gut-Mostowy. Szef PO w Tarnowie poseł Robert Wardzała został jedynką w tym mieście, za nim znaleźli się poseł Elżbieta Achinger i wiceminister edukacji Urszula Augustyn. Do Senatu PO wystawi w Krakowie dotychczasowego posła Jerzego Fedorowicza i senatora, byłego ministra obrony Bogdana Klicha. Dotychczasowi senatorowie będą kandydować w okręgu obejmującym zachodnią Małopolskę - Stanisław Bisztyga oraz okręgu nowosądeckim - Stanisław Hodorowicz.

Warmińsko-Mazurskie

Liderem listy w okręgu elbląskim ma być wicemarszałek i jednocześnie szef PO w regionie Jacek Protas. Kolejne miejsca przypadły posłom - Elżbiecie Gelert, Piotrowi Cieślińskiemu i Mironowi Syczowi. Jedynką w okręgu olsztyńskim ma być poseł i wiceminister finansów Janusz Cichoń. Na drugiej pozycji znalazła się Anna Wasilewska z zarządu województwa, a na następnych posłowie: Paweł Papke, Beata Bublewicz i Andrzej Orzechowski. Listę zamyka b. burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska. W okręgu elbląskim Platforma wystawiła 16, a w olsztyńskim 20 kandydatów, czyli dwukrotnie więcej, niż jest mandatów poselskich do zdobycia. Rada regionu ustaliła też, że kandydatami do Senatu mają być trzej dotychczasowi senatorowie: prof. Ryszard Górecki, Marek Konopka i Andrzej Gorczyca oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Elbląga Jerzy Wcisła. Na listach kandydatów do Sejmu nie ma dwojga spośród dziewięciu obecnych posłów PO z Warmii i Mazur. Z ubiegania się o reelekcję zrezygnował Tadeusz Naguszewski. Rada regionu, podobnie jak wcześniej struktury powiatowe w Olsztynie i zarząd regionu, nie udzieliła natomiast rekomendacji posłance Lidii Staroń.

Podlaskie

Robert Tyszkiewicz, szef podlaskich struktur PO, będzie otwierał regionalną listę kandydatów do Sejmu. Na kolejnych miejscach znaleźli się: posłanka z Suwałk Bożena Kamińska i poseł Damian Raczkowski. Na liście jest też była wiceprezydent Białegostoku Renata Przygodzka, były działacz samorządowy Leszek Cieślik oraz Mirosław Reczko - burmistrz Ciechanowca. Z listy PO wystartuje też Adam Musiuk z Forum Mniejszości Podlasia, które grupuje przedstawicieli społeczności prawosławnej. Natomiast na liście kandydatów do Senatu zarząd regionalny na razie zatwierdził jedno nazwisko. To wicemarszałek województwa podlaskiego, były wojewoda Maciej Żywno.

Autor: mk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes TVP Jacek Kurski, były szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz były prezes Orlenu Daniel Obajtek są wśród "jedynek" na listach wyborczych PiS do Parlamentu Europejskiego - wynika z nieoficjalnych informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej. W czwartek listy kandydatów zostały przyjęte przez Komitet Polityczny PiS.

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Źródło:
TVN24, PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej pułkownik Tomasz Kajzer złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez instruktorów w Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Chodzi o osoby zatrudnione w ŻW, które ochraniały prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O sprawie informował w TVN24 wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Szef rządu w mediach społecznościowych zapewnił, że jest pod opieką "świetnych lekarzy".

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski okręt HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez milicję Huti w kierunku pobliskiego amerykańskiego statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps. To pierwszy taki przypadek od I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti

Źródło:
PAP

Przed Polską pojawiła się szansa na otrzymanie unijnych funduszy na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Parlament Europejski poparł bowiem w głosowaniu zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej, na której znalazł się również CPK.

CPK trafił na ważną listę

CPK trafił na ważną listę

Źródło:
PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Brytyjskie pojazdy wojskowe zderzyły się w czwartek na ulicy Szosa Stargardzka w Szczecinie. Pogotowie podało, że w wypadku poszkodowanych zostało pięć osób.

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów. TSUE nałożył na nasz kraj karę finansową. Resort rodziny podkreślił, że wyrok to konsekwencja "zaniedbania rządu PiS", a w Sejmie jest już projekt odpowiedniej ustawy.

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Źródło:
tvn24.pl

Jesteśmy cały czas na wojnie z PiS-em o rozliczenie tego, co się działo przez osiem lat. I czasami jest tak, że na tym froncie różni żołnierze są na różnych odcinkach - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, jednocześnie jeden z kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. O kierowaniu przez niego resortem mówił, że "jeżeli to było pięć minut, to bardzo intensywne pięć minut". 

Kierwiński: czasami jest tak, że różni żołnierze są na różnych odcinkach frontu

Kierwiński: czasami jest tak, że różni żołnierze są na różnych odcinkach frontu

Źródło:
TVN24

Kabaret to spektakl satyryczno-rozrywkowy, ale i naczynie: nocne, ranne, z przegródkami czy do liofilizacji? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Anna Downar z Krakowa.

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nie żyje żołnierz 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak poinformowali w oświadczeniu terytorialsi, mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych po tym, jak zasłabł w trakcie służby na granicy polsko-białoruskiej. Nie pomogła błyskawiczna reanimacja.

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Źródło:
WOT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało zastępcę burmistrza gminy Radoszyce (woj. świętokrzyskie) i dwóch współpracujących z nim przedsiębiorców. Śledztwo dotyczy wręczenia łapówki w wysokości 150 tysięcy złotych w związku z "niezastosowaniem procedur dotyczących przetargu publicznego przy realizacji dwóch inwestycji publicznych". O wejściu agentów CBA do urzędu informował wcześniej burmistrz Radoszyc Michał Pękala, który mówił o "miłej wizycie" funkcjonariuszy i szerokiej "fali donosów i pomówień".

Dzień po wygranych wyborach mówił o "miłej wizycie" agentów CBA. Teraz jego zastępca ma zarzuty

Dzień po wygranych wyborach mówił o "miłej wizycie" agentów CBA. Teraz jego zastępca ma zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, CBA, PAP

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Najważniejsi współpracownicy ministra Mariusza Błaszczaka dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw - powiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. To jedno z ustaleń audytu w MON.

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Minister Radosław Sikorski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące obecnej polityki zagranicznej Polski. Podczas jego wystąpienia doszło do wymiany zdań z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem, który zapytał go o to, kto z kierownictwa MSZ ma więcej niż jeden paszport. - Pan minister kpi, czy o drogę pyta? - powiedział w pewnym momencie Braun. - Proszę zaprotokołować, że kpię - odpowiedział szef polskiej dyplomacji.

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Źródło:
TVN24

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Andrzej Duda słuchał rano w Sejmie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego reakcje w różnych momentach wystąpienia o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok były wyraźnie widoczne. Prezydent rozmawiał ze współpracownikami i wpatrywał się w tablet.

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Źródło:
TVN24

Posłowie Parlamentu Europejskiego oklaskami pożegnali Jerzego Buzka. Polityk nie będzie się już ubiegał o mandat do europarlamentu. W historii izby zapisał się jako pierwszy i do tej pory jedyny przewodniczący pochodzący z Polski.  

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Źródło:
TVN24.pl

Zajmujący się start-upami Digital Incubator Warner Bros. Discovery nawiązał współpracę z programem InCredibles Sebastiana Kulczyka. Działająca w strukturach WBD jednostka zostanie stałym partnerem programu, w ramach którego pomoże młodym przedsiębiorcom rozwijać swoje produkty. Dzięki inicjatywie początkujący biznesmeni będą mogli skorzystać z know-how'u globalnej firmy oraz wsparcia związanych z nią ekspertów.

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. By zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu wirusa, powiatowy lekarz weterynarii podjął decyzję o zakazie wchodzenia do lokalnych lasów.

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

W czwartek doszło do ponad trzygodzinnego spotkania prokuratora krajowego Dariusza Korneluka oraz prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z rodzinami ofiar i ich pełnomocnikami. Prokuratura poinformowała, że wzięło w nim udział około 50 osób.

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24