tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pierwszy taki przeszczep w Polsce

Pierwszy taki przeszczep w Polsce
Foto: tvn | Video: tvn Pierwszy taki przeszczep

Pierwszy w Polsce tzw. wyprzedzający przeszczep trzustki w warszawskim szpitalu. Młoda kobieta dostała nowy narząd zanim cukrzyca zniszczyła jej organizm.

Pani Małgorzata Rudnik zaczęła nowe życie z nową trzustką. Poddała się temu przeszczepowi, bo cukrzyca, z którą zmaga się od wielu lat, zaczęła jej już niszczyć nerki i oczy. - Dwudziestego drugiego października stało się to, że miałam przeszczep i zostałam wyleczona z cukrzycy – mówi szczęśliwa pacjentka.

Trzustka na 30 lat

A dokładniej, rozwój cukrzycy został zahamowany, a nowa trzustka od zmarłego dawcy już zaczęła produkować insulinę. - Jak długo będzie pracować w organizmie? Dzisiaj nie jesteśmy w stanie tego ocenić, mam nadzieję, że jak najdłużej. Najdłuższe przeżycie trzustki to trzydzieści lat – mówi dr Michał Wszoła z kliniki chirurgii ogólnej i transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zahamowanie rozwoju cukrzycy nie odbyło się za darmo: pacjentka do końca życia będzie musiała przyjmować leki zapobiegające odrzutowi przeszczepu. To pierwszy taki zabieg w Polsce i pierwsza tego typu próba walki z cukrzycą. - Środowiska diabetologów nie były przekonane do tego sposobu leczenia cukrzycy. Być może nie był spopularyzowany, co jest winą po naszej stronie – przyznaje prof. Artur Kwiatkowski z tego samego oddziału WUM.

Pionierski przeszczep

Do tej pory lekarze w Polsce wykonywali tylko łączne i tylko ratujące życie przeszczepy nerek i trzustki. Zabiegom byli poddawani pacjenci, którym cukrzyca już bardzo mocno zniszczyła organizm, dlatego też i efekty tego typu transplantacji u tak ciężko chorych pacjentów nie były najlepsze.

Transplantolodzy wyprzedzili chorobę pani Małgorzaty i w przyszłości nie będą jej musieli przeszczepiać nerek. Pacjentka juz wróciła do pracy, liczy też na to, że z czasem długa lista leków, jakie teraz musi przyjmować, skróci się do minimum.

Na zabieg teraz czekają kolejni pacjenci.

kaw

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje