tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Palikot: RP i SdPL razem do europarlamentu

Palikot: RP i SdPL razem do europarlamentu
Foto: Paweł Supernak/PAP | Video: tvn24 Liderzy SdPL i RP - Wojciech Filemonowicz i Janusz Palikot

Ruch Palikota i Socjaldemokracja Polska najprawdopodobniej razem wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowali liderzy obu partii Janusz Palikot i Wojciech Filemonowicz. Propozycję tę musi zatwierdzić jeszcze zarząd krajowy SdPL, jednak Palikot zapewnia, że wspólna lista obu ugrupowań do europarlamentu jest już pewna.

- Podjęliśmy uchwałę, która oznacza, że środowiska Ruchu Palikota i SdPl nawiążą ze sobą współpracę polityczną i merytoryczną, także w najbliższych wyborach do europarlamentu i wyborach samorządowych - oświadczył lider Ruchu na konferencji prasowej po posiedzeniach Komitetu Krajowego oraz Rady Politycznej Ruchu Palikota.

Wspólna lista

Na pytanie, czy będzie wspólna lista do PE, szef SdPl Wojciech Filemonowicz odparł: - Tak sądzimy, wszystko na to wskazuje. Ja oczywiście nie chcę wyprzedzać wyłącznie z powodów kurtuazyjnych decyzji moich koleżanek i kolegów z zarządu. Ja będę taką współpracę, taką misję, partnerstwo z RP na najbliższym posiedzeniu zarządu rekomendował.

Wtórował mu Palikot, który powiedział, że "jest pewien, że tak będzie". - Po naszej stronie jest absolutna gotowość do tego, by poszerzać ten obóz - powiedział. - Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że połączenie wielu różnych środowisk (...), jak Racja Polskiej Lewicy, Wolne Konopie i nowych partnerów, jak SdPl i innych, którzy się jeszcze pojawią w najbliższych tygodniach, wspólnie z Europą Plus Marka Siwca i - wierzę - Aleksandra Kwaśniewskiego, da razem szansę, by stworzyć prawdziwą alternatywę dla PO-PiS - oświadczył.

- Na to czeka wielu ludzi w Polsce, zniechęconych taką jałową dzisiaj polską polityką - powiedział Palikot.

Palikot powiedział, że jeszcze w lutym spotka się z byłym prezydentem oraz z Markiem Siwcem. Dopytywany o datę, wyraził nadzieję, że Kwaśniewski poda ją 7 lutego, gdy odbędzie się kolejne spotkanie organizowanego przez byłego prezydenta konwersatorium "Dialog i przyszłość".

SdPL kończy współpracę z PO

Przewodniczący SdPl poinformował, że zwołał posiedzenie zarządu krajowego SdPL na najbliższy czwartek i zaproponuje na nim m.in. projekt uchwały o nawiązaniu ścisłej współpracy z RP i o perspektywicznym projekcie łączenia środowisk centrowo-lewicowych, a także o zakończeniu dotychczasowej współpracy z Platformą Obywatelską.

- W mojej ocenie sytuacji nie powiodła się ta próba budowania lewej nogi, próba budowania wizerunku wrażliwości społecznej i otwartości na różnorodności - powiedział Filemonowicz. Argumentował, że dla SdPl "nie do przyjęcia" był m.in. fakt niedopuszczenia do dyskusji w Sejmie nad projektami ustaw ws. związków partnerskich.

Wybory do Parlamentu Europejskiego mają się odbyć w 2014 r.

Odbudować samorządy

Palikot poinformował ponadto, że Rada Polityczna i Komitet Krajowy RP zatwierdziły plan działań samorządowych Ruchu Palikota. Przewodniczący zespołu RP ds. wyborów samorządowych Krzysztof Markowski powiedział, że formacja rusza z kampanią samorządową i akcją "Cztery na cztery". "Cztery poziomy administracyjne - czyli gmina, powiat, województwo, kraj - po cztery problemy z każdego poziomu. Nasi działacze będą zbierali te informacje, będą przekazywali do nas" - tłumaczył. 2 czerwca RP ma przedstawić program odbudowy Polski na poziomie samorządu.

Z kolei poseł Michał Kabaciński powiedział, że 23 marca w Warszawie odbędzie się kongres Ruchu Młodych, na którym partia przedstawi program dla młodych ludzi. Według Janusza Palikota, to jeden z najważniejszych problemów, jakie mamy w Polsce i w zasadzie żadna partia do tej pory nie przedstawiła szczegółowego programu adresowanego do ludzi do 30. roku życia.

Nie odwołają Nowickiej? "Cwana homofobia"

Szef RP pytany był też, czy dopuszcza możliwość, że Wanda Nowicka - dla której poparcie Ruch wycofał w ub. tygodniu, po przyjęciu przez nią nagrody za 2012 rok - nie zostanie odwołana z funkcji wicemarszałka Sejmu. RP w tym tygodniu zapowiedział, że nową kandydatką na to stanowisko będzie Anna Grodzka.

Palikot odparł, że jeśli Nowicka nie zostałaby odwołana, "to oczywiście byłby tak naprawdę kolejny przejaw ukrytej wprawdzie i takiej dość cwanej homofobii". Według niego, nie kryłaby się za tym "chęć zatrzymania za wszelką cenę Wandy Nowickiej, (...) a próba uniknięcia odpowiedzialności za głosowanie >>tak<< lub >>nie<<" w sprawie Grodzkiej. Wyraził nadzieję, że do tego nie dojdzie i partie uszanują tradycję rekomendowania przez kluby swych kandydatów. Przypomniał też, że Nowicka powiedziała na prezydium klubu RP, że - jeśli Sejm jej nie odwoła - sama zrezygnuje.

Podkreślił, że dzięki Nowickiej we władzach RP wprowadzono parytet. - To dzieło, którego sprawczynią jest Wanda Nowicka, jest być może najlepszą rekomendacją, byśmy dalej razem współpracowali ze sobą, a to wymaga odejścia z funkcji wicemarszałkini Sejmu - zaznaczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje