tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

6-latki do szkoły

Elbanowscy w MEN. "Rodziców nie można ignorować. To się źle kończy dla władzy"

Elbanowscy w MEN. "Rodziców nie można ignorować. To się źle kończy dla władzy"
Foto: PAP | Video: tvn24 Minister Anna Zalewska spotkała się z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi

- Jest to dla nas symboliczne, że możemy tu być i rozmawiać w absolutnie przełomowy sposób na temat zmian, z którymi od siedmiu lat dobijaliśmy się do drzwi kolejnych pań minister, a które były przed nami zawsze zamknięte - powiedziała Karolina Elbanowska po spotkaniu z minister edukacji Anną Zalewską.

W poniedziałek minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkała się z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi, zabiegającymi o podwyższenie wieku obowiązku szkolnego. Pozostawienie rodzicom prawa wyboru, czy ich dzieci pójdą do szkoły w wieku sześciu czy siedmiu lat, to jedna ze zmian zapowiedzianych w expose przez premier Beatę Szydło na pierwsze sto dni rządu.

Anna Zalewska oceniła po spotkaniu z Elbanowskimi i innymi ekspertami, że rozmowa była bardzo interesująca.

- Była ona oczywiście związana z projektem zmiany, którą deklarowała m.in. premier Beata Szydło. W grudniu przedstawimy informację o zmianie w ustawie o systemie oświaty, która będzie polegała na tym, że momentem obowiązkowym pójścia do szkoły dla dziecka będzie wiek siedmiu lat - powiedziała minister. Jak dodała, dzięki tym zmianom dzieci będą w przyjaznym środowisku i nie będą zmuszane, by przebywać w szkole.

- Jest oczywiście wiele miejsc, w których może dojść do zawirowań organizacyjnych, ale o nich też dyskutowaliśmy - podkreśliła.

Zapowiedziała, że szczegóły dotyczące ustawy zostaną przedstawione w ciągu dziesięciu dni. Jak dodała, będzie to projekt poselski.

"Warto było walczyć"

- Jest to dla nas symboliczne, że możemy tu być i rozmawiać w absolutnie przełomowy sposób na temat tych zmian, z którymi od siedmiu lat dobijaliśmy się do drzwi kolejnych pań minister, a które były przed nami zawsze zamknięte - podkreśliła Karolina Elbanowska.

- Warto było walczyć, działać - dodała, dziękując wszystkim rodzicom, którzy angażowali się w akcje Elbanowskich.

- To dzięki wam dzisiaj rodzice w całej Polsce widzą światełko w tunelu. Jest nadzieja, że będziemy mieli wolny wybór jako rodzice, a nasze dzieci będą się uczyć w warunkach europejskich - mówiła.

Dodała, że ze strony ministerstwa widać "wolę dialogu". - Jest to dla nas absolutna nowość - podkreśliła. - Rodziców w Polsce nie można ignorować, jak to robiły poprzednie panie minister. To się źle kończy dla władzy - dodała.

Oglądaj
Sześciolatki nie pójdą do szkół. Projekt PiS w ciągu 10 dni
Wideo: tvn24 Sześciolatki nie pójdą do szkół. Projekt PiS w ciągu 10 dni

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

6-latki do szkoły

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje