tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Był wśród uczestników sławnej akcji ratowania związkowych milionów. Nie żyje legenda "S"

Był wśród uczestników sławnej akcji ratowania związkowych milionów. Nie żyje legenda "S"
Foto: Marek Papała / Flickr (CC BY SA 3.0) Surowiec był jedną z legend "Solidarności"

Nie żyje Tomasz Surowiec, opozycjonista z czasów PRL, jeden z najwybitniejszych działaczy wrocławskiej Solidarności. Miał 67 lat.

Zasłynął tym, że w sierpniu 1980 roku we Wrocławiu zatrzymał autobus w jednej z zajezdni. Rozpoczęło to strajk solidarnościowy ze stoczniowcami na wybrzeżu. Wcześniej w latach 1975-1976 pracował jako kierowca autobusu w Łodzi, a 1976-1981 we Wrocławiu.

Surowiec uczestniczył też - wraz z Piotrem Bednarzem, Stanisławem Huskowskim i Józefem Piniorem - w słynnej akcji ratowania związkowych funduszy 3 grudnia 1981 roku, na dziesięć dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Opozycjoniści wypłacili wówczas 80 z 94 milionów z konta bankowego dolnośląskiej Solidarności, co ówczesne władze potraktowały jako "kradzież". O tych wydarzeniach opowiada film „80 milionów” (2011) w reżyserii Waldemara Krzystka.

Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego wraz z Władysławem Frasyniukiem, Piotrem Bednarzem i Józefem Piniorem podjął próbę organizacji strajku w MPK i i w Państwowej Fabryce Wagonów Pafawag. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez MO.

W 1988 współorganizator strajków MPK we Wrocławiu.

Surowiec od dłuższego czasu ciężko chorował.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje