Rozmawia z kurią i kibicami "w pozycji siedzącej lub stojącej". I mówi: wiele osób klęczało

W politycznym ringu
W politycznym ringu
tvn24
Jacek Jaśkowiak (PO) otwarcie wojuje m.in. z obecną władzątvn24

Prezydent Poznania z obecną władzą otwarcie wojuje i to na kilku frontach. Starł się też z kibicami, a z kościołem rozmawia "z pozycji stojącej". Jacek Jaśkowiak twierdzi, że tak widzi wolność i nie boi się konfrontacji, ale nawet jego partyjni koledzy obawiają się, że za tę walkę zapłacą mieszkańcy. Materiał programu "Czarno na Białym".

Na obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości prezydent Jacek Jaśkowiak (PO) zaproszenie dostał w ostatniej chwili. Wszystko dlatego, że uroczystości organizował wojewoda z PiS-u. Jaśkowiak otwarcie wojuje z obecną władzą. Brał m.in. udział w antyrządowych demonstracjach. Protestował też przeciwko działaniom PiS-u w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, które wywołały u niego nawet skojarzenia z czasami głębokiego komunizmu. Przyznaje również, że razem z protestującymi wykrzykiwał takie słowa: precz z kaczyzmem.

- Uważam, że one są bardzo umiarkowane i mieszczą się absolutnie w ramach dozwolonej krytyki - wyjaśnił.

Tyle, że to PiS dzisiaj w Polsce rządzi i dzieli m.in. pieniądze na inwestycje. Zdaniem partyjnego kolegi prezydenta - Jaśkowiak ryzykuje.

- Rząd PiS-u może się zastanowić, dlaczego mamy wspierać prezydenta, który na wiecach KOD-u krzyczy precz z kaczyzmem - ocenił Tomasz Lipiński, radny miasta Poznania. Pytany, czy PiS przez to może obciąć dofinansowanie na jakieś projekty, przyznał, że to możliwe.

- Gdyby tak miało być, że w ramach jakiś retorsji czy sankcji za opozycję i za to, że się nie wielbi władzy, będzie się karanym, to tym bardziej należy to zrobić - powiedział Jaśkowiak.

Dodał, że gdyby w czerwcu 1956 roku myśleli, że miasto może na tym stracić, to nie mielibyśmy wolności.

"Nie" dla apelu smoleńskiego

Wtedy w 1956 roku w walce z komunistyczną władzą zginęło 58 robotników. Obchody ostatniej, 60 rocznicy wydarzeń poznańskiego czerwca, który organizował prezydent Jaśkowiak, to kolejny element jego batalii z PiS-em.

- Poznań był pierwszym miastem, który powiedział "nie" odczytywaniu apelu smoleńskiego - mówił Adam Kompowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej" w Poznaniu.

Antoni Macierewicz forsował odczytanie apelu podczas głównych uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Węgier. Do apelu jednak nie doszło, bo Jaśkowiak przeciwstawił się ministrowi obrony. - Jako organizator zrezygnowałem z obecności wojska. Nie wiem, czy się naraziłem, wykonałem wolę kombatantów i poznaniaków. Zrobiłem to, co należało w takich okolicznościach zrobić. Nie traktuję tego w kategoriach pojedynku, walk i ringu - skomentował prezydent Poznania.

To, czego nie było w czerwcu, pojawiło się w listopadzie. Apel smoleński został odczytany podczas Święta Niepodległości na obchodach, które organizował wojewoda z PiS-u i w których uczestniczył prezydent Jaśkowiak.

- Mieszanie katastrofy smoleńskiej, wykorzystywanie jej politycznie, uważam za niegodziwe - komentował prezydent.

Mimo to nie wyszedł z uroczystości. - Takie demonstracyjne wyjście z tych uroczystości byłoby również czymś, co mogłoby urazić wiele osób, które tam przyszły w ten radosny dzień - dodał.

Mateusz Rozmiarek, radny miasta Poznania z Prawa i Sprawiedliwości pytany, jaki jest na dziś wynik pojedynku między Jaśkowiakiem a PiS-em, odpowiedział, że z jego punktu widzenia w tej chwili można to uznać za remis.

Rozdział miasta od Kościoła

Obchody Święta Niepodległości w Poznaniu rozpoczęły się od mszy. Choć nie zabrakło na nich polityków PO, to nie pojawił się prezydent Jaśkowiak, który jest zwolennikiem rozdziału miasta od Kościoła. - Jaśkowiak postanowił twardo rozmawiać z kościołem - skomentował Adam Kompowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Półtora roku temu jako pierwszy w Polsce prezydent miasta opublikował raport na temat finansowych rozliczeń Poznania z Kościołem, a także roszczeń kościelnych instytucji. Wyliczał koszty, jakie miasto ponosi płacąc kurii za użytkowanie budynków czy gruntów. Podjął trudny i kontrowersyjny temat.

- To jest akurat decyzja dobra, ponieważ te grunty leżą na terenie miasta Poznania - chwali prezydenta radny Rozmiarek.

Chodzi m.in. o grunty wokół poznańskiej Malty. Tereny, z których miasto korzysta dowożąc latem kolejką dzieci do ZOO i za które jeszcze niedawno płaciło kościołowi 13 tysięcy złotych miesięcznie. - To są bardzo konstruktywne negocjacje - komentował Jaśkowiak.

Negocjacje, które jak twierdzi prezydent, przynoszą efekty. - Dokonaliśmy wymiany gruntów, czyli te nieruchomości, których my potrzebujemy, będą nam przekazane, a my również w ramach barteru przekazujemy nieruchomości na rzecz kościoła - wyjaśnił.

W tym roku ta wymiana dotyczyła nieruchomości wartych 10 milionów złotych. W przyszłym roku ma być to 20 milionów.

Batalia z kibicami Lecha

Jaśkowiak zasłynął także z tego, że jako pierwszy prezydent polskiego miasta poszedł na czele marszu równości i oficjalnie wsparł środowiska LGBT.

Dla fanów Lecha stał się tęczowym Jackiem, a to i tak najdelikatniejsze z określeń, które pada na stadionie pod jego adresem. - Ja nie jestem z nimi na wojnie - tłumaczył prezydent.

Wycofał miejskie pieniądze na przewóz kibiców, którzy przyjeżdżają na mecze do Poznania. Wcześniej miasto płaciło rocznie 17 tysięcy złotych, by kibiców z dworca na stadion dowoziły miejskie autobusy. Teraz kibice muszą dotrzeć na mecz pieszo.

- Oczywiście, że to zła decyzja. Mówimy tu o pieniądzach w skali mikro, problem w skali mikro, który został wykorzystany przy budowaniu kapitału politycznego - skomentował Łukasz Borowicz rzecznik prasowy KKS Lech Poznań

Tomasz Lipiński, radny z PO dodaje jednak, że to jest tzw. czysty PR. - Te koszty i tak poniesie podatnik, bo to zwiększa koszty policji. Ci funkcjonariusze muszą przyjechać, muszą zabezpieczyć całą trasę tego przemarszu. Zdecydowanie musi być ich więcej - krytykuje prezydenta partyjny kolega.

Wszystko wskazuje, że tę batalię z kibicami Jaśkowiak przegra przez kolegów ze swojej partii. Chcą oni złożyć poprawkę do budżetu i przywrócić miejskie finansowanie dla przejazdów kibiców.

- Uważamy jako radni, że to jest warte tych pieniędzy. Tutaj ewidentnie taką poprawkę złożymy. Pokażemy, ze nie zgadzamy się z tą decyzją - powiedział Lipiński.

Jaśkowiak odpowiedział na słowa partyjnego kolegi. - Widocznie uważają, że lepiej zapłacić taki haracz dla świętego spokoju. To jest haracz za to, że jest spokój - ocenił.

Projekty do aplikacji o środki unijne

Jak powiedział Lipiński, koledzy z partii mają żal do prezydenta. - Żal, że on się koncentruje na takich zagrywkach PR-owych, że lubi błyszczeć w mediach, a niestety czasami odsuwa na dalszy plan takie codzienne działanie, codzienną pracę, np. przygotowanie projektów do aplikacji o środki unijne - mówił.

Zdaniem radnego PO chodzi nawet o 150 milinów złotych unijnych środków dla Poznania. - W tej chwili jest to bardzo zagrożone, ponieważ terminy są bardzo napięte. Do końca listopada trzeba złożyć pierwszą część projektu, do końca roku resztę. Niestety na chwilę obecną te projekty nie są jeszcze gotowe - alarmuje radny i kieruje cios w odpowiedzialnego za projekty Jacka Jaśkowiaka.

- Bez wątpienia zagrożony jest tramwaj na Naramowice. To jest kluczowa obietnica pana prezydenta - dodał.

Jaśkowiak podczas obchodów Dnia Świętego Marcina obiecał poznaniakom tramwaj, który połączy miasto z Naramowicami. Do tej sypialnianej dzielnicy prowadzą dziś wąskie, zakorkowane drogi. A Naramowice rozbudowują się i przenosi się tu coraz więcej poznaniaków. Tramwaj i kluczowa obietnica prezydenta nie ruszą bez unijnych środków.

- Zajmuje się tymi projektami od samego początku i one są w trakcie przygotowywania - zapewniał Jaśkowiak. I choć Jaśkowiak zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem, to sam ma wątpliwości czy się uda.

- Zagrożenie zawsze istnieje, szczególnie w tej chwili, gdy część urzędników obawia się tych trzyliterowych służb, w szczególności CBA.

"Prosty człowiek"

Jego zwycięstwo dwa lata temu było ogromną sensacją. Pokonał rządzącego Poznaniem przez 16 lat Ryszarda Grobelnego. W tym czasie zmienił się wizerunek miasta. O Poznaniu jest głośno w całej Polsce.

- To nie jest tak, że on tylko zajmuje się walkami bokserskimi czy udziałem w jakiś marszach. On na co dzień również ciężko pracuje - mówił o koledze Tomasz Lipiński.

Jego inspiracją jest Jacek Kaczmarski. Jaśkowiak był menadżerem nieżyjącego już barda Solidarności, którego piosenki stały się symbolem walki o wolność.

- Nie uważam, żebym w ciągu tych 2 lat uderzył poniżej pasa - powiedział prezydent. Natomiast jest taki tekst Jacka Kaczmarskiego "Prosty człowiek" - "ale jak ktoś mi da po pysku, oddam z nawiązką Janie Chrystus" - dodał.

- Nie uważam, żebym pootwierał wiele frontów. Być może to jest czymś nowym, że rozmawiam z pewnymi podmiotami takimi jak kibice czy kuria nie na kolanach. Do tej pory bywało tak, że wiele osób rozmawiało w pozycji klęczącej, a ja staram się rozmawiać w pozycji siedzącej lub stojącej - wyjaśnia Jaśkowiak.

Autor: KB/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu na Sorbonie w Paryżu zaapelował w czwartek o silniejszą, bardziej zintegrowaną obronę europejską. Biorąc pod uwagę aktualne zagrożenia militarne, gospodarcze i handlowe, ocenił, że "istnieje ryzyko, że nasza Europa może umrzeć".

Macron: istnieje ryzyko, że Europa może umrzeć

Macron: istnieje ryzyko, że Europa może umrzeć

Źródło:
Reuters

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Komunikat rządu i wpis premiera

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Komunikat rządu i wpis premiera

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że rekonstrukcja rządu jest planowana na 10 maja. "A jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników" - napisał w mediach społecznościowych.

Jest data rekonstrukcji rządu

Jest data rekonstrukcji rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVN24

Orlen w piątek uruchomi majówkową promocję na tankowanie. Z obniżek, wynoszących nawet 40 groszy na litrze, będą mogli skorzystać uczestnicy programu lojalnościowego. Będzie obowiązywał limit pojedynczego tankowania w promocyjnej cenie.

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje, że część z nich będzie mogło być przeprowadzane poza stacją kontroli. Dotyczy to między innymi ciągników rolniczych. Zmiany mają wejść w życie od początku czerwca 2024 roku.

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Zmiany w badaniach technicznych. Mają objąć około 2 milionów pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

W Kazimierzu (woj. pomorskie) odkryto niewybuch prawdopodobnie pochodzący z II wojny światowej. Na czas działań saperów ewakuowano mieszkańców okolicznych miejscowości i uczniów pobliskiej szkoły.

Znaleziono niewybuch ważący pół tony. Ewakuacja mieszkańców

Znaleziono niewybuch ważący pół tony. Ewakuacja mieszkańców

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z oskarżeniami korupcyjnymi kierowanymi pod adresem jego żony premier Hiszpanii Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Jego decyzja sprawiła, że "wszyscy zaczęli się zastanawiać, kim jest" Begona Gomez.

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Źródło:
Diario AS, El Confidencial, El Munod, Heraldo, Mujer Hoy, TVN24.pl

Policjanci z Gniezna zatrzymali kierującą, która omal nie staranowała pieszego prowadzącego rower przez przejście dla pieszych. 46-latka została ukarana mandatem w wysokości 1500 złotych i 15 punktami karnymi.

Prawie staranowała pieszego i to na oczach policjantów. Nagranie z radiowozu

Prawie staranowała pieszego i to na oczach policjantów. Nagranie z radiowozu

Źródło:
tvn24.pl

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. "Nie odpuszczę. Będą pozwy i roszczenia" - podkreślił i zapowiedział, że "postara się o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Źródło:
tvn24.pl

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Mówił o bezpieczeństwie państwa, sojuszu z USA i integracji europejskiej, a także rosyjskim imperializmie i pomocy Ukrainie. Polska doświadcza ataku hybrydowego - podkreślił. Po jego wystąpieniu na konferencji prasowej pojawił się Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że jest "zażenowany" przemówieniem Sikorskiego. Równocześnie chwalił osiem lat polityki Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie trwa debata po wystąpieniu szefa dyplomacji. relacja w tvn24.pl.

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "zażenowany". Teraz debata

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "zażenowany". Teraz debata

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W wystąpieniu ministra Radosława Sikorskiego znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda, komentując expose szefa MSZ w Sejmie. Powiedział, że niektóre wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji wzbudziły jego niesmak. Równocześnie chwalił ostatnie lata rządów Prawa i Sprawiedliwości i politykę zagraniczną środowiska, z którego się wywodzi.

Prezydent chwalił PiS. W wystąpieniu Sikorskiego usłyszał "wiele żenujących stwierdzeń"

Prezydent chwalił PiS. W wystąpieniu Sikorskiego usłyszał "wiele żenujących stwierdzeń"

Źródło:
TVN24

W trakcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie marszałek Szymon Hołownia upomniał posłów PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Pawła Jabłońskiego. Zaapelował do nich o "powstrzymanie się od jałowych prób zagłuszania pana ministra".

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Źródło:
TVN24

Kalendarz szczepień, stosowany w Polsce od dziesięcioleci, kojarzony jest głównie z dziećmi. To błąd - wskazują epidemiolodzy. - Obecnie wiemy, że szczepienia dorosłych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci - wyjaśnia dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii, Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PIB.

Kalendarz szczepień dla dorosłych. Sprawdź, czy nie powinieneś się zaszczepić

Kalendarz szczepień dla dorosłych. Sprawdź, czy nie powinieneś się zaszczepić

Źródło:
PAP

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Źródło:
universityofgalway.ie

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. Jeszcze dziś w Gdyni odbędzie się zebranie sztabu kryzysowego z udziałem lekarza weterynarii i służb miejskich.

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Źródło:
TVN24, PAP

Brytyjski dziennik "The Telegraph" poleca pięć miast w Europie jako atrakcyjne, a zarazem "najtańsze na wypoczynek". Wśród nich jest m.in. Gdańsk. Zdaniem dziennikarzy gazety polskie miasto oferuje wiele możliwości, a wciąż pozostaje nieodkryte dla wielu europejskich turystów.

Dokąd na długi weekend? Polskie miasto wśród polecanych "najtańszych w Europie"

Dokąd na długi weekend? Polskie miasto wśród polecanych "najtańszych w Europie"

Źródło:
The Telegraph

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Pod podłogą i warstwą betonu w garażu policjanci w połowie kwietnia znaleźli zabetonowane zwłoki. Zarzut zabójstwa 36-latka usłyszał właśnie piąty mężczyzna. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt. Zarzut usłyszała też kolejna kobieta, która jest podejrzana o utrudnianie śledztwa i zacieranie śladów. Zarzutami łącznie objęto siedem osób.

Ciało ukryte w garażu pod warstwą betonu. Piąta osoba z zarzutem zabójstwa

Ciało ukryte w garażu pod warstwą betonu. Piąta osoba z zarzutem zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Apple straciło koronę największego sprzedawcy smartfonów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfonów tej firmy spadły o 6,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazują, że to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Źródło:
Reuters

Hiszpański premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Odwołał spotkania i w poniedziałek ma zdecydować, czy nadal będzie stał na czele rządu. Ma to związek z zarzutami wobec jego żony, która jest oskarżona o udział w aferze korupcyjnej. W środę sąd w Madrycie uruchomił wobec niej dochodzenie.

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Źródło:
PAP

Wszyscy zwracają się do mnie Luna, a jak ktoś mówi Ola, to już nawet nie bardzo reaguję - przyznała w rozmowie z "Forbesem" Aleksandra Wielgomas, zapowiadając, że planuje zmienić imię. Wokalistka będzie reprezentowała Polskę na tegorocznej Eurowizji.

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24