Przybywa protestów wyborczych. Na razie jest ich mniej niż cztery lata temu

Aktualizacja:
Protesty wyborcze spływają do sądów
Protesty wyborcze spływają do sądów
tvn24
Pierwsza tura wyborów odbyła się 16 listopadatvn24

Kupowanie głosów za alkohol, brak kandydata na liście, nietrzeźwy przewodniczący komisji, "znikające" głosy - to niektóre z zarzutów pojawiających się w protestach wyborczych, które spływają do sądów okręgowych. Do tej pory spłynęło ok. 200 protestów - dowiedzieliśmy się w PKW.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że po poprzednich wyborach do sądów wpłynęło 470 protestów wyborczych. Obecnie, według stanu na poniedziałkowe popołudnie - z informacji napływających z różnych sądów okręgowych - protestów jest ok. 180. Ale może ich jeszcze przybyć.

Zgodnie bowiem z ordynacją wyborczą protest musi być wniesiony na piśmie do właściwego sądu okręgowego w ciągu 14 dni od dnia wyborów. Wnoszący powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.

Sąd okręgowy rozpoznaje protesty w ciągu 30 dni po upływie terminu wnoszenia protestów.

Mazowieckie

Do sądów na Mazowszu wpłynęło dotychczas 16 protestów wyborczych.

Sześć protestów trafiło do sądów okręgowych w Warszawie. Protest złożył m.in. dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski z żoną. Jak tłumaczył, oboje zagłosowali na kandydatkę, która według protokołu komisji dostała jeden głos. Kolejny protest dotyczy wyborów samorządowych na terenie - jak zostało to wskazane - "województwa warszawskiego". Protest dotyczy działania Państwowej Komisji Wyborczej oraz Krajowego Biura Wyborczego. Sąd wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych we wniosku. Jeszcze inny protest - "w przedmiocie powtórzenia wyborów samorządowych na terenie miasta stołecznego Warszawy" - pozostawiono bez dalszego biegu.

Jak poinformowała Katarzyna Kisiel, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie, jeden z wnioskodawców twierdzi, że do nieprawidłowości doszło podczas wyborów do Rady Gminy Leoncin.

Siedem protestów wyborczych, związanych z przebiegiem głosowania w wyborach samorządowych, wpłynęło w poniedziałek do Sądu Okręgowego w Płocku. - W przypadku samego Płocka złożony protest dotyczy zamkniętego obwodu głosowania w tamtejszym Zakładzie Karnym. Osadzony postuluje unieważnienie tam wyborów, wskazując, iż nie było go na liście uprawnionych do głosowania - powiedziała Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, rzeczniczka sądu. Inny protest dotyczy wyborów do rady gminy Sierpc w miejscowości Dziembakowo, gdzie jedna z kandydatek, która ostatecznie została wybrana na radną, miała dopuścić się przestępstwa kupowania głosów wyborczych. - Do protestu w tej sprawie dołączone jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, skierowane do Prokuratury Rejonowej w Sierpcu - dodała rzeczniczka płockiego Sądu Okręgowego. Protest wyborczy z Żuromina obejmuje z kolei wniosek o kontrolę przebiegu głosowania w jednej z obwodowych komisji wyborczych, znajdującej się w tamtejszym zespole szkół. Według składającej protest, duża liczba głosów nieważnych, mogła wynikać m.in. z tego, że w komisji tej listy kandydatów poszczególnych komitetów wyborczych do rady powiatu nie były zszyte - „były luźno ułożone, fruwały” - co sprawiało, że trudno było, jak oceniła autorka skargi, odnaleźć w wykazie konkretną osobę. W proteście z Działdowa autor opisuje natomiast nieprawidłowości w przebiegu głosowania, które jego zdaniem, miały miejsce we wszystkich okręgach wyborczych tego powiatu. Zarzuty dotyczą m.in. karty do głosowania do rady powiatu, która miała formę książeczki, przez co - w opinii wnoszącego protest - „dawała fory partii z numerem jeden”. W ocenie skarżącego, w głosowaniu do rady powiatu powinna być jedna, przejrzysta karta, zawierająca wykaz wszystkich komitetów wyborczych. W tym samym proteście, autor wskazuje, że w lokalach obwodowych komisji wyborczych nie było wystarczającej liczby miejsc do głosowania, co w efekcie naruszyło prawo do jego tajności i jednocześnie było przyczyną zaginięcia 22 kart do głosowania oraz, że w lokalach tych nie było instrukcji, jak należy głosować, a w związku z tym osoby starsze, niezorientowane w tej procedurze, mogły w sposób niewłaściwy oddawać głosy, a to z kolei, według skarżącego, dało dużą liczbę głosów nieważnych. - Protest zawiera postulat ponownego przeprowadzenia na terenie powiatu działdowskiego wyborów do rady powiatu – zaznaczyła Wiśniewska-Bartoszewska. W przypadku Glinojecka wpłynęły trzy protesty wyborcze, które dotyczą wyborów do rady miasta w jednym z okręgów oraz wyborów burmistrza. Protesty wspominają m.in. o nietrzeźwości członka jednej z obwodowych komisji wyborczych podczas ustalania wyników wyborów, niewłaściwym sposobie liczenia głosów oraz o przypadkach agitacji w trakcie głosowania.

Łódzkie

Do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim wpłynęło pięć protestów. Składali je sami kandydaci i dotyczyły one wątpliwości związanych z przebiegiem wyborów.

Jeden z nich złożyła obecna prezydent Radomska Anna Milczanowska, która startowała również w tych wyborach. Prezydent chce sprostowania i zakazu rozpowszechniania nieprawdziwych - jak utrzymuje - informacji, że podwyższyła koszty budowy obwodnicy o 3 mln złotych.

W Sądzie Okręgowym w Sieradzu złożono jeden protest przeciwko ważności wyborów do Sejmiku Wojewódzkiego oraz Rady Powiatu Łaskiego. Autor twierdzi, że na ogrodzeniu posesji, na której znajduje się budynek obwodowej komisji wyborczej, w dniu wyborów wisiały plakaty agitujące do glosowania na kandydatów z trzech komitetów wyborczych. W tej sprawie trwają czynności weryfikujące wymogi formalne protestu.

Także do Sądu Okręgowego w Łodzi dotarł jeden protest wyborczy. Złożył go mężczyzna, który twierdzi, że uzyskał zbyt mało głosów.

Dolnośląskie

Do legnickiego sądu swój protest zgłosiła kobieta, która utrzymuje, że doszło do naruszania ciszy wyborczej. Twierdzi też, że była świadkiem, jak kandydat oferował alkohol w zamian za głosy. Kobieta uważa, że miało to wpływ na wynik końcowy wyborów w miejscowości Góra, ponieważ liczba głosów oddanych na pozostałych kandydatów minimalnie się różniła. Drugi protest, który trafił do Sądu Okręgowego w Legnicy, dotyczy liczenia nieważnych głosów. Chodzi o głosy do rady miejskiej w Złotoryi.

Z kolei do Sądu Okręgowego we Wrocławiu jeszcze przed wyborami wpłynęły cztery wnioski, wszystkie przeciwko "Gazecie Średzkiej". Postępowania połączono w jedno i umorzono 14 listopada. Już po wyborach do wrocławskiego sądu złożono pięć innych protestów. Wszystkie złożyły osoby prywatne. Do sądu w Jeleniej Górze przed wyborami trafiły 23 pozwy, a po 16 listopada kolejnych sześć. Świdnicki sąd otrzymał 10 protestów wyborczych.

Zachodniopomorskie

Sędzia Tomasz Szaj poinformował, że do Sądu Okręgowego w Szczecinie wpłynęło pięć protestów.

Do tej pory złożyli je w większości wyborcy bądź sami kandydaci. Tylko w jednym przypadku autorem wniosku był komitet wyborców. Protesty dotyczą zarzutów w sprawie przebiegu głosowania w Pyrzycach, Golczewie, Stargardzie Szczecińskim i Resku. W przypadku Pyrzyc złożono dwa protesty w jednej sprawie. Dotyczą one dwóch głosów nieuznanych przez komisję z powodu "zbyt grubego, wielokrotnie skreślanego znaku X". Według składających protest, komisja uznała oba głosy za nieważne, a miały one zadecydować o wyborze kandydata do rady gminy. Komitet wyborców z Golczewa wniósł natomiast szereg zarzutów do różnych komisji dotyczących błędów w liczeniu głosów. Wyborca ze Stargardu Szczecińskiego zaprotestował, bo - jak twierdzi - oddał na jednego z kandydatów głos, co nie znalazło odzwierciedlenia w protokole z głosowania. W Resku protest dotyczy różnicy jednego decydującego o wyborze głosu - złożono wniosek o ponowne przeliczenie głosów z powodu możliwej pomyłki komisji.

Natomiast do koszalińskiego sądu trafił jeden protest wyborczy. Dotyczy on głosowanie do rady miasta. Osoba składająca wniosek domaga się unieważnienia wyborów, bo - jak twierdzi - ktoś miał wejść razem z głosującym do kabiny.

W 2010 roku w zachodniopomorskich sądach złożono 26 protestów. Większość z nich nie spełniała jednak wymogów formalnych, np. brakowało kompletu dokumentów. Wszystkie protesty, które sąd wtedy rozpatrzył, oddalono. Sąd nie unieważnił wyborów w żadnym z okręgów.

Małopolskie

Do Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynęły trzy protesty wyborcze. Jeden z nich złożyło małżeństwo, które kwestionuje sposób przeprowadzenia wyborów. Twierdzą, że oboje zagłosowali na jedną z kandydatek, tymczasem ona nie zdobyła żadnego głosu. Inna osoba skarży się na ordynację wyborczą, kolejna wnosi o wydanie zezwolenia na sprawdzenie list w Wiśniowej.

Natomiast do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu wpłynął jeden protest wyborczy. Mężczyzna podejrzewa, że podana oficjalna frekwencja została zaniżona, ponieważ - jak argumentuje - z okna widział, że w lokalu wyborczym było pełno ludzi.

Rzecznik prasowy Tomasz Kozioł z Sądu Okręgowego w Tarnowie poinformował, że do tamtejszego sądu trafił jeden protest wyborczy. Wnioskodawca ma zastrzeżenia co do sposobu liczenia głosów. Kwestionuje też zbyt dużą ilość tych nieważnych. Twierdzi też, że na niektórych kartach do głosowania, tzw. książeczkach, nie było jednej osoby, która była zgłoszonym kandydatem.

Swój wniosek złożył też Roman Ciepiela, kandydat PO na prezydenta Tarnowa. W trybie wyborczym chce sądzić się z europosłem PiS, Andrzejem Dudą. W pozwie domaga się zakazania rozpowszechniania przez Andrzeja Dudę informacji, które - zdaniem Ciepieli - są nieprawdziwe, a dotyczą rzekomego nadzorowania przez niego z ramienia zarządu województwa małopolskiego inwestycji drogowych przeprowadzanych w Tarnowie, co do których zarzuty korupcji usłyszał prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. Oprócz tego Ciepiela domaga się zamieszczenia w lokalnych mediach sprostowania nieprawdziwych informacji oraz opublikowania przeprosin, a także wpłaty 100 tys. zł na Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Podkarpackie

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu otrzymał dwa protesty wyborcze. Wnioskodawcy stwierdzili, że w dwóch komisjach wydano złe karty do głosowania - na inne obwody.

Do Sądu Okręgowego w Krośnie wpłynęło dziewięć protestów. Siedmiu wnioskodawców żąda ponownego przeliczania głosów. W jednym wniosku pojawia się zarzut przeciwko przewodniczącemu komisji w Desznicy, który miał 16 listopada być nietrzeźwy.

Do rzeszowskiego sądu wpłynął jeden protest.

Śląskie

Do katowickiego sądu nie wpłynął ani jeden protest wyborczy dotyczący unieważnienia wyborów, natomiast trafiło tam ok. 20 pozwów dotyczących naruszenia dóbr osobistych - najczęściej wypowiedzi ustnych bądź pisemnych, które według zgłaszającego kandydata oczerniają go w oczach wyborców.

Jak poinformował Marian Zawała, rzecznik tamtejszego sądu, w 2010 r. było więcej protestów dotyczących naruszenia dóbr osobistych przez kandydatów. Zdaniem rzecznika, w 2010 i 2006 r. było więcej emocji wokół wyborów.

Do sądu w Częstochowie wyborcy złożyli 27 protestów.

Świętokrzyskie

Do Sądu Okręgowego w Kielcach wpłynęły dwa protesty.

Jak poinformował rzecznik sądu, Marcin Chałoński, pierwszy złożył mieszkaniec. Informuje on w piśmie, że w jednej z miejskich obwodowych komisji wyborczych oddał głos na określonego kandydata, a z protokołu komisji sporządzonego po głosowaniu wynika, że wskazany przez niego kandydat, nie otrzymał żadnego głosu. - Nie sprecyzowano o jakiego kandydata chodzi – z jakiego komitetu i w jakich wyborach. To będzie musiał ustalić sąd - tłumaczył Chałoński. Drugi z protestów dotyczy Ostrowca Świętokrzyskiego. Szczegółów nie podano.

Pomorze

Do gdańskiego sądu okręgowego wpłynął w poniedziałek jeden protest wyborczy, w którym prywatna osoba informuje o nieprawidłowościach w pracy dwóch komisji wyborczych i na tej podstawie domaga się unieważnienia wyborów. Sąd odesłał wniosek do uzupełnienia. - Protest dotyczy komisji działających w miejscowości Żelistrzewo (powiat pucki). Autor protestu napisał w nim m.in., że w pracy tych komisji miały miejsce nieprawidłowości związane z wydawaniem kart do głosowania i zabezpieczeniem ich przy przekazywaniu do gminnej komisji - mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski. Poinformował też, że - według wnioskodawcy - nieprawidłowości polegały na wydawaniu wyborcom po dwa komplety kart do głosowania, przy czym niektóre otrzymujące podwójne komplety osoby, miały „nie podpisywać się w spisie wyborców i nie potwierdzać odbioru kart do głosowania”. Według autora protestu komisje „niewłaściwie zabezpieczyły protokoły”, a przed wejściem do jednej z komisji startująca w wyborach osoba miała wręczać wyborcom pieniądze. Powołując się na te nieprawidłowości autor skargi, zażądał unieważnienia wyborów. We wniosku były jednak błędy formalne i sąd zwrócił protest skarżącemu do uzupełnienia.

Warmia i Mazury

Do sądów okręgowych w Olsztynie i Elblągu wpłynęło 13 protestów dotyczących wyborów samorządowych. Większość wniosków zawierała braki formalne i sądy wezwały ich autorów do poprawek - poinformowali rzecznicy tych sądów. Do olsztyńskiego sądu wpłynęło 10 protestów wyborczych, z czego 8 w poniedziałek. Rzeczniczka tego sądu poinformowała, że wszystkie wnioski "dotyczą uchybień mających wpływ na ważność wyborów". Do sądu okręgowego w Elblągu wpłynęły dotąd 3 wnioski. Jeden z nich dotyczy wyboru radnego w miejscowości Biskupiec. - Dwie osoby ubiegające się o mandat radnego otrzymały taką samą liczbę głosów i zorganizowano losowanie. W ocenie osób składających wiosek losowanie to było źle zorganizowane, bo nie powiadomiono o nim przedstawicieli komitetów wyborczych - wyjaśniła sędzia Dorota Zientara. Przyznała, że wnioski złożone w elbląskim sądzie także zawierają błędy formalne i osoby je składające zostały wezwane przez sąd do ich uzupełnienia. Osoby składające wnioski wyborcze do sądów na uzupełnienie braków mają 7 dni.

Podlasie, Wielkopolska

Po 16 listopada do Sądu Okręgowego w Białymstoku wpłynęły cztery protesty wyborcze - nie zostały jeszcze rozpatrzone, a do Sądu Okręgowego w Suwałkach - jeden.

We wtorek Sąd Okręgowy w Białymstoku ogłosi wyrok w procesie wyborczym związanym z drugą turą wyborów prezydenta miasta. Kandydat PiS Jan Dobrzyński pozwał komitet urzędującego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. Chodzi o gazetkę, która trafiła do mieszkańców. Bezpłatny biuletyn, który w weekend trafił do skrzynek, dotyczy Jana Dobrzyńskiego. Można w nim znaleźć informacje m.in. o jego majątku (zatytułowany "Kim jest Jan Dobrzyński? Dorobił się milionów będąc w polityce"), przedsiębiorstwie, którym zarządza czy wypowiedzi Dobrzyńskiego sprzed kilku lat o pomyśle na zagospodarowanie lotniska na Krywlanach.

Jeden z kandydatów na radnego w gminie Piątnica zgłosił protest wyborczy do Sądu Okręgowego w Łomży. Chodzi o komisję w okręgu wyborczym nr 13 i karty do głosowania na radnych gminy. Uprawnione do głosowania były tam 554 osoby - zagłosowało 271. Dobrych kart wydano 220, nieważnych - 51. Wydano do głosowania 51 kart bez odpowiedniego ostemplowania - 51 osób zagłosowało, ale oczywiście bez stempla ich głosy są nieważne. W 2010 roku do łomżyńskiego sądu wpłynął jeden protest wyborczy - dotyczył wyborów do Rady Gminy w Stawiskach - komisja obwodowa błędnie policzyła głosy, a wybory powtórzono.

Jeden wniosek trafił do Sądu Okręgowego we Włocławku. Dotyczy on ważności wyborów do Rady Gminy w Osięcinach w powiecie radziejowskim. Protest złożyła kandydatka do Rady Gminy. Sąd we Włocławku jeszcze go nie rozpoznał. Do bydgoskiego sądu trafiły 23 protesty. Jeden dotyczy Komitetu Wyborczego Konstantego Dombrowicza. Kandydat ten rywalizował o fotel prezydenta Bydgoszczy.

Do Sądu Okręgowego w Toruniu trafiło 13 protestów. Do Sądu Okręgowego w Poznaniu w czasie tegorocznych wyborów samorządowych wpłynęło pięć protestów.

Protest wyborczy w Piątnicy na Podlasiu
Protest wyborczy w Piątnicy na Podlasiutvn24

Autor: db,bor,bieru/ja,gak / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ratownicy dotarli do miejsca katastrofy śmigłowca przewożącego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego i szefa dyplomacji tego kraju Amirabdollahiana Hosseiniego. Maszyna jest doszczętnie spalona. Prezydent, minister spraw zagranicznych i siedem innych osób zginęło. Reuters pokazał nagranie z miejsca katastrofy.

Nagranie z miejsca katastrofy irańskiego śmigłowca

Nagranie z miejsca katastrofy irańskiego śmigłowca

Źródło:
tvn24.pl

Irańska telewizja pokazała nagranie z - jak przekazano - ostatnich chwil lotu śmigłowca z prezydentem tego kraju Ebrahimem Raisim. Helikopter rozbił się, pokonując górzysty teren w gęstej mgle niedaleko granicy z Azerbejdżanem. Prezydent Raisi zginął.

Prezydent Iranu w powietrzu. Ostatnie chwile lotu śmigłowca. Nagranie

Prezydent Iranu w powietrzu. Ostatnie chwile lotu śmigłowca. Nagranie

Źródło:
Reuters

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi i szef dyplomacji tego kraju Amirabdollahian Hossein zginęli w katastrofie śmigłowca - przekazał w poniedziałek rano szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca. Informacje potwierdziły państwowe media, a potem wiceprezydent Mohsem Mansouri. Wraz z nimi życie straciło siedem innych osób. Wcześniej ratownicy odnaleźli wrak maszyny. Jest "doszczętnie spalona" - przekazał Reutersowi jeden z urzędników.

Prezydent i szef dyplomacji Iranu zginęli w katastrofie śmigłowca. "Doszczętnie spalony" wrak

Prezydent i szef dyplomacji Iranu zginęli w katastrofie śmigłowca. "Doszczętnie spalony" wrak

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Policyjne statystyki są alarmujące: po latach poprawy znów rośnie liczba wypadków, zabitych i rannych. Załamał się pozytywny trend z ostatnich lat, gdy liczby te spadały, a bezpieczeństwo się poprawiało.

Najbardziej niebezpieczny był kwiecień. Co się dzieje na polskich drogach?

Najbardziej niebezpieczny był kwiecień. Co się dzieje na polskich drogach?

Źródło:
tvn24.pl

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

Prokuratura bada sprawę Tomasza Szmydta pod kątem szpiegostwa. Ma odpowiedzieć, od kiedy i w jakim zakresie trwała jego współpraca z obcym wywiadem - mówił w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Przekazał, że "została dokonana kwerenda" orzeczeń wydanych przez Szmydta. - Można śmiało postawić tezę, że ma bardzo unikatową wiedzę - stwierdził.

"Kwerenda orzeczeń została dokonana". Wiceminister sprawiedliwości: Szmydt ma bardzo unikatową wiedzę

"Kwerenda orzeczeń została dokonana". Wiceminister sprawiedliwości: Szmydt ma bardzo unikatową wiedzę

Źródło:
TVN24

Z najnowszego sondażu Opinia24 dla "Gazety Wyborczej" wynika, że 31 procent pytanych zamierza głosować w wyborach europejskich na Koalicję Obywatelską. Niewiele mniej, 29 procent, deklaruje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy sondaż partyjny przed eurowyborami. Niewielka różnica między KO a PiS

Nowy sondaż partyjny przed eurowyborami. Niewielka różnica między KO a PiS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykański raper i producent muzyczny Sean "Diddy" Combs opublikował nagranie, na którym "przeprasza" za pobicie byłej partnerki "Cassie" Casandry Ventury. Drastyczne nagranie z 2016 roku, na którym widać półnagiego muzyka atakującego w hotelu kobietę, zostało upublicznione przez telewizję CNN. Do momentu jego publikacji "Diddy" twierdził, że nic takiego nigdy się nie stało. "To, że został zmuszony do 'przeprosin' dopiero wtedy, gdy jego wielokrotne zaprzeczenia okazały się fałszywe, pokazuje jego żałosną desperację" - skomentowała sprawę prawniczka Ventury.

Sean "Diddy" Combs zaprzeczał, że bił partnerkę. CNN pokazała nagranie. Przypomniał sobie. "Żałosny"

Sean "Diddy" Combs zaprzeczał, że bił partnerkę. CNN pokazała nagranie. Przypomniał sobie. "Żałosny"

Źródło:
Reuters, CNN

Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz przejdzie leczenie antybiotykami po tym, jak zdiagnozowano u niego zapalenie płuc. 88-letni monarcha trafił do kliniki na badania z powodu gorączki i bólu stawów.

Gorączka i bóle króla Arabii Saudyjskiej. Lekarze postawili diagnozę

Gorączka i bóle króla Arabii Saudyjskiej. Lekarze postawili diagnozę

Źródło:
Reuters

Hiszpańskie MSZ żąda od prezydenta Argentyny Javiera Mileia przeprosin za słowa pod adresem premiera Pedro Sancheza i jego żony Begonii Gomez, którą nazwał "skorumpowaną". To "frontalny atak na naszą demokrację, nasze instytucje i Hiszpanię" - ocenił szef dyplomacji w Madrycie.

Prezydent Argentyny przyleciał do Hiszpanii. I wywołał skandal. Madryt chce przeprosin

Prezydent Argentyny przyleciał do Hiszpanii. I wywołał skandal. Madryt chce przeprosin

Źródło:
PAP

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, był twardogłowym islamskim duchownym i urzędnikiem związanym przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Miał ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzucało mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Był postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim był Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim był Ebrahim Raisi?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Prezydent Iran Ebrahim Raisi nie żyje. Wrak jego śmigłowca został odnaleziony w górach blisko granicy z Azerbejdżanem, z którego w niedzielę wracał. Słowackie służby sprawdzają, czy podejrzany o zamach na premiera Roberta Ficę miał wspólnika. W Gruzji nie słabną protesty przeciwko tak zwanej "rosyjskiej ustawie". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 20 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 20 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 20 maja

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W przeważającej części kraju w godzinach popołudniowych spodziewane są burze. Lokalnie obowiązują alarmy drugiego stopnia i spodziewane są opady deszczu do 50 litrów wody na metr kwadratowy.

IMGW ostrzega przed burzami. Wydano alarmy drugiego stopnia

IMGW ostrzega przed burzami. Wydano alarmy drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Nad Polskę zaczęły napływać masy łagodnego powietrza polarnego. Za jego sprawą początek tygodnia przyniesie nam niemal letnią aurę - termometry pokażą ponad 25 stopni Celsjusza, ale niebo spowiją groźne, burzowe chmury. O tym, jak długo pozostanie z nami gwałtowna pogoda, opowiadał na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Aura jak na przełomie wiosny i lata. To niezbyt dobra wiadomość

Aura jak na przełomie wiosny i lata. To niezbyt dobra wiadomość

Źródło:
tvnmeteo.pl

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, będzie w poniedziałek wieczorem gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Źródło:
TVN24

Policjanci przypominają: oszuści wykorzystujący metodę "na wnuczka" wciąż działają. - Przekonała się o tym mieszkanka powiatu piaseczyńskiego, która straciła 20 tysięcy złotych wierząc, że pomaga swojej córce. Apelujemy o ostrożność, bo tylko ona może uchronić nas przed bezwzględnością oszustów - mówi rzeczniczka tamtejszej komendy.

Zebrała wszystkie pieniądze z domu i oddała obcemu mężczyźnie

Zebrała wszystkie pieniądze z domu i oddała obcemu mężczyźnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Siły zbrojne Demokratycznej Republiki Konga (DRK) udaremniły w niedzielę rano próbę zamachu stanu z udziałem kongijskich i zagranicznych bojowników - oświadczył w telewizyjnym przemówieniu rzecznik armii.

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl