tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ksiądz nacjonalista przeniesiony. "Jedni parafianie go kochali, inni nienawidzili"

Ksiądz nacjonalista przeniesiony. "Jedni parafianie go kochali, inni nienawidzili"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Ks. Międlar znany jest ze swojej sympatii do narodowców

Ks. Jacka Międlara zna cała Polska, głównie z powodu ognistych wystąpień na marszach nacjonalistów. Nieoficjalnie to właśnie z powodu tej działalności duchowny został niedawno przeniesiony z Wrocławia do Zakopanego. Pozostawił podzielonych parafian. Materiał magazynu "Polska i świat".

Ks. Jacek Międlar należy do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. To właśnie tam zdecydowano, że duchowny nie będzie już pracował w parafii św. Anny na wrocławskim Oporowie.

Nieoficjalnie powodem takiej decyzji miała być działalność księdza, który dzięki swoim radykalnym wystąpieniom stał się idolem młodych narodowców. O przeniesienie Międlara mieli prosić ci parafianie, którym nie podobało się zaangażowanie polityczne duchownego oraz głoszone przez niego hasła.

Podzielona parafia

- Dostaliśmy kilkanaście listów związanych z jego postawą. Bardzo wiele osób nie wpuściło księdza Jacka i księdza proboszcza po kolędzie - wyjaśnia ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

- Problem był taki, ze mieliśmy dwie grupy ludzi. Jedni go kochali i chcieli za niego umierać, a drudzy  nienawidzili - dodaje. - Co najśmieszniejsze, obie grupy uważały się za katolików, wierzących i do końca żyjących Ewangelią. Obie grupy odmawiały tym drugim prawa, żeby siebie nazywać katolikami - mówi Kowalski.

Nie wiadomo, dlaczego Międlar trafił akurat do Zakopanego. Przed wyjazdem z Wrocławia zapowiedział: - Tę droga, którą kroczyłem tutaj, na ziemi Dolnego Śląska, również ją będę prowadził na Podhalu, w Zakopanem, gdzie zostałem wysłany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje