Konstytucję można zmienić tylko na podstawie konstytucji. "Nie ma innej drogi niż parlament"

[object Object]
Zapowiedź prezydenta o przeprowadzeniu referendum w sprawie konstytucji komentują politycy i eksperci tvn24
wideo 2/29

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że chciałby w przyszłym roku referendum w sprawie zmiany konstytucji. Jakie to miałyby być zmiany? Na razie można na ten temat jedynie spekulować. Przy czym warto pamiętać, że zmiana ustawy zasadniczej nie jest łatwa. Nie ma innej drogi niż przez parlament - zgodnie twierdzą konstytucjonaliści. Przypominamy, jakie konkretnie warunki muszą być spełnione.

Andrzej Duda w środowym przemówieniu w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja nie sprecyzował, jaki zakres i funkcje miałoby postulowane przez niego referendum. Nie wiadomo na przykład, czy miałoby zapoczątkować prace nad napisaniem konstytucji od nowa, czy też nad wprowadzeniem poprawek do obecnej.

Prezydenckie słowa są różnie interpretowane.

- W wypowiedzi pana prezydenta nie było mowy o nowelizacji konstytucji. To było przemówienie jednoznacznie wskazujące na wolę przyjęcia nowej konstytucji. Słuchając go na trybunie honorowej, nie miałem co do tego wątpliwości - mówił w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Adam Bodnar: to było przemówienie jednoznacznie wskazujące na wolę przyjęcia nowej konstytucji
Adam Bodnar: to było przemówienie jednoznacznie wskazujące na wolę przyjęcia nowej konstytucjitvn24

Z kolei szefowa gabinetu premier Beaty Szydło Elżbieta Witek stwierdziła w "Jeden na Jeden" - nawiązując do słów Andrzeja Dudy - że obecna konstytucja wymaga zmian. Nie mówiła natomiast o potrzebie jej uchylenia i uchwalenia całkowicie nowej ustawy zasadniczej.

Witek: to nie jest inicjatywa prezydenta, tylko PiS
Witek: to nie jest inicjatywa prezydenta, tylko PiStvn24

Rządzące obecnie Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kilka lat temu swój projekt nowej konstytucji RP. Pod koniec ostatniej kampanii parlamentarnej wycofało jednak ten dokument z debaty publicznej, zniknął nawet ze strony internetowej. Jak jednak widać teraz z wypowiedzi polityków tej partii, pomysł nie został zarzucony.

Kluczowy rozdział dwunasty

Zarówno zmiany w poszczególnych przepisach obecnej konstytucji, jak i uchwalenie całkowicie nowej ustawy zasadniczej może odbywać się tylko w myśl przepisów rozdziału XII obowiązującej konstytucji (art. 235). Tak przebiega opisana tam procedura:

648a40d5-05e0-411b-883b-a61484e5c454.png

Do inicjatywy do zmiany konstytucji uprawnieni są: prezydent RP, Senat lub 1/5 składu Sejmu, czyli 92 posłów.

Kolejny punkt stanowi, że "zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat".

Twórcy obecnie obowiązującej konstytucji wprowadzili też przepis zabezpieczający ją przed zbyt pospiesznym przeprowadzaniem zmian. Artykuł 235 punkt 3 mówi, że "pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy".

Konstytucja nie reguluje szczegółowo przebiegu prac legislacyjnych nad zmianami w jej przepisach lub uchwaleniem nowej. Wyznacza tylko warunki niezbędne: kolejność i terminy uchwalania oraz minimalną liczbę głosów w poszczególnych izbach parlamentu.

Przepisy artykułu 235 dotyczące zmiany konstytucji mówią, że można tego dokonać tylko ustawą o zmianie konstytucji.

Komisja, ale jaka?

Każda ustawa, także wspomniana wyżej, między czytaniami na posiedzeniu plenarnym Sejmu jest opracowywana przez komisje.

Zanim uchwalono obecnie obowiązującą konstytucję, nad poszczególnymi jej przepisami pracowała Komisja Konstytucyjna Zgromadzenia Narodowego. Działała na podstawie ustawy z 1992 roku o trybie przygotowania konstytucji. Tamten akt prawny już jednak nie obowiązuje, a w Sejmie ani w Senacie nie ma komisji konstytucyjnej.

Przez minione dwadzieścia lat konstytucja była zmieniana dwa razy - w sprawie doprecyzowania zasad ekstradycji (2006 rok) i w sprawie ograniczenia biernego prawa wyborczego dla osób skazanych za przestępstwa umyślne (2009 rok). Zmiany te były rozpatrywane w zwykłych komisjach parlamentarnych, jak również w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakie komisje rozpatrywałyby ewentualną nową konstytucję zależy więc od woli parlamentarzystów. Z dotychczasowej praktyki można wnioskować, że w Sejmie powstałaby komisja nadzwyczajna, którą potocznie i w uproszczeniu można nazwać konstytucyjną.

Ostateczny kształt zmian w konstytucji Sejm uchwala większością co najmniej dwóch trzecich głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W Senacie wystarczy większość bezwzględna, ale również w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Referendum na żądanie

Obecna konstytucja przewiduje szczególny tryb wprowadzania zmian w rozdziałach: I (kształt ustrojowy państwa), II (prawa i wolności obywatelskie) oraz XII (tryb zmiany Konstytucji). Sejm może takie zmiany uchwalić najwcześniej po 60 dniach od pierwszego czytania. Przy czym grupa 92 posłów, Senat lub prezydent mogą zażądać zatwierdzenia tych zmian w referendum.

Na wniosek jednego z tych podmiotów marszałek Sejmu "zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku. Zmiana Konstytucji zostaje przyjęta, jeżeli za tą zmianą opowiedziała się większość głosujących".

Jeżeli miałaby być zmieniona cała konstytucja, czyli również rozdziały I, II i XII, obowiązuje również 60-dniowy termin między pierwszym czytaniem a uchwaleniem, obowiązuje też prawo do żądania referendum.

Dopiero po zatwierdzeniu ustawy w referendum (o ile posłowie, senatorowie lub prezydent go zażądają), marszałek Sejmu może przedłożyć prezydentowi nową konstytucję do podpisu. Prezydent podpisuje ten akt w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia i zarządza ogłoszenie jego treści w Dzienniku Ustaw.

Po co referendum przed ewentualną zmianą Konstytucji

Pozostaje pytanie, po co przeprowadzać referendum przed ewentualną zmianą konstytucji, co zapowiadał prezydent Duda na placu Zamkowym w Warszawie. Zdaniem konstytucjonalisty profesora Marka Chmaja trudno sobie wyobrazić, jak takie referendum mogłoby zostać przeprowadzone i jakie kwestie rozstrzygać.

- W referendum pyta się o sprawy istotne dla państwa. Prezydent może w referendum zapytać na przykład "czy chcesz wydłużenia kadencji prezydenta do lat ośmiu", bo to jest pytanie konkretne, a nie kierunkowe. Nie może jednak spytać "czy chcesz uchwalenia nowej konstytucji". To nie jest pytanie konkretne, bo przed uchwaleniem obywatele nie wiedzą, jaka będzie ta nowa konstytucja. Nie może być to też pytanie "czy chcesz uchylenia obowiązującej konstytucji", bo uchylenie obecnej konstytucji wiąże się z uchwaleniem nowej, której też obywatele nie znają - tłumaczył profesor Chmaj w rozmowie z portalem TVN24.pl.

Według konstytucjonalisty nie ma żadnej pozaparlamentarnej ścieżki napisania nowej konstytucji, w przypadku ewentualnego korzystnego dla PiS wyniku planowanego referendum. W politycznej debacie po wypowiedzi prezydenta pojawiły się głosy, że bliżej nieokreślona "konstytuanta" powinna zostać powołana w drodze referendum albo przez prezydenta. Miałaby ona być złożona z przedstawicieli społeczeństwa, a nie partii politycznych. Mówił o tym na przykład Marek Jakubiak z Kukiz '15. Zapytaliśmy o taką możliwość konstytucjonalistę.

- Nie ma innej drogi do zmiany konstytucji niż parlament - podkreślił Marek Chmaj. - Projekt zmian w konstytucji może uchwalić Sejm większością 2/3 głosów i Senat większością bezwzględną. Innej drogi nie ma - zauważył.

Inny znawca konstytucji dr Ryszard Piotrowski zauważa, że referendum w sprawie zmiany konstytucji przeprowadzane przed tą zmianą byłoby instytucją niekonstytucyjną.

- Jeżeli celem referendum miałaby być zmiana obowiązującej konstytucji, konieczne byłyby najpierw zmiany dotyczące procedury zmiany konstytucji - mówił Piotrowski Polskiej Agencji Prasowej.

Zmiany, o których mówi doktor Piotrowski wymagają jednak uchwalenia większością 2/3 głosów w Sejmie i zatwierdzenia przez obywateli. W referendum. Musiałyby więc tak naprawdę odbyć się dwa referenda jeszcze przed zmianą konstytucji. O ile znalazłoby się w Sejmie wystarczająco dużo zwolenników zmiany ustawy zasadniczej. W tej chwili takiej większości w parlamencie nie ma.

Zapytaliśmy profesora Chmaja o inny teoretyczny wariant związany z referendum przed ewentualną zmianą konstytucji: czy na podstawie ewentualnych korzystnych dla siebie wyników plebiscytu PiS mogłoby uchwalić zwykłą większością głosów ustawę o trybie przygotowania nowej konstytucji i w ten sposób wywrzeć presję na wszystkie ugrupowania parlamentarne do wzięcia udziału w pracach nad nową ustawą zasadniczą.

- Nie jest to możliwe - rozstrzyga konstytucjonalista. - Ustawa o trybie przygotowania Konstytucji RP zalicza się do tak zwanych ustaw konstytucyjnych i jako taka również musi być przyjęta większością dwóch trzecich głosów - podkreśla.

W obecnym układzie sił w Sejmie ugrupowania opowiadające się za zmianami w konstytucji, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Kukiz'15 oraz koła Republikanie oraz Wolni i Solidarni mają łącznie 273 posłów. Tymczasem "konstytucyjna" większość dwóch trzecich głosów oznacza 307 posłów.

04.05.2017 | Więcej pytań niż odpowiedzi. Co dalej z propozycją referendum konstytucyjnego?
04.05.2017 | Więcej pytań niż odpowiedzi. Co dalej z propozycją referendum konstytucyjnego?Fakty TVN

Autor: jp//rzw / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Orlen traktowany był jak prywatny folwark - powiedział w programie "#BezKitu" minister aktywów państwowych Borys Budka. Wskazywał, że ze służbowej karty Orlenu opłacano między innymi "wydatki stomatologiczne" i "zabieg botoksu".

Budka o nietypowych wydatkach ze służbowej karty Orlenu. "Ktoś sobie mógł ząbki zrobić"

Budka o nietypowych wydatkach ze służbowej karty Orlenu. "Ktoś sobie mógł ząbki zrobić"

Źródło:
TVN24

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Nie wierzcie mitom, że ukraińskie zboże wciąż zalewa polski rynek - napisał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Zaapelował w mediach społecznościowych do rolników, którzy blokują przejścia graniczne.

Ambasador Ukrainy w emocjonalnym apelu do rolników

Ambasador Ukrainy w emocjonalnym apelu do rolników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Erytrejka, która urodziła przy granicy polsko-białoruskiej, poprosiła o ochronę w Polsce dla siebie i dziecka - poinformowała w piątek Straż Graniczna. Według Stowarzyszenie Egala, kobieta spędziła ponad miesiąc między polską a białoruską granicą i rodziła sama w lesie.

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Źródło:
PAP

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Ubiegająca się o fotel prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała proces w trybie wyborczym ze swoim rywalem Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Żona Borysa Budki pozwała go po słowach, które kontrkandydat zamieścił w mediach społecznościowych.

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Źródło:
PAP

Jeden z najciekawszych pojedynków w drugiej turze wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim niewątpliwie odbędzie się w Koszalinie, gdzie temperatura kampanijnego sporu została podgrzana już do czerwoności. Kandydaci oskarżają się o zdradę wyborców i hejt. Przy roznoszeniu ulotek w środę musiała interweniować policja. 

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Źródło:
TVN24

Dotychczasowy prezydent Jarosław Klimaszewski wygrał pierwszą turę wyborów w Bielsku-Białej, zdobywając 45,88 proc. głosów, ale w niedzielę czeka go dogrywka z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Konradem Łosiem. Rządzący miastem od 2018 roku polityk, popierany przez Koalicję Obywatelską, może liczyć na większość w radzie miasta, ale jego konkurent nie planuje składać broni.

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24