tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Spotkanie z TK, ale bez sędziów wybranych przez PiS. Koniec wizyty Komisji Weneckiej w Polsce

Spotkanie z TK, ale bez sędziów wybranych przez PiS. Koniec wizyty Komisji Weneckiej w Polsce
Foto: Bartłomiej Zborowski / PAP | Video: tvn24 Prezes TK spotkał się z delegacją Komisji Weneckiej

Wtorek był drugim i ostatnim dniem wizyty delegacji Komisji Weneckiej w Polsce. Dziś miały miejsce rozmowy z rzecznikiem praw obywatelskich, sędziami TK i prezesem tej instytucji, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz przedstawicielami Kancelarii Prezydenta.

Przedstawiciele Komisji wraz z jej przewodniczącym Giannim Buquicchio przebywali w Polsce od wczoraj w związku z zaproszeniem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Pod koniec grudnia zeszłego roku zwrócił się on z prośbą, by Komisja wydała opinię w sprawie nowelizacji ustawy o TK, autorem której jest PiS.

Wizyta u RPO

We wtorek delegaci najpierw spotkali się z przedstawicielami stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, później - z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.

- Rozmawialiśmy konkretnie na temat tego, co jest przedmiotem zastanowienia i mandatu Komisji, która ocenia ustawę o TK - mówił Bodnar.

Dodał, że "delegacja prosiła o sprecyzowanie" niektórych kwestii, które zostały zawarte we wniosku RPO do TK, chociażby zapisany w znowelizowanej ustawie o Trybunale wymóg podejmowania decyzji przez TK większością 2/3, wymóg co najmniej 13 sędziów w sprawach określanych jako rozpoznawane przez pełny skład czy wymóg rozpatrywania spraw zgodnie z kolejnością wpływu.

Oglądaj
"Gromadzimy sporo informacji od polskich władz"
Wideo: tvn24 "Gromadzimy sporo informacji od polskich władz"

Szef Komisji Gianni Buquicchio po spotkaniu powiedział dziennikarzom, że wizyta Komisji w Polsce jest "naprawdę ważna".

- Gromadzimy sporo informacji przekazywanych nam przez polskie władze. Ważne, żeby nawiązać dialog między nimi - mówił Buquicchio. Dodał, że w zażegnaniu sporu wokół TK powinny wziąć udział wszystkie partie polityczne, wypracowując wspólne rozwiązanie.

W TK bez nowych sędziów

Potem delegaci wzięli udział w spotkaniu z kilkoma sędziami Trybunału oraz prezesem tej instytucji, prof. Andrzejem Rzeplińskim. Po rozmowach prezes powiedział dziennikarzom, że te nie zakończyły się żadną konkluzją, choć i tak trwały o kwadrans dłużej niż planowano.

- Nigdy nie myślałem, że będę w takiej sytuacji, że Komisja Wenecka przyjedzie do państwa o już mocno ugruntowanej demokracji i rządach prawa - mówił we wtorek Rzepliński.

Okazało się, że w spotkaniu nie uczestniczyła piątka sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji, zaprzysiężona przez prezydenta Andrzeja Dudę. - 18 sędziów trudno zaprosić na 1,5-godzinne spotkanie, bo ani oni nie mogliby zadać pytania, ani nie można by na nie odpowiedzieć - tłumaczył prezes TK.

Po spotkaniu Trybunał wydał komunikat, w którym napisano, że czwórka nowych sędziów zgłosiła chęć udziału w spotkaniu na godzinę przed jego rozpoczęciem. Prośbę przekazano przedstawicielom Komisji Weneckiej, ci jednak uznali, że nie widzą potrzeby spotkania z tymi sędziami - czytamy w komunikacie.

Rozmowa z Ziobrą

Delegaci rozmawiali też z ministrem Zbigniewem Ziobrą. W spotkaniu wzięli udział także dwaj wiceministrowie: Łukasz Piebiak i Marcin Warchoł - poinformował rzecznik resortu.

Członkowie Komisji spotkali się również z ministrami Anną Surówką-Pasek i Krzysztofem Szczerskim w Kancelarii Prezydenta RP. Był to ostatni, podsumowujący punkt harmonogramu wizyty Komisji Weneckiej. Po tym spotkaniu, które trwało około godziny, komisarze opuścili nasz kraj.

Oglądaj
Komisja Wenecka w Ministerstwie Sprawiedliwości
Wideo: tvn24 Komisja Wenecka w Ministerstwie Sprawiedliwości

Bez komentarza

Przedstawiciele Komisji nie wypowiadają się dla mediów.

W poniedziałek delegacja spotkała się z władzami Sądu Najwyższego, prezydiami Sejmu, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa. Doszło też do osobnego spotkania przewodniczącego Komisji z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po rozmowach w Polsce delegaci przygotują projekt opinii, który będzie przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej zaplanowanej na 11-12 marca.

- Opinie nie mają charakteru wiążącego, stąd opinia Komisji Weneckiej ws. zmian w ustawie o TK nie może być wiążąca dla Polski, ale zostanie bardzo poważnie wzięta pod uwagę - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski.

Źródło: tvn24.pl Jak powstaje opinia Komisji Weneckiej?

Komisja Wenecka (oficjalna nazwa: Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo) jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.

Harmonogram drugiego dnia wizyty Komisji Weneckiej

9:30-10:30 - Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

10:45-12:30 - Prezes TK prof. Andrzej Rzepliński

12:45-14:00 - Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

14:30 - Kancelaria Prezydenta RP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje