tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kiedy kanonizacja Jana Pawła II? Papież Franciszek wskazał nowe terminy

Kiedy kanonizacja Jana Pawła II? 
Papież Franciszek wskazał nowe terminy
Foto: Derric Ceyrac/East News / CC BY SA Wikipedia | Video: tvn24 Papież Franciszek wskazał dwa możliwe terminy kanonizacji Jana Pawła II

24 listopada lub 27 kwietnia 2014 - to dwa możliwe terminy kanonizacji Jana Pawła II. O nowych datach poinformował w poniedziałek dziennikarzy papież Franciszek.

Jak tłumaczył dziennikarz TVN24 Jacek Pałasiński, papież Franciszek, po powrocie do Watykanu ze Światowych Dni Młodzieży w Brazylii, rozmawiał z dziennikarzami. M.in. o tym, że kwestia terminu kanonizacji Jana Pawła II nie jest jeszcze zamknięta.

Początkowo mówiło się o 8 grudnia, ale ten termin -  według papieża - mógłby sprawić kłopot pielgrzymom z Polski. - W grudniu jest już lód i śnieg - mówił Pałasiński.

Zdaniem papieża Franciszka, to utrudniłoby podróż Polakom, którzy chcieliby wziąć udział w uroczystościach.

W związku z tym, kardynał Stanisław Dziwisz miał zasugerować papieżowi dwa nowe terminy kanonizacji bł. Jana Pawła II. Pierwszy to Święto Chrystusa Króla, które wypada w tym roku 24 listopada, drugi - Niedziela Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku.

Franciszek przyznał, że pierwsza data może okazać się zbyt bliska. O wiele bardziej prawdopodobna jest data kwietniowa, ale szczegóły będą jeszcze ustalane w najbliższym czasie.

Wcześniej spekulowano o terminie grudniowym

Wcześniej media spekulowały o tym, że kanonizacja Jana Pawła II miałaby się odbyć 8 grudnia. Taką datę podała m.in. watykanistka dziennika "Il Messaggero" Franca Giansoldati. To właśnie wtedy obchodzona jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która we Włoszech jest wielkim świętem. Ten termin stanowiłby nawiązanie do specjalnej czci, jaką polski papież otaczał Matkę Bożą. Wyrazem tej czci było jego motto Totus Tuus.

Wcześniej rozważano termin październikowy, lecz został on zapewne wykluczony, jak się przypuszcza, z powodów organizacyjnych. Uznano, że jest za mało czasu na przygotowanie tak wielkiego wydarzenia w życiu Kościoła, ale także Rzymu. Niektórzy przedstawiciele polskiego Kościoła nie byli zadowoleni z planów kanonizacji polskiego papieża na przełomie jesieni i zimy w obawie, że na mszę do Watykanu przybyłoby wtedy, z powodu warunków pogodowych, mało pielgrzymów z Polski.

Szybka droga do świętości

Do kanonizacji Jana Pawła II wybrano cud uzdrowienia Floribeth Mory Diaz z Kostaryki, cierpiącej na tętniaka mózgu. Papież Franciszek formalnie uznał cud, zatwierdzony wcześniej w głosowaniach w komisjach lekarzy, teologów oraz kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w rekordowo błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. Datę kanonizacji wyznaczy ostatecznie konsystorz, czyli zebranie kardynałów pod przewodnictwem Franciszka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje