tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kaczyński: Smoleńsk musi być pamięcią wspólną

zobacz więcej wideo »
Kaczyński: Smoleńsk musi być pamięcią wspólną
  • Kaczyński: Smoleńsk musi być pamięcią wspólnąKaczyński: Smoleńsk musi być pamięcią wspólną
  • Pół miliona złotych będzie kosztować konkurs na pomniki smoleńskiePół miliona złotych będzie kosztować konkurs na pomniki...
  • 02.05.2017 | Dzień Flagi i odsłonięcie pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich02.05.2017 | Dzień Flagi i odsłonięcie pomnika Lecha i Marii...
  • "Był politykiem naprawdę polskim". Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego"Był politykiem naprawdę polskim". Odsłonięcie pomnika Lecha...
  • Kaczyński: rozpoczyna się konkurs na pomniki smoleńskieKaczyński: rozpoczyna się konkurs na pomniki smoleńskie
  • Andrzej Duda: powinny powstać tutaj dwa pomnikiAndrzej Duda: powinny powstać tutaj dwa pomniki
Foto: tvn24 | Jarosław Kaczyński przemawiał w Łodzi

- Smoleńsk musi być elementem budowy naszej wspólnoty, budowy wspólnoty Polaków - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątek, w Łodzi podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku.

- Smoleńsk musi być pamięcią wspólną, niezależnie od tego, co tam się naprawdę stało - stwierdził Kaczyński.

Pomnik ofiar katastrofy w Smoleńsku

Monument z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku został usytuowany na tyłach łódzkiej bazyliki archikatedralnej, w bezpośrednim sąsiedztwie tablicy upamiętniającej ofiary Katynia.

Inicjatorem upamiętnienia w Łodzi ofiar katastrofy jest były metropolita łódzki, a obecnie metropolita krakowski - arcybiskup Marek Jędraszewski.

Autorami pomnika są łódzcy artyści rzeźbiarze: Krystyna Fałdyga-Solska i Bogusław Solski.

Podczas piątkowej uroczystości prezes PiS podziękował arcybiskupowi za inicjatywę budowy pomnika. - Dziękuję, jako brat prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dziękuję, jako przyjaciel, kolega wielu tych, którzy zginęli. Dziękuję także w imieniu tych wszystkich, którzy chcą zachować pamięć o tym wydarzeniu - powiedział Jarosław Kaczyński.

Zwrócił uwagę, że zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską, choć odległe w czasie, łączy "pewien stosunek do spraw naszego narodu, naszej wspólnoty". Jego zdaniem zarówno ci, którzy ginęli w Katyniu, którzy ginęli pod Monte Casino, czy ci, którzy polecieli czcić pamięć "na tę przeklętą" ziemię, byli połączeni pewną ideą: ideą Polski, ideą trwania naszego narodu.

Kaczyński zwrócił uwagę, że pamięć o Katyniu była szczególną pamięcią, którą odrzucano, prześladowano. To, mówił, była pamięć, którą dotknęła nienawiść, chociaż to była nienawiść typu państwowego, administracyjnego.

- Pamięć smoleńska też została dotknięta nienawiścią, tylko o nieco innym charakterze. Charakterze, który kiedyś będą musieli wyjaśnić historycy. Bo to jest nienawiść autentyczna, która wybuchła niedługo po katastrofie, później nieco przycichła, aby wybuchnąć jeszcze mocniej dzisiaj - zauważył Kaczyński.

Dlatego - jak powiedział - decyzja władz miasta Łodzi i radnych o budowie pomnika jest - jego zdaniem - tak cenna, rozświetla naszą przyciemnioną rzeczywistość życia publicznego. - To naprawdę w tym niełatwym czasie rzecz bardzo ważna i niestety niezwykła - dodał polityk.

Uroczystości z udziałem władz

Uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem pomnika poprzedziła msza święta w bazylice archikatedralnej w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.

W wygłoszonej homilii arcybiskup zwrócił uwagę, że 10 kwietnia 2010 roku nikt nie zdawał sobie sprawy, że ci, którzy lecieli na uroczystości do Katynia staną się pokoleniem, o którym "mówimy dziś, że polegli wiernie służąc Polsce". Jego zdaniem należy o nich pamiętać i mówić.

W piątkowych uroczystościach udział wzięli także: minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, zastępca szefa kancelarii premier Paweł Szrot, marszałek senior Kornel Morawiecki, wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, parlamentarzyści i władze samorządowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje