tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dalajlama obejrzał sobie "Solidarność"

Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków, przyleciał we wtorek do Wrocławia, gdzie spędzi dwa dni. Stolica Dolnego Śląska to jedyne miasto w Polsce, które odwiedzi podczas jesiennego pobytu w Europie. Wrocław wybrał z 85 innych propozycji.

Na wrocławskim lotnisku dalajlamę powitał prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.

Solidarne zwiedzanie

Dalajlamę do Wrocławia wiozła załoga EuroLotu samolotem ATR-72 (Fot. Załoga EuroLotu)

Swoją wizytę Tybetańczyk rozpoczął od zwiedzenia wystawy "Solidarny Wrocław", która powstała w związku z 30-leciem powstania Solidarności.

Dalajlamę po wystawie oprowadził Dutkiewicz. Tybetańczyk pokazał zgromadzonym znak zwycięstwa - uniesione w górę dwa palce. Przy większości eksponatów zatrzymywał się, słuchając wyjaśnień prezydenta. Na koniec wpisał się do księgi pamiątkowej.

- Każda żyjąca istota pragnie wolności. Zwłaszcza my, ludzie, nam wolność jest droga szczególnie. Niemniej w dziejach ludzkości zdarzają się okresy zorganizowanego dławienia owej wolności, ucisku, więc to najzupełniej naturalne i oczywiste, że ludzie z natury spontanicznie walczą z takim uciskiem. Polski duch pokazuje to szczególnie wyraźnie. Ta wystawa jest najlepszym dowodem tego, jak żywotne jest wśród Polaków dążenie do wolności - powiedział dalajlama, kończąc zwiedzanie ekspozycji.

Rozmowy i przemowy

Po wizycie w muzeum, Dalajlama udał się do Hali Stulecia, gdzie wygłosił wykład. Na spotkanie z duchowym przywódcą Tybetańczyków Urząd Miasta we Wrocławiu rozdał ponad 6 tys. wejściówek.

Witający dalajlamę Dutkiewicz zapewnił go o naszej solidarności. - Niech miłość i solidarność świata będą z tobą. Witaj we Wrocławiu, mieście wolności. Twoim mieście - mówił ofiarowując dalajlamie flagi Solidarności i Tybetu.

- Moje doświadczenia, wasza przeszłość sprawiają, że jesteśmy sobie bliscy. Ilekroć jestem w Polsce, w Gdańsku, czy Wrocławiu, zawsze odczuwam wyrazy solidarności Polaków. Za co wam bardzo dziękuję. Jestem wam ogromnie wdzięczny - mówił Tybetańczyk, wspominając czasy, gdy w Polsce rodziła się Solidarność, a on z Indii, gdzie mieszkał, bacznie obserwował wydarzenia w Polsce. Zaznaczył, że choć Polska, Polacy są już wolni, a nasza sytuacja ekonomiczna jest dobra, to "wciąż potrzebujemy solidarności, ciężkiej pracy, szczerości i odwagi".

Bogate plany

Po wykładzie dalajlama prawdopodobnie odwiedzi Dzielnicę Czterech Świątyń, która podczas pierwszej wizyty we Wrocławiu w 2008 r. bardzo go zachwyciła. Spodobało mu się - jak wówczas tłumaczył - że cztery wyznania, cztery świątynie funkcjonują obok siebie i nikomu to nie przeszkadza, nie prowadzi do sporów na tle religijnym.

Z kolei na czwartek zaplanowana została konferencja prasowa oraz spotkanie z młodzieżą we wrocławskim Teatrze Lalek.

Wrocławska starówka na zdjęciach lotniczych

mkg,kj,mk/fac/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje