tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Co z walką z pedofilią w Kościele? Watykan daje wytyczne, polski episkopat podzielony

Co z walką z pedofilią w Kościele? Watykan daje wytyczne, polski episkopat podzielony
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Polski Kościół jest podzielony w kwestii walki z pedofilią

Miało coś drgnąć. Miał być kościelny dokument o walce z pedofilią wśród duchownych i o ochronie dzieci przed nimi. Nie ma ani jednego, ani drugiego. Polski kościół w tej sprawie jest tak podzielony, że wciąż trudno o zgodę. Mimo jasnego stanowiska Watykanu.

Prace nad tym dokumentem trwają od ponad dwóch lat. Podobno nawet od kwietnia jest już gotowy. Brakuje tylko zgody wszystkich biskupów.

- Uważam, że w tej dziedzinie wskazany jest pośpiech. Często uważaliśmy się za przedmurze chrześcijaństwa, a ten przykład pokazuje, że jesteśmy daleko, daleko z tyłu - komentuje ksiądz Wojciech Lemański.

Dokument, który w ostatni weekend mieli zaprezentować biskupi to dwa aneksy do wytycznych o przeciwdziałaniu pedofilii. Pierwszy miał mówić o postępowaniu kanonicznym wobec księży pedofili, drugi o ochronie poszkodowanych dzieci.

Dokumenty niepotrzebne?

Episkopat aneksów jednak nie przyjął. Powołał jedynie pełnomocnika, który problemem ma się zająć, choć na razie nie bardzo wiadomo w jaki sposób.

- Budowanie systemu to znaczy tworzenie sieci osób, które by były kompetentne i umiały nabytą wiedzę przekazywać dalej - przekonuje ojciec Adam Żak, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Dziś wiadomo, że biskupi w sprawie pedofilii nie mówią jednym głosem. Część hierarchów uważa, że pedofilia w Kościele to problem wyolbrzymiany, że dotyczy garstki osób, że podnoszą go przeciwnicy Kościoła, a pisanie specjalnych dokumentów jest niepotrzebne.

Watykan czeka

- Na razie nie mamy wzorcowych i skutecznych uregulowań, a wiele z tych ofiar zostaje z tym problemem samemu - uważa ks. Lemański.

- Dopóki któryś z biskupów nie zostanie zgwałcony, dopóty nie dotrze do biskupów jaka to jest tragedia - mówi natomiast dosadnie dominikanin, ojciec Paweł Gużyński.

Biskupi zbyt długo czekać jednak nie mogą, bo przyjęcia dokumentu domaga się Watykan.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje