tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Byli stoczniowcy kontra Skarb Państwa. Jeden z największych pozwów zbiorowych w historii

Byli stoczniowcy kontra Skarb Państwa. Jeden z największych pozwów zbiorowych w historii
Foto: TVN24 | Video: tvn24 Stocznia Szczecińska funkcjonowała w latach 1992-2002

Sąd Okręgowy w Szczecinie dopuścił we wtorek pozew zbiorowy akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A, którzy domagają się od Skarbu Państwa 70 mln zł. Byli pracownicy chcą rekompensaty z tytułu utraty wartości akcji szczecińskiej stoczni. Pod pozwem podpisało się ponad 1400 osób. To jeden z największych pozwów zbiorowych w historii polskiego sądownictwa.

Pod pozwem podpisało się dokładnie 1471 osób, a kolejne kilkaset czeka, by się do niego przyłączyć. Akcjonariusze obawiali się, że pozew zostanie odrzucony. Wówczas każdy z nich musiałby indywidualnie domagać się odszkodowania przed sądem. Sąd jednak dopuścił pozew zbiorowy.

Byli pracownicy stoczni domagają się od Skarbu Państwa kwoty od 708 zł do ponad 26 mln zł, stosownie do liczby posiadanych akcji wraz z odsetkami ustawowymi od dnia złożenia pozwu.

Przedstawiciel Skarbu Państwa najpierw wnosił o oddalenie pozwu, a teraz prosi o uzasadnienie i  prawdopodobnie będzie się odwoływał od tej decyzji, co może opóźnić cały proces.

Oglądaj
Krzysztof Piotrowski, były prezes Porty Holding o złożonym pozwie
Wideo: tvn24 Krzysztof Piotrowski, były prezes Porty Holding o złożonym pozwie

Chcą 70 mln zł zadośćuczynienia

Szczecińska stocznia funkcjonowała do 2002 r. Pracownicy dostawali wówczas, w ramach pakietów pracowniczych, akcje holdingu stoczniowego.

W 2002 r. zarząd stoczni oskarżono o niegospodarność. Holding upadł, a akcje, straciły na wartości. Akcjonariusze domagają się teraz ok. 70 mln zł zadośćuczynienia z tytułu utarty wartości akcji.

Zarząd we wszystkich trzech instancjach został jednak uniewinniony, dlatego roszczenia byłych pracowników kierowane są obecnie do Skarbu Państwa.

Stocznia Szczecińska Porta Holding S.A. istniała przez 10 lat i była jednym z największych zakładów pracy w województwie zachodniopomorskim. Zatrudniała 4,5 tys. osób. W latach 1992-2002 wybudowała 161 statków za kwotę bliską 4 miliardów dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje