tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

MSW: możliwe korekty w podziale administracyjnym kraju

MSW: możliwe korekty w podziale administracyjnym kraju
Foto: tvn24 "Najważniejszym warunkiem wprowadzenia ewentualnych zmian podziału terytorialnego państwa będzie ich akceptacja społeczna"

Nie ma planów dokonania zasadniczych zmian w podziale administracyjnym kraju, natomiast MSWiA dopuszcza możliwość korekt w ramach obowiązującego podziału - wynika z odpowiedzi resortu na interpelację świętokrzyskich posłów PO i PSL w sprawie planów utworzenia województwa częstochowskiego.

Odpowiedź MSWiA na interpelację, skierowaną do premier Beaty Szydło pod koniec 2015 r., przedstawili w sobotę podczas konferencji prasowej w Kielcach przewodnicząca świętokrzyskiej PO, posłanka Marzena Okła-Drewnowicz i poseł Artur Gierada.

Nie są planowane zasadnicze zmiany

Parlamentarzyści, wspólnie z posłami regionalnego PSL, wystosowali interpelację po informacjach, jakie przekazywały lokalne media - o planach utworzenia woj. częstochowskiego kosztem woj. świętokrzyskiego. Z doniesień wynikało, że w nowym regionie mógłby się znaleźć najdalej wysunięty na zachód rejon woj. świętokrzyskiego - powiat włoszczowski.

Posłowie zapytali, czy rząd PiS planuje zmiany podziału administracyjnego kraju, a jeśli tak - czy dotyczą one regionu świętokrzyskiego. Jak wynika z odpowiedzi podpisanej przez wiceszefa MSWiA Sebastiana Chwałka "(…) z uwagi na szczególną wartość, jaką jest stabilność struktur administracyjnych państwa, nie jest planowane dokonanie zasadniczych zmian w istniejącym podziale terytorialnym państwa”.

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dopuszcza natomiast możliwość wprowadzenia korekt w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego, skonsultowanych i akceptowanych społecznie, które pozwolą na optymalne funkcjonowanie struktur państwowych i samorządowych, w szczególności w kontekście wypełnianych przez nie zadań na rzecz społeczności lokalnych i rozwoju regionalnego. Kluczowe znaczenie ma przy tym idea zrównoważonego rozwoju Polski, a w szczególności wspierania obszarów o słabszym tempie rozwoju" – czytamy w odpowiedzi.

W piśmie zaznaczono też, że "prowadzone w tym zakresie analizy znajdują się na bardzo wstępnym etapie”, a „ewentualne zmiany muszą zostać poprzedzone szczegółowymi analizami, w tym również w zakresie kosztów związanych z ich wprowadzeniem". "Najważniejszym warunkiem wprowadzenia ewentualnych zmian podziału terytorialnego państwa będzie ich akceptacja społeczna" – podkreślono w dokumencie.

PO: próba zmiany podziału terytorialnego

Zdaniem polityków świętokrzyskiej PO odpowiedź "jasno wskazuje” na próbę zmiany podziału terytorialnego kraju, która będzie dotyczyła także woj. świętokrzyskiego. W opinii Okły-Drewnowicz sugeruje to zdanie o szczególnym wspieraniu obszarów o słabszym tempie rozwoju. "Wiadomo, że region świętokrzyski boryka się z największymi problemami rozwojowymi, dotyczącymi wzrostu PKB, stopienia bezrobocia" – argumentowała.Z kolei według Gierady informacja o możliwości korekt może być powodowana planami zorganizowania "ewentualnych" przyspieszonych wyborów samorządowych.

Szefowa świętokrzyskiej PO wskazała także na obawę o wydatkowanie środków unijnych, w sytuacji gdyby doszło do zmian administracyjnych. Okła-Drewnowicz zaapelowała do internautów o aktywność wokół wydarzenia "Nie dla rozbioru województwa świętokrzyskiego!", stworzonego przed dwoma miesiącami na jednym z portali społecznościowych.

Jarubas: PiS szuka sposobu na podważenie wyników wyborów

Pomysł wprowadzenia nowych województw skrytykował w połowie listopada marszałek woj. świętokrzyskiego, szef regionalnego PSL Adam Jarubas. Także jego zdaniem środowisko PiS w ten sposób "szuka sposobu" na podważenie wyników ostatnich wyborów do sejmików wojewódzkich, a zmiany administracyjne "najprawdopodobniej spowodowałyby duże opóźnienia we wdrażaniu unijnych dotacji". Pomysł skrytykowali także samorządowcy gminy i powiatu włoszczowskiego.

Działacze PO i PSL powoływali się w swoich obawach o plany odłączenia pow. włoszczowskiego od woj. świętokrzyskiego na stanowisko śląskiego posła PiS, b. wojewody częstochowskiego, Szymona Giżyńskiego. W listopadzie Giżyński zaprzeczył, by kiedykolwiek w kontekście województwa częstochowskiego mówił o Włoszczowie.

Inicjatywa ze strony SLD

Kampanię mającą na celu "odtworzenie"” województwa częstochowskiego ogłosił w listopadzie prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). Poparcie dla inicjatywy wyrazili częstochowscy radni. Matyjaszczyk skierował w tej sprawie pismo do premier Beaty Szydło.

W połowie grudnia przewodniczący sejmiku woj. łódzkiego Marek Mazur (PSL) zaapelował do samorządowców czterech powiatów regionu o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie ewentualnego odłączenia ich od woj. łódzkiego, w związku z kampanią prowadzoną przez władze Częstochowy. Zdaniem Mazura tworzenie nowych, małych województw jest przeciwstawne idei, którą kierowano się przy formowaniu działających obecnie "silnych regionów", dla których wzorem były landy w Niemczech.

22 grudnia sejmik woj. opolskiego jednogłośnie przyjął rezolucję w sprawie integralności granic Opolszczyzny - to także stanowisko wobec pojawiających się w debacie publicznej informacji o możliwości zmian podziału administracyjnego kraju i propozycji utworzenia woj. częstochowskiego, kosztem należącego obecnie do woj. opolskiego Olesna.

Obecnie region częstochowski jest częścią woj. śląskiego. Przeciwny idei odtworzenia woj. częstochowskiego jest marszałek woj. śląskiego.

O ewentualnym powoływaniu - zgodnie z wolą mieszkańców - nowych województw mówiono także w kampanii wyborczej PiS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje