tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Parlament się zebrał mimo odebrania mu władzy. "Będą musieli wygonić nas kulami"

Mimo dekretu Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego Wenezueli, które przejęło jego prerogatywy, parlament odbył w sobotę sesję na znak protestu przeciw tym działaniom. Zdaniem deputowanych zmierzają one do rozwiązania zdominowanego przez opozycję parlamentu.

- Będą musieli wygonić nas stąd kulami - oświadczył wiceprzewodniczący parlamentu Freddy Guevara, który podczas sobotniej sesji podarł kopię dekretu Konstytuanty. - Będziemy bronić tej przestrzeni, którą dał nam naród Wenezueli - dodał.

Parlament pozbawiony prerogatyw

545-osobowa Konstytuanta wybrana 30 lipca w głosowaniu zbojkotowanym przez opozycję urzęduje w tym samym gmachu, w którym dotąd obradował wenezuelski parlament.

W piątek Zgromadzenie Konstytucyjne, w którego skład weszli jedynie zwolennicy partii rządzącej, podjęło jednomyślną decyzję o przejęciu prerogatyw parlamentu.

Wcześniej członkowie prezydium parlamentu oświadczyli, że nie uznają Konstytuanty za legalną instytucję, lecz jedynie za instrument władzy prezydenta Nicolasa Maduro, służący wyłącznie konsolidacji jego dyktatury.

Konstytuanta nieuznawana

Praktycznie rozwiązany piątkową decyzją Konstytuanty parlament jest jedyną z pięciu instytucji ustanowionych ustawą zasadniczą z 1999 roku, która nie podporządkowała się Konstytuancie. Uczynili to formalnie prezydent Maduro oraz przewodniczący trzech trybunałów ustanowionych - sądowego, wyborczego i obywatelskiego.

Zgromadzenia Konstytucyjnego nie uznało wiele państw Ameryki Łacińskiej, Unia Europejska ani USA. W sobotniej sesji, na znak solidarności z deputowanymi, wzięli udział zagraniczni dyplomaci, między innymi z Meksyku, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Wenezuela wybrała Maduro

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Amerykański bank otworzy siedzibę w Polsce. Morawiecki: zatrudnienie dla kilku tysięcy osób

Amerykański bank otworzy siedzibę w Polsce. Morawiecki: zatrudnienie dla kilku tysięcy osób

Bank JP Morgan otworzy swoją siedzibę w Polsce, w ciągu kilku lat zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób - poinformował w piątek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Mogło być o wiele gorzej". Bomba w metrze była "bardzo niebezpieczna"

"Mogło być o wiele gorzej". Bomba w metrze była "bardzo niebezpieczna"

Dokonany przed tygodniem zamach na londyńskie metro z wykorzystaniem bomby domowej produkcji mógł być o wiele tragiczniejszy - oświadczyła komisarz londyńskiej policji metropolitalnej Cressida Dick. W ataku rannych zostało 30 osób. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Australijska giełda papierów wartościowych w Sydney (MICK TSIKAS/PAP/EPA) czytaj dalej »