tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Maduro gotów do dialogu. Opozycja stawia warunki

zobacz więcej wideo »
Maduro gotów do dialogu. Opozycja stawia warunki
 • Maduro deklaruje chęć dialoguMaduro deklaruje chęć dialogu
 • Putin i Maduro dogadali się: ceny ropy mają wzrosnąćPutin i Maduro dogadali się: ceny ropy mają wzrosnąć
 • Obywatele oburzeni zachowaniem prezydenta. Maduro żartuje z ich problemówObywatele oburzeni zachowaniem prezydenta. Maduro żartuje z ich problemów
 • 31.07.2017 | Krwawe wybory w Wenezueli. "Ta walka się nie skończy, dopóki nie pozbędziemy się Nicolasa Maduro" 31.07.2017 | Krwawe wybory w Wenezueli. "Ta walka się nie skończy, dopóki nie...
 • Maduro chce renegocjować zadłużenieMaduro chce renegocjować zadłużenie
Foto: MIRAFLORES PRESS OFFICE / PAP/EPA | Video: Reuters Prezydent Nicolas Maduro zadeklarował podczas posiedzenia rządu gotowość do rozmów z opozycją

Opozycja w Wenezueli zjednoczona w Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej stawia warunki przystąpienia do rozmów z rządem. Domaga się uwolnienie więźniów politycznych, terminarzu wyborów i przywrócenie parlamentowi należnych mu kompetencji.

Gotowość do rozmów zadeklarował we wtorek prezydent Nicolas Maduro. Miałyby się one odbyć na neutralnym gruncie - w Dominikanie, a ich celem byłby wkład w "pokój i demokrację w Wenezueli".

Przewodniczący pozbawionego władzy parlamentu Julio Borges podkreślił w środę, że "nie będzie żadnych rozmów, dopóki nasze warunki nie zostaną spełnione".

Zaproszenie do rozmów

W Caracas z misją mediacyjną przebywa były premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero i prezydent Dominikany Danilo Medina. To oni wystosowali we wtorek zaproszenie do rządu i opozycji z propozycją uczestnictwa w rozmowach okrągłego stołu, które miałyby położyć kres obecnemu kryzysowi politycznemu, wywołanemu rozwiązaniem parlamentu i przeprowadzeniem w lipcu przez Zjednoczoną Partię Socjalistyczną Wenezueli (PSUV) nieuznanych przez społeczność międzynarodową wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

Maduro zapewnił, że jest gotów do dialogu. - Wierzę, że tylko dialog jest drogą do przezwyciężenia różnic (...) i odzyskania sił przez gospodarkę tak szybko, jak to możliwe - powiedział prezydent.

Wenezuela, choć dysponuje największymi na świecie zasobami ropy naftowej, pogrążona jest od czterech lat w kryzysie gospodarczym, zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją. Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej.

Od kwietnia w Wenezueli trwają wielkie protesty przeciwko próbom narzucenia społeczeństwu autorytarnych rządów PSUV i samego Maduro. W trakcie tych wystąpień zginęło ponad 120 osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Budapest gratuliert". Orban cieszy się 
z wygranej Merkel

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował kanclerz Niemiec Angeli Merkel zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych. "Budapeszt gratuluje/Budapest gratuliert!" - napisał Orban na swoim profilu na Facebooku. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ponad tysiąc kilometrów w budowie. Ciągną się drogowe inwestycje

Ponad tysiąc kilometrów w budowie. Ciągną się drogowe inwestycje

W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do roku 2025 realizowane są 92 inwestycje wartości 48,7 mld zł. Długość budowanych tras to 1250 km - wynika z rządowej informacji o stanie realizacji programu. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Obchody upamiętniające generała Aleksandra Suworowa w Andermatt, Szwajcaria (Fot. ALEXANDRA WEY/PAP/EPA) czytaj dalej »