tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Oskarżała reżim, reżim oskarżył ją o rasizm. Prokurator uciekła do Kolumbii

Luisa Ortega, która została pozbawiona stanowiska prokurator generalnej Wenezueli, uciekła do Kolumbii. Jak poinformował kolumbijski urząd imigracyjny, Ortega i jej mąż German Ferrer przylecieli w piątek do Bogoty na pokładzie prywatnego samolotu. Wcześniej przewodnicząca Konstytuanty oskarżyła Ortegę o "szerzenie na stanowisku prokuratora ideologii wyższości białej rasy".

59-letnia Luisa Ortega została pozbawiona stanowiska za próby hamowania samowoli władz wobec opozycji. Zdecydowała się między innymi występować z wnioskami o zbadanie przyczyn śmierci wielu spośród ponad 120 uczestników antyrządowych demonstracji, prawdopodobnych ofiar interwencji rządowych sił policyjnych.

Oskarżony następca prezydenta Maduro

Luisa Ortega, znana dotąd jako zdecydowana zwolenniczka rewolucji Hugo Chaveza, odważyła się oskarżyć jego następcę Nicolasa Maduro o uprawianie "państwowego terroryzmu".

W odpowiedzi na stanowisko prokurator przewodnicząca Konstytuanty wenezuelskiej Delcy Rodriguez oskarżyła w piątek Ortegę o szerzenie ideologii "wyższości białej rasy".

- Przez dziesięć lat pełnienia urzędu prokurator generalnej uczyniła z koloru swej skóry ideologię, która służyła jej do prześladowania ubogich, ciemnoskórych i mulatów - oświadczyła Delcy Rodriguez na sesji Konstytuanty, wybranej wyłącznie głosami zwolenników rządu prezydenta Nicolasa Maduro.

Przewodnicząca Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego, które przed dwoma tygodniami zatwierdziło dymisję Luisy Ortegi, obciążyła byłą prokurator generalną odpowiedzialnością za akty przemocy, do których dochodziło podczas demonstracji antyrządowych.

- Nie wycierpielibyśmy tyle, ile wycierpieliśmy w ciągu kwietnia, maja, czerwca i lipca, kiedy całe grupy ludzi napadały na innych jedynie z powodu koloru ich skóry lub z tej przyczyny, że wyglądali na zwolenników rewolucji, gdyby nie to, że Ortega żywiła nienawiść zaimportowaną z imperium (czytaj USA) w celu wzniecenia wewnętrznego konfliktu w Wenezueli - mówiła przewodnicząca Konstytuanty. Uczyniła w ten sposób wyraźną aluzję do jasnego koloru skóry Luisy Ortegi.

Przeszukana rezydencja

Mąż Luisy Ortegi, deputowany do parlamentu rozwiązanego w piątek przez Konstytuantę, German Ferrer, został oskarżony o korupcję, a ich rezydencja w Caracas otoczona i przeszukana przez policję.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

Mieszkanie plus i nagrzany rynek mieszkaniowy nie studzą entuzjazmu deweloperów. Pierwszy raz w historii polskiego rynku rozpoczęli oni budowę ponad stu tysięcy mieszkań - informuje Home Broker. Zanotowano również rekord w kategorii liczby mieszkań oddanych do użytkowania. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wielki sondaż wśród młodych Niemców: AfD 
z małym poparciem, Merkel 
z największym

Wielki sondaż wśród młodych Niemców: AfD
z małym poparciem, Merkel
z największym

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) cieszy się największym poparciem wśród młodzieży niemieckiej - głoszą opublikowane we wtorek oficjalne wyniki sondażowych wyborów "U18" (czyli wśród osób poniżej 18 roku życia). zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rybacy podczas połowu w bajkowej scenerii, Yehliu Geopark, Tajwan. Fot: Ritchie B. Tongo/PAP/EPA czytaj dalej »