tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Oskarżała reżim, reżim oskarżył ją o rasizm. Prokurator uciekła do Kolumbii

Luisa Ortega, która została pozbawiona stanowiska prokurator generalnej Wenezueli, uciekła do Kolumbii. Jak poinformował kolumbijski urząd imigracyjny, Ortega i jej mąż German Ferrer przylecieli w piątek do Bogoty na pokładzie prywatnego samolotu. Wcześniej przewodnicząca Konstytuanty oskarżyła Ortegę o "szerzenie na stanowisku prokuratora ideologii wyższości białej rasy".

59-letnia Luisa Ortega została pozbawiona stanowiska za próby hamowania samowoli władz wobec opozycji. Zdecydowała się między innymi występować z wnioskami o zbadanie przyczyn śmierci wielu spośród ponad 120 uczestników antyrządowych demonstracji, prawdopodobnych ofiar interwencji rządowych sił policyjnych.

Oskarżony następca prezydenta Maduro

Luisa Ortega, znana dotąd jako zdecydowana zwolenniczka rewolucji Hugo Chaveza, odważyła się oskarżyć jego następcę Nicolasa Maduro o uprawianie "państwowego terroryzmu".

W odpowiedzi na stanowisko prokurator przewodnicząca Konstytuanty wenezuelskiej Delcy Rodriguez oskarżyła w piątek Ortegę o szerzenie ideologii "wyższości białej rasy".

- Przez dziesięć lat pełnienia urzędu prokurator generalnej uczyniła z koloru swej skóry ideologię, która służyła jej do prześladowania ubogich, ciemnoskórych i mulatów - oświadczyła Delcy Rodriguez na sesji Konstytuanty, wybranej wyłącznie głosami zwolenników rządu prezydenta Nicolasa Maduro.

Przewodnicząca Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego, które przed dwoma tygodniami zatwierdziło dymisję Luisy Ortegi, obciążyła byłą prokurator generalną odpowiedzialnością za akty przemocy, do których dochodziło podczas demonstracji antyrządowych.

- Nie wycierpielibyśmy tyle, ile wycierpieliśmy w ciągu kwietnia, maja, czerwca i lipca, kiedy całe grupy ludzi napadały na innych jedynie z powodu koloru ich skóry lub z tej przyczyny, że wyglądali na zwolenników rewolucji, gdyby nie to, że Ortega żywiła nienawiść zaimportowaną z imperium (czytaj USA) w celu wzniecenia wewnętrznego konfliktu w Wenezueli - mówiła przewodnicząca Konstytuanty. Uczyniła w ten sposób wyraźną aluzję do jasnego koloru skóry Luisy Ortegi.

Przeszukana rezydencja

Mąż Luisy Ortegi, deputowany do parlamentu rozwiązanego w piątek przez Konstytuantę, German Ferrer, został oskarżony o korupcję, a ich rezydencja w Caracas otoczona i przeszukana przez policję.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Amerykański bank otworzy siedzibę w Polsce. Morawiecki: zatrudnienie dla kilku tysięcy osób

Amerykański bank otworzy siedzibę w Polsce. Morawiecki: zatrudnienie dla kilku tysięcy osób

Bank JP Morgan otworzy swoją siedzibę w Polsce, w ciągu kilku lat zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób - poinformował w piątek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Mogło być o wiele gorzej". Bomba w metrze była "bardzo niebezpieczna"

"Mogło być o wiele gorzej". Bomba w metrze była "bardzo niebezpieczna"

Dokonany przed tygodniem zamach na londyńskie metro z wykorzystaniem bomby domowej produkcji mógł być o wiele tragiczniejszy - oświadczyła komisarz londyńskiej policji metropolitalnej Cressida Dick. W ataku rannych zostało 30 osób. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Australijska giełda papierów wartościowych w Sydney (MICK TSIKAS/PAP/EPA) czytaj dalej »