tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Słyszymy odgłosy buciorów nazistów i faszystów. Należy temu przeciwdziałać"

Turcja wykorzystuje porównania dotyczące nazizmu, gdyż obawia się o przyszłość Europy - oświadczył turecki wicepremier Numan Kurtulmus. Jak dodał, Ankara ma nadzieję, że Europa będzie pamiętała o swej krwawej historii i nie wpadnie w pułapkę faszyzmu.

- Słyszymy odgłosy buciorów nazistów i faszystów. Należy temu przeciwdziałać (...). Mówimy to (krajom europejskim), by nie wpadły w pułapkę faszyzmu - powiedział Kurtulmus w poniedziałek na konferencji prasowej.

- Używamy porównań do nazizmu i faszyzmu, gdyż niepokoi nas przyszłość naszych europejskich przyjaciół - oznajmił.

- Europę, która jest naszym bliskim sojusznikiem, naszą przyjaciółką i sąsiadką, czeka bardzo zła przyszłość. Należy podjąć działania, aby Europejczycy żyli w atmosferze przyjaźni z obcokrajowcami i aby nie ulegano faszystowskiemu i rasistowskiemu dyskursowi - dodał.

Kurtulmus oskarżył też kraje europejskie o niedemokratyczne podejście do Turcji. Taka postawa jest sprzeczna z europejskimi wartościami i prawami człowieka - ocenił wicepremier.

"Niedopuszczalne wypowiedzi"

W ostatnich tygodniach prezydent Recep Tayyip Erdogan i inni wysocy rangą przedstawiciele tureckich władz wielokrotnie porównywali do nazistowskich czy faszystowskich praktyk brak zgody niektórych krajów w Europie, głównie Niemiec i Holandii, na udział tureckich ministrów w wiecach przed planowanym na 16 kwietnia referendum.

Będzie ono dotyczyło zatwierdzenia zmian w tureckiej konstytucji wprowadzających system prezydencki.

W niedzielę Erdogan po raz kolejny nazwał działanie niemieckich władz "nazistowskimi praktykami", oceniając w ten sposób decyzje o odwołaniu niektórych wieców przedstawicieli Ankary na terenie Niemiec.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w poniedziałek, że Erdogan powinien powstrzymać się od takich porównywań. Zapowiedziała, że możliwe jest odwołanie przez władze w Berlinie wieców tureckich polityków w Niemczech.

Podczas konferencji prasowej Kurtulmus skrytykował również komentarze szefa niemieckiego wywiadu BND Bruna Kahla, który oświadczył w weekend, że nie zgadza się z tezą głoszoną przez Erdogana, iż mieszkający w USA kaznodzieja Fethullah Gulen odpowiada za niedany zamach stanu z lipca 2016 roku.

Wicepremier nazwał te wypowiedzi "niedopuszczalnymi". Według niego nie do przyjęcia jest również to, że niemieckie gazety tyle miejsca poświęcają ostatnio informacjom na temat Turcji. Uznał to za mieszanie się w sprawy wewnętrzne Ankary.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Bohater wyobraźni. Nawet tych, którzy żużlem się nie interesują"

Najbardziej utytułowany polski żużlowiec, jeden z najbardziej utytułowanych na świecie, ikona tego sportu, w końcu - wzór dla młodszych zawodników. W swojej karierze Tomasz Gollob zdobył wszystko. Upadał często, niekiedy bardzo boleśnie, ale zawsze wstawał i wracał do ścigania. zobacz więcej »
Chwalą się kolejnym rekordem i planują rozbudowę

Chwalą się kolejnym rekordem i planują rozbudowę

Lotnisko w Modlinie podczas 10 lat swojej działalności obsłużyło już dziewięć milionów pasażerów. Z roku na rok z portu tego korzysta coraz więcej podróżnych, dlatego zarząd planuje rozbudowę lotniska. czytaj dalej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Brexit im nie przeszkadza. Wielka Brytania znów atrakcyjna dla inwestorów

Brexit im nie przeszkadza. Wielka Brytania znów atrakcyjna dla inwestorów

Wielka Brytania wróciła do czołówki państw, w których firmy chcą robić interesy - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy doradczej EY. Pół roku temu, jak wskazała agencja AP, kraj ten stracił miejsce w pierwszej piątce na skutek obaw związanych z Brexitem. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Impreza urodzinowa dla seniorów w domu opieki w Hangzhou, Chiny (Fot. Roman Pilipey/PAP/EPA) czytaj dalej »