tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna w Afganistanie

Najpierw plan, potem liczby. Amerykanie szykują wzmocnienie w Afganistanie

Najpierw plan, potem liczby. Amerykanie szykują wzmocnienie w Afganistanie
Foto: US DoD Amerykanie wracają w większej liczbie do Afganistanu

Nie wiadomo jeszcze, ilu amerykańskich żołnierzy ma trafić do Afganistanu w ramach wzmocnienia zapowiedzianego przez Donalda Trumpa. Sekretarz obrony James Mattis stwierdził, że najpierw poczeka na plan dowódców z wyjaśnieniem, co chcieliby zrobić w tym państwie rozdartym wojną domową. Potem zapadnie decyzja o skali wsparcia.

- Gdy to otrzymam, ustalę, ilu jeszcze musimy wysłać. Może to być liczba, która już krąży lub też nie - powiedział Mattis dziennikarzom podczas wizyty w stolicy Iraku, Bagdadzie.

Nieoficjalnie przedstawiciele władz USA mówili wcześniej dziennikarzom, że prezydent Donald Trump dał Mattisowi upoważnienie, aby wysłać około czterech tysięcy dodatkowych żołnierzy USA do Afganistanu. Obecnie jest ich tam około 8,4 tysiąca.

Prezydent zmienia zdanie

Trump, który podczas kampanii wyborczej krytykował swoich poprzedników za przewlekłe i nieskuteczne zaangażowanie w Afganistanie, powiedział w poniedziałek wieczorem, że zmienił decyzję w sprawie wycofania amerykańskich sił z tego kraju. Zamiast tego USA mają zwiększyć tam swoją obecność.

Przedstawiając nową strategię zakończenia 16-letniego konfliktu zbrojnego w Afganistanie, Trump podkreślił, że będzie ona oparta na "ocenie sytuacji przez dowódców wojskowych na miejscu w Afganistanie", a nie na "sztucznych terminach". - Wycofanie sił amerykańskich z regionu stworzyłoby próżnię, którą natychmiast wypełniliby terroryści z Al-Kaidy i Państwa Islamskiego - stwierdził prezydent USA.

Plan zwiększenia liczebności wojsk USA w Afganistanie potępili talibowie, którzy zapowiedzieli, że "dopóki w ich kraju pozostanie choć jeden amerykański żołnierz, dżihad będzie kontynuowany".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna w Afganistanie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

Mieszkanie plus i nagrzany rynek mieszkaniowy nie studzą entuzjazmu deweloperów. Pierwszy raz w historii polskiego rynku rozpoczęli oni budowę ponad stu tysięcy mieszkań - informuje Home Broker. Zanotowano również rekord w kategorii liczby mieszkań oddanych do użytkowania. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wielki sondaż wśród młodych Niemców: AfD 
z małym poparciem, Merkel 
z największym

Wielki sondaż wśród młodych Niemców: AfD
z małym poparciem, Merkel
z największym

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) cieszy się największym poparciem wśród młodzieży niemieckiej - głoszą opublikowane we wtorek oficjalne wyniki sondażowych wyborów "U18" (czyli wśród osób poniżej 18 roku życia). zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rybacy podczas połowu w bajkowej scenerii, Yehliu Geopark, Tajwan. Fot: Ritchie B. Tongo/PAP/EPA czytaj dalej »