Co oznacza wizyta Trumpa w Polsce? Cztery punkty

[object Object]
Szczerski potwierdził, że Trump przyleci do Polskitvn24
wideo 2/26

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w USA oznacza, że zauważył on potencjał gospodarczy tkwiący w Europie Środowej - ocenia Bartosz Wiśniewski, kierownik Biura Badań i Analiz w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem wizyta przyczyni się do wzmocnienia relacji nowe administracji z regionem.

READ IN ENGLISH

Ekspert PISM w czterech punktach zanalizował wizytę Donalda Trumpa w Polsce.

1. Kontekst wizyty

Wiśniewski przypomina, że Trump spotka się z Andrzejem Dudą, a potem z przywódcami państw biorącymi udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, skąd uda się na szczyt G20 do Niemiec.

"Prezydent Trump rzadko odbywa podróże zagraniczne. Dlatego umieszczenie w jego kalendarzu spotkania w przywódcami państw Inicjatywy Trójmorza to ważny sygnał o zainteresowaniu nowej administracji możliwościami ściślejszej współpracy" - pisze ekspert.

2. Korzyści dla USA

Zdaniem Wiśniewskiego decydujący wpływ na przyjęcie przez Trumpa zaproszenia do Polski miał "biznesowy wymiar" spotkania z liderami Europy Wschodniej.

"Niebagatelną rolę odegrają kwestie wizerunkowe. Trump liczy się z chłodnym powitaniem podczas szczytu G20 w Hamburgu, choćby w związku z zapowiedzią wycofania USA z porozumienia paryskiego" - zauważa jednak.

Wiśniewski pisze także, że Trump wizytą w Polsce podkreśli rolę USA jako lidera NATO i ochrony wschodniej flanki Sojuszu.

3. Korzyści dla regionu

Autor pisze, że wizyta Trumpa nie zagwarantuje zwiększenia roli regionu w hierarchii kierunków polityki zagranicznej USA. "Jednak administracja Trumpa nie tylko nie popełnia błędu jego poprzednika i szybko sygnalizuje gotowość do współpracy z państwami regionu, ale i trafnie odczytuje gospodarczy potencjał Europy Środkowej" - zwraca uwagę Wiśniewski.

Zauważa też, że wysokie tempo wzrostu gospodarczego państw Europy Wschodniej oraz obecność wojsk USA "przyciągną tu amerykański kapitał".

"Cel Inicjatywy Trójmorza - wzmocnienie jednolitego rynku UE przez rozbudowę infrastruktury transportowej, energetycznej i telekomunikacyjnej - czyni region bardziej atrakcyjnym z punktu widzenia amerykańskich eksporterów. Interesy gospodarcze mogą więc trwalej związać USA z Europą Środkową" - pisze Wiśniewski.

4. Korzyści dla Polski

Zapowiedź przyjazdu amerykańskiego prezydenta do Polski to - jak pisze analityk - "niewątpliwy sukces wielomiesięcznych starań polskiej dyplomacji".

"Trump powinien wyjechać z Warszawy z przekonaniem, że podtrzymanie amerykańskiej wojskowej obecności w regionie, w tym w Polsce, oraz zapewnienie wysokiej intensywności kontaktów politycznych leży w żywotnym interesie USA" - stwierdza.

I dodaje: "Aby w pełni wykorzystać w sferze gospodarczej efekty wizyty Trumpa, konieczne będzie jednak wystąpienie z inicjatywą zorganizowania regionalnej misji handlowej dla firm amerykańskich z sektorów: energetycznego, cyfrowego (w tym cyberbezpieczeństwa) oraz transportowego".

Trump przyjedzie do Polski

6 lipca na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy wizytę w Polsce złoży prezydent USA Donald Trump - poinformował w piątek wieczorem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Biały Dom potwierdził, że prezydent Trump odwiedzi Polskę przed przypadającym w lipcu szczycie G20 w Niemczech. - 6 lipca prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmowy na ten temat trwały przez ostatnie kilka tygodni i nabrały przyspieszenia po spotkaniu prezydentów na majowym szczycie NATO - powiedział Szczerski.

Dodał, że dojdzie do spotkania prezydentów USA i Polski, a także liderów państw Trójmorza, którzy będą uczestniczyć w szczycie w Polsce.

Autor: pk\mtom / Źródło: PISM, TVN24.PL, PAP

Tagi:
Raporty: