Transseksualistka pobita w areszcie dla mężczyzn. "Wszyscy jesteśmy Veronicą"

Sprawę Veroniki Boliny bada już policja w Sao PaoloTwitter

Transseksualna Veronica Bolina została brutalnie pobita kilka dni po tym, jak trafiła do aresztu dla mężczyzn. W geście solidarności z nią w sieci ruszyła akcja internautów pod hasłem "Wszyscy jesteśmy Veronicą". Jej pobicie to kolejny przypadek przemocy wobec transseksualistów w Brazylii.

Brazylijskie media podają, że transseksualna Veronica Bolina została aresztowana na początku kwietnia. Jest podejrzewana o usiłowanie zabójstwa sąsiadki.

Zdjęcia, które obiegły sieć

Mimo tego, że Veronica po przejściu operacji zmiany płci jest kobietą, umieszczono ją w areszcie dla mężczyzn. Zaledwie kilka dni później media społecznościowe w Brazylii obiegły drastyczne zdjęcia, na których widać pobitą twarz kobiety. Ogolono jej także głowę. Policja twierdzi, że obecny wygląd Boliny to efekt bójki ze współwięźniami. Miało do niej dojść w celi po tym, jak kobieta zaczęła się przy nich masturbować. Bolina miała też ugryźć w ucho jednego z interweniujących strażników.

Jej bliscy i aktywiści LGBT (lesbijek, gejów, bi- i transseksualistów) nie wierzą jednak w taką wersją zdarzeń.

Brazil trans woman stripped/shaved/disfigured by police: http://t.co/sp1DnpDgYt #LGBTLivesMatter #SomosTodasVeronica pic.twitter.com/kxejTMQ8Qo— Kevin Maxwell (@kevin_maxwell) kwiecień 17, 2015

W międzyczasie do sieci trafiły kolejne zdjęcia Boliny. Widać na nich, jak skuta kajdankami, pobita kobieta leży obnażona w obecności współwięźniów, pilnowana przez uzbrojonych policjantów.

Sprawę bada wydział policji w Sao Paulo. W trakcie przesłuchania Bolina zeznała, że policjanci musieli ją uspokoić i powstrzymać, a ona sama nie była torturowana. Jej obrońca nie wyklucza jednak, że kobieta została zmuszona do złożenia takich zeznań.

"Wszyscy jesteśmy Veronicą"

Historia pobicia transseksualistki wywołała falę komentarzy w sieci.

W geście solidarności z nią internauci gromadzą w mediach społecznościowych dziesiątki wpisów pod hashtagiem #SomosTodasVeronica (wszyscy jesteśmy Veronicą - red.).

#SomosTodasVeronica pic.twitter.com/tzIJyNQQGm— dank (@heaintpunk) kwiecień 16, 2015

"W zeszłym roku w Brazylii zamordowano 113 transseksualistów. To połowa ze wszystkich zgłoszonych tego typu przypadków na całym świecie!" - pisze jedna z internautek.

Do jednego z ostatnich takich morderstw doszło w Brazylii w styczniu. Tuż przed rozpoczęciem karnawału znaleziono wtedy zmasakrowane ciało 25-letniej transseksualistki, która należała do słynnej szkoły samby.

Last year,113 trans were murdered in the #Brazil,half of all reported trans murders in the world!#SomosTodasVeronica pic.twitter.com/mrCF62rB8Z— Halima Idrissi (@halimazidrissi) kwiecień 17, 2015

"Ona (Veronica - red.) jest ofiarą transfobicznego społeczeństwa".

Ela é mais uma vítima desta sociedade transfóbica. #SomosTodasVerônica pic.twitter.com/6UG2kurUQk— Andrews Alves (@andoreusu) kwiecień 15, 2015

"Stop uprzedzeniom i dyskryminacji!"

#SomosTodasVeronica chega de preconceito e descriminação!— vanz (@pqpnessasilva) kwiecień 17, 2015

Jednak nie wszyscy internauci solidaryzują się z Boliną. "Nie jestem Veronicą. Nikt mnie nie aresztował i nie oskarżył o próbę zabójstwa 73-letniej kobiety" - komentuje jeden z użytkowników Twittera.

Eu não sou Verônica. Eu não fui preso e indiciado por tentar matar uma senhora de 73 anos. - Sobre a tag #SomosTodasVeronica— Bruno (@bq566) kwiecień 17, 2015

Autor: ts//rzw / Źródło: aljazeera.com, theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: Twitter