"Teoria spisku": kto zestrzelił MH17?


Brytyjska telewizja BBC wyemitowała film, w którym zostały przedstawione różne wersje w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga w Donbasie w 2014 r. W zapowiedzi dotyczącej emisji dokumentu dziennikarze uprzedzali, że "spróbują oddzielić fakty od fikcji". Przypomnieli, że "z Rosji i samozwańczych republik w Doniecku i Ługańsku pochodzi mnóstwo rozmaitych teorii, które próbują ustalić winnych tragedii".

59-minutowy film dokumentalny "Kto zestrzelił MH17" brytyjska telewizja BBC wyemitowała 3 maja, w programie Conspiracy Files, o godz. 21.

"Wokół jakiejkolwiek wielkiej katastrofy czy zamachu terrorystycznego pojawia się zwykle wiele wersji spiskowych. Katastrofa lotu MH17 malezyjskich linii lotniczych nie jest wyjątkiem. Istnieją wersje o myśliwcu, o różnych pociskach, wystrzelonych z różnych miejsc. Ale co się stało naprawdę?" – stawiał pytanie autor dokumentu Mike Rudin.

Dziennikarze BBC w zapowiedzi dotyczącej wyemitowania filmu uzasadniali, że "spróbują oddzielić fakty od fikcji".

Przedstawili kilka wersji wydarzeń, wykorzystując w materiale oceny ekspertów, zeznania świadków, zdjęcia satelitarne i dostępne nagrania wideo.

"Jak srebrne zabawki"

Jedna z nich mówi o zarzutach wobec Ukraińców, którzy mieliby jakoby zestrzelić malezyjskiego boeinga. Jednym ze świadków, których cytowała BBC, była mieszkanka obwodu donieckiego Natalia Woronina. Wspominała ona, że w feralnym dniu pracowała na polu w pobliżu miejsca katastrofy, słyszała wybuch i widziała dwa samoloty.

"Były małe, jak srebrne zabawki" – opowiadała Woronina. BBC cytowała także niemieckiego dziennikarza, który spędził w Donbasie kilka miesięcy w poszukiwaniu dowodów w sprawie MH17. Twierdził, że dotarł do siedmiu osób, które utrzymywały, że widziały na niebie samolot bojowy.

Jednocześnie stacja przytoczyła opinie zachodnich ekspertów, którzy obalili oficjalną wersję rosyjskiego ministerstwa obrony, utrzymującego, że MH17 zestrzelił ukraiński myśliwiec Su-25.

Cytowany redaktor europejskiej wersji tygodnika "IHS Jane’s Defence Weekly" Nick de Larrinaga stwierdził, że twierdzenia rosyjskiego resortu to "kompletny absurd". Wyjaśnił, że "Su-25 to samolot szturmowy, przeznaczony do niszczenia czołgów i innego sprzętu z niewielkiej wysokości".

Malezyjski boeing feralnego dniu leciał nad Donbasem na wysokości 10 km.

"Mnóstwo rozmaitych teorii"

"W świecie, gdzie wojna informacyjna może mieć takie same znaczenie, jak walki na ziemi, dokument przeanalizuje także role Kremla w poszukiwaniu prawdy o tych, którzy zestrzelili MH17" – zapowiadali dziennikarze BBC.

Twierdzą, że "z Rosji i samozwańczych republik w Doniecku i Ługańsku pochodzi mnóstwo rozmaitych teorii, które próbują znaleźć winnych tragedii".

W rozmowie z rosyjską redakcją BBC autor dokumentu Mike Rudin tłumaczył, dlaczego wersje spiskowe wokół MH17 są popularne w Rosji. – Myślę, że niektórym trudno uwierzyć, że ich kraj mógł zrobić coś tak strasznego: zestrzelić samolot cywilny.

Rudin zaznaczył, że po obejrzeniu dokumentu widzowie powinni sami wyciągnąć ostateczne wnioski.

Władze w Kijowie oskarżyły o zestrzelenie malezyjskiego boeinga prorosyjskich rebeliantów, którzy kontrolowali teren, gdzie doszło do katastrofy. Ukraińcy przedstawili dowody, że MH17 został zestrzelony z wyrzutni Buk, dostarczonej rebeliantom z Rosji.

Z opublikowanego w zeszłym roku raportu Rady Bezpieczeństwa Holandii wynika, że boeing mógł zostać zestrzelony rakietą 9M38.

Eksperci międzynarodowej grupy niezależnych analityków i dziennikarzy śledczych Bellingcat opublikowali najnowszy raport, który stwierdza, że MH17 został zestrzelony z zestawu rakietowego Buk 332, znajdującego się w tym czasie na uzbrojeniu 53. brygady rakietowej sił zbrojnych Rosji.

Rola amerykańskiej CIA

W materiale BBC znalazła się także wersja, mówiąca o roli amerykańskiej agencji wywiadu CIA, która rzekomo miała pomóc władzom Ukrainy w przeprowadzeniu operacji specjalnej. Stacja cytowała rosyjskiego eksperta i byłego ochroniarza nieżyjącego już oligarchy Borysa Bieriezowskiego, Siergieja Sokołowa, który dowodził, że "na pokładzie samolotu wybuchły dwie bomby, podłożone przez służby na terytorium Holandii".

Malezyjski Boeing 777 leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Został zestrzelony 17 lipca 2014 roku we wschodnim regionie Doniecka. Na pokładzie było 283 pasażerów i 15 członków załogi. Nikt nie przeżył. Holandia straciła najwięcej obywateli.

Program BBC Conspiracy Files po raz pierwszy został wyemitowany w 2006 roku. Omawiano w nim m.in. teorie spiskowe o zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, zamachach w Londynie w 2005 roku, a także śmierć księżnej Diany i Osamy bin Ladena.

Autor: tas//gak / Źródło: bbc.co.uk, dw.com, tvn24.pl

Raporty: