tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dwa weta prezydenta

Prof. Strzembosz: to będzie kiedyś lista hańby

zobacz więcej wideo »
Prof. Strzembosz: to będzie kiedyś lista hańby
Foto: TVN24 / tvn24 | Video: tvn24 Prof. Adam Strzembosz był gościem programu "Tak jest"

- Chciałbym rozpocząć od takiego wezwania do wszystkich parlamentarzystów, którzy podpisali ten projekt ustawy o likwidacji Sądu Najwyższego, żeby jeszcze raz go przeczytali. Bo może się podpisali, nie bardzo zdając sobie sprawę, co jest w środku - powiedział prof. Adam Strzembosz. I prezes Sądu Najwyższego w stanie spoczynku komentował w "Tak jest" projekt ustawy, który chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Pojawił się na stronach Sejmu w środę około godziny 23. 
Projekt, który wywołał ogromne kontrowersje i falę protestów, zakłada między innymi, że po wejściu w życie ustawy sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Minister wskaże także sędziego, który będzie wykonywał zadania i kompetencje I prezesa Sądu Najwyższego, jeśli prezes zostanie przeniesiony w stan spoczynku.

-  Chciałbym rozpocząć od takiego wezwania do wszystkich parlamentarzystów, którzy podpisali ten projekt ustawy o likwidacji Sądu Najwyższego, żeby jeszcze raz go przeczytali. Bo może się podpisali, nie bardzo sobie zdając sprawę, co jest w środku. Lista tych posłów, którzy świadomie podpisali się pod tym projektem, to będzie kiedyś lista hańby - powiedział prof. Strzembosz.

"Pan prezydent jest obrażany tą ustawą"

Były I prezes SN wyraził nadzieję, że prezydent Andrzej Duda zawetuje tę ustawę. - Pan prezydent jest obrażany tą ustawą i powinien stosownie zareagować - ocenił.

- To jest coś, co ubliża godności prezydenta Rzeczpospolitej. Prezydent Rzeczpospolitej powoływał sędziów, a minister sprawiedliwości teraz będzie przeprowadzał tę selekcję. Prezydent powołała panią profesor Gersdorf na I prezes Sądu Najwyższego na kadencję sześcioletnią - argumentował prof. Strzembosz. Jego zdaniem minister Ziobro niewątpliwie zadecyduje, że obecna I prezes SN ma przejść w stan spoczynku.

- Czyli rola prezydenta została ośmieszona i pomniejszona - podkreślił Adam Strzembosz.

Jak zauważył prof. Strzembosz, w świetle tej ustawy prezydent nie będzie miał żadnego wpływu na to, "jakie są losy sędziów, których on powołał i I prezesa, którego on powołał".

Prof. Strzembosz zwrócił również uwagę, że tym projektem ustawy "Ziobro odebrał prezydentowi prawo do powoływania prezesów izb, które dotychczas mieli wszyscy kolejni prezydenci".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Port sprzedany Chińczykom. Lankijczycy obawiają się "militarnej ekspansji"

Port sprzedany Chińczykom. Lankijczycy obawiają się "militarnej ekspansji"

Rząd Sri Lanki zaakceptował sprzedaż portu w mieście Hambantota chińskiemu koncernowi. Inwestycja wywołuje kontrowersje. Opinia publiczna obawia się, że Chiny przekształcą port w swoją bazę wojskową. zobacz więcej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Trump: osoby transpłciowe nie będą mogły służyć w wojsku

Trump: osoby transpłciowe nie będą mogły służyć w wojsku

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę na Twitterze, że osoby transpłciowe nie będą mogły służyć w armii Stanów Zjednoczonych "w jakimkolwiek charakterze". Dodał, że decyzja została podjęta po konsultacji z generalicją oraz ekspertami wojskowymi. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rakieta ze statkiem kosmicznym Sojuz MS-05 na kosmodromie Bajkonur. (Sergei Ilnitsky/PAP/EPA) czytaj dalej »