tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Szwecja zwiększa wydatki na wojsko. W związku z napięciami z Rosją

zobacz więcej wideo »
Szwecja zwiększa wydatki na wojsko.
W związku z napięciami z Rosją
 • Szwedzkie wojsko w akcjiSzwedzkie wojsko w akcji
 • Ćwiczenia szwedzkich sił zbrojnychĆwiczenia szwedzkich sił zbrojnych
 • Rozpoczęły się manewry NATO na BałtykuRozpoczęły się manewry NATO na Bałtyku
 • 28.07.2017 | Chińskie i rosyjskie okręty na Bałtyku. "Ogromna demonstracja siły"28.07.2017 | Chińskie i rosyjskie okręty na Bałtyku. "Ogromna...
Foto: Bezav Mahmod/Försvarsmakten | Video: Forsvarsmakten W marcu tego roku rząd Szwecji ogłosił, że po siedmioletniej przerwie przywraca obowiązkową służbę wojskową

O 8,1 miliardów koron, czyli o około miliard dolarów zwiększy się w latach 2017-2020 budżet sił zbrojnych Szwecji - poinformował w środę rząd w Sztokholmie. Jako powód tej decyzji wskazano pogorszenie się warunków bezpieczeństwa w związku z napięciami z Rosją w regionie Bałtyku.

Zwiększenie budżetu o 2,7 mld koron rocznie w celu zwiększenia potencjału obronnego szwedzkiego wojska to rezultat porozumienia zawartego przez mniejszościowy rząd centrolewicowy, złożony z socjaldemokratów i Zielonych, oraz dwie opozycyjne partie centroprawicowe.

Ogłoszona w środę suma przewyższa 6 mld koron, o których informowało wcześniej szwedzkie radio; wojsko apelowało o 9 mld koron.

-Obserwujemy zwiększoną aktywność wojskową i szpiegowską w naszym regionie. [Przeznaczenie dodatkowych środków na budżet obronny- red.] będzie ważnym sygnałem dla świata wokół nas i jest korzystne dla Szwecji - podkreślił na konferencji prasowej szwedzki minister obrony Peter Hultqvist.

Braki w kadrach i słabe dofinansowanie

Szwedzka armia wielokrotnie w przeszłości wskazywała, że potrzebuje środków na odbudowę swego potencjału po latach niedofinansowania oraz w obliczu większych obecnie wyzwań wobec jej zdolności operacyjnych.

W marcu rząd Szwecji ogłosił, że po siedmioletniej przerwie przywraca obowiązkową służbę wojskową, wskazując na braki kadrowe w siłach zbrojnych oraz pogorszenie się warunków bezpieczeństwa w regionie.

W ramach wzmacniania obrony Szwecja ustanowiła też stałą załogę wojskową na Gotlandii, strategicznie położonej wyspie na Morzu Bałtyckim.Sztokhol zaczął się również zbliżać do NATO, choć władze wykluczają członkostwo w Sojuszu - przypomina Reuters. Obok Finlandii Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej i państwem partnerskim NATO.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Pięć samochodów zderzyło się pod Poznaniem. Tir na boku, jedno auto dachowało

W Chludowie pod Poznaniem zderzyło się pięć pojazdów, w tym tir, który wpadł do rowu i leży na boku. Rannych jest 8 osób. Droga jest zablokowana. Zdjęcia z wypadku dostaliśmy na Kontakt 24. zobacz więcej »

Rzecznik prezydenta o sprawie Królikowskiego: na jakimś etapie doszło do przecieku

W "Tak jest" w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że Kancelaria Prezydenta nie miała żadnej wiedzy, że prokuratura zajmuje się Królikowskim. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Kupujemy na potęgę. Smartfony, zmywarki, auta

Kupujemy na potęgę. Smartfony, zmywarki, auta

W opracowaniu dotyczącym sytuacji budżetów domowych w 2016 r. Główny Urząd Statystyczny podkreślił, że w ubiegłym roku można zauważyć wysoką dynamikę wzrostu wyposażenia gospodarstw domowych w smartfony, telewizory plazmowe lub ciekłokrystaliczne i zmywarki do naczyń. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Merkel traci, prawica zyskuje. Sondaże przed wyborami

Merkel traci, prawica zyskuje. Sondaże przed wyborami

Wszystko rozstrzygnie się już w niedzielę. Tuż przed wyborami do Bundestagu blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel traci poparcie, natomiast notowania antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) rosną. AfD umocniła się na trzecim miejscu za SPD. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Protesty w okolicach Hebronu, Zachodni Brzeg (Fot. ABED AL HASHLAMOUN/PAP/EPA) czytaj dalej »