Z emerytury na sam szczyt. Jak szefowie BOR i Straży Granicznej wrócili do służby


Szef Biura Ochrony Rządu Andrzej Pawlikowski po sześciu latach spędzonych na emeryturze wrócił do służby. Jak się dowiedzieliśmy, może mu to przynieść spore finansowe korzyści. Tak samo powrócił do służby komendant główny Straży Granicznej Marek Łapiński.

Obaj powrót do pracy zawdzięczają wiceszefowi MSWiA Jarosławowi Zielińskiemu.

Stery w Biurze Ochrony Rządu pułkownik Andrzej Pawlikowski przejął w grudniu ubiegłego roku. To dla niego powrót na to stanowisko, bo odpowiadał za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie w latach 2006 - 2007. Dziś Pawlikowski ma zaledwie 47 lat, ostatnie sześć spędził na wcześniejszej, mundurowej emeryturze. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego, wynosiła ona około 7 tysięcy zł netto miesięcznie.

Bez badań i sprawdzeń…

Po wygraniu przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów współpracujący z tą partią jako ekspert Andrzej Pawlikowski, wrócił do Biura Ochrony Rządu. Jednak nawet były szef tej służby - z punktu widzenia prawa i procedur – jest dla BOR po przejściu na emeryturę zwykłym cywilem. To oznacza, że przed objęciem stanowiska powinien przejść cały proces rekrutacji, jak każdy inny kandydat.

Wiąże się to m.in. z drobiazgowym sprawdzeniem jego i rodziny przez służby, badaniami psychologicznymi czy testami sprawnościowymi. Pawlikowski ominął jednak ten proces za sprawą decyzji nr 321/kadry/15 z dnia 2 grudnia 2015 roku. Cytujemy ją w pełnym brzmieniu: "Na podstawie art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego za zgodą stron uchylam w całości decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wyrażenia zgody na skrócenie na wniosek funkcjonariusza ustawowego terminu pisemnego skrócenia przez niego wystąpienia ze służby z dniem 10 stycznia 2009 roku zwolnienia Pana Andrzeja Pawlikowskiego ze służby w Biurze Ochrony Rządu" - zdecydował nadzorujący BOR i policję wiceminister Zieliński.

...jak szef Straży Granicznej

W tym samym czasie, niemal identyczną decyzję wiceministra Jarosława Zielińskiego, otrzymał major Marek Łapiński, który wrócił z emerytury, by objąć stanowisko szefa Straży Granicznej. On pobierał to świadczenie zdecydowanie krócej, bo dziewięć miesięcy - od kwietnia do grudnia ub.r. Wcześniej jednak, jak ujawniliśmy, przez pięć lat przebywał "w dyspozycji" szefa pograniczników. Nie miał wyznaczonych żadnych obowiązków, nie musiał się stawiać w pracy.

Co jeszcze zyskali obaj szefowie służb poza ominięciem mozolnej rekrutacji? Wskazówkę dają wcześniejsze przypadki powrotów z emerytury do służby na podstawie art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego, który brzmi: "Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo (do świadczenia emerytalnego – red.), może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wyda".

Trzy przypadki

Znaleźliśmy trzy przypadki funkcjonariuszy, którzy wrócili do czynnej służby właśnie na podstawie tego przepisu. Te trzy przypadki dotyczyły generałów: Adama Mularza (odchodził jako szef podlaskiej policji, wrócił do komendy stołecznej, Andrzeja Matejuka (odchodził jako szef dolnośląskiej policji, wrócił jako komendant główny) i pułkownika Janusza Czerwińskiego (który odchodził z policji a wrócił do służby w CBA). Jednak każdy z nich na emeryturze spędził zaledwie kilka miesięcy, a nie całe lata. Żaden z nich nie odchodził też na emeryturę z własnej woli, a przymuszony do tego przez polityków po zmianie władzy.

Wysługa i kasa?

Jak sprawdziliśmy, w opisywanych przez nas przypadkach Matejuka, Mularza i Czerwińskiego Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA policzył im czas, który spędzili na emeryturze, jako czas służby. To po kilka miesięcy, więc bez większego wpływu na wymiar przyszłej emerytury.

Ale dla Pawlikowskiego będzie to miało ogromne znaczenie - zauważa urzędnik resortu spraw wewnętrznych. Jak dodaje, zarówno Pawlikowskiemu, jak i Łapińskiemu raz jeszcze zostanie policzona wysokość tego świadczenia. Będzie stanowiła procent ostatniej pensji, czyli najwyższej możliwej, bo szefów BOR i SG. Ale ile to będzie procent, zależy od "wysługi lat", za każdy rok spędzony w mundurze to dodatkowe 2,6 proc. Jeśli czas faktycznie spędzony na emeryturze zostanie tak policzony Pawlikowskiemu, to zyska on ponad 15 procent, czyli ok. 1,5 tysiąca zł miesięcznie.

MSW: bez wysługi

Zapytaliśmy MSWiA, czy okres, który spędził Andrzej Pawlikowski na emeryturze (a także Marek Łapiński), będzie liczony, jakby cały czas pełnił służbę: - Nie, czas wysługi biegnie od momentu przyjęcia ponownie do służby - odpowiedziało nam biuro prasowe resortu.

Nasz rozmówca związany z MSWiA: - Trzeba poczekać do decyzji emerytalnych. Zobaczycie, że będą mieć wliczony ten okres. Bo prawnie nic nie stoi na przeszkodzie.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) /kk

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24