tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Duda spotkał się ze Steinmeierem. "Sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji"

zobacz więcej wideo »
Duda spotkał się ze Steinmeierem. "Sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji"
 • Duda spotkał się ze SteinmeieremDuda spotkał się ze Steinmeierem
 • Biuro Analiz Sejmowych: Polsce należą się reparacjeBiuro Analiz Sejmowych: Polsce należą się reparacje
 • Premier: Reparacje należą się Polsce. Jesteśmy gotowi się o nie upominaćPremier: Reparacje należą się Polsce. Jesteśmy gotowi się o nie upominać
 • Polska płaci za reparacjePolska płaci za reparacje
 • Antoni Macierewicz przypomina o niemieckich zbrodniach, ale starań o reparacje nie maAntoni Macierewicz przypomina o niemieckich zbrodniach, ale starań o reparacje nie ma
 • Prezydenci rozmawiali o reparacjach wojennychPrezydenci rozmawiali o reparacjach wojennych
Foto: Maciej Biedrzycki / KPRP | Video: tvn24 Duda spotkał się ze Steinmeierem

Prezydent Andrzej Duda spotkał się na Malcie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Obaj przywódcy zgodzili się, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Do spotkania prezydentów Polski i Niemiec doszło w czwartek po południu.

Jak zaznaczył Szczerski, obaj przywódcy "rozmawiali o rozmaitych aspektach historycznych i bieżących relacjach polsko-niemieckich". - Poruszyli kwestie zainicjowanej w Polsce debaty wokół problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej - dodał.

- Prezydenci przedyskutowali rozmaite polityczne i prawne uwarunkowania związane z kwestią odszkodowań. Rozmówcy wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i niezależnie od rozwoju sytuacji w kwestii odszkodowań będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Źródło: KPRP / Maciej Biedrzycki Spotkanie Duda-Steinmeier

Rozmowa dłuższa niż planowano

Jak podał Szczerski, rozmowa prezydentów Polski i Niemiec trwała godzinę, a więc dłużej niż planowano.

- W pierwszej części poruszono kwestie dotyczące przyszłości polityki europejskiej w kontekście wyborów niemieckich. W czasie dyskusji o przyszłości UE prezydenci zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw europejskich na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Jak dodał, za najważniejsze kwestie obaj prezydenci uznali sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, potrzeby pobudzenia rozwoju gospodarczego w ramach jednego i niepodzielonego wspólnego rynku oraz właściwą odpowiedź na kryzys migracyjny.

Szczerski poinformował również, że zdaniem rozmówców w kontekście Brexitu Unia potrzebuje utwierdzenia się w swojej jedności i skuteczności bez niepotrzebnych podziałów i wewnętrznych napięć.

Oglądaj
Prezydenci rozmawiali o reparacjach wojennych
Wideo: TVN24 BiS Prezydenci rozmawiali o reparacjach wojennych

Dyskusje o kursie UE

Prezydent Duda przebywa na Malcie w związku ze spotkaniem Grupy Arraiolos, w skład której wchodzi 12 krajów europejskich.

- Głównym celem spotkań Grupy jest wspólna refleksja nad przyszłością zjednoczonej Europy. W agendzie rozmów pojawiają się także aktualne zagrożenia i najważniejsze wyzwania dla Starego Kontynentu - mówił wcześniej w czwartek Szczerski.

Według niego w tym roku prezydenci będą rozmawiać przede wszystkim na tematy związane z rozwojem społeczno-gospodarczym Europy. - Prezydenci podejmą dyskusję na temat działań na rzecz wzrostu i zwiększenia konkurencyjności unijnych gospodarek. Rozmawiać będą także o wymiarze społecznym wspólnego europejskiego projektu - mówił szef gabinetu prezydenta.

Podczas spotkania omówione zostaną również kwestie związane z walką z ubóstwem i bezrobociem, zwłaszcza wśród osób młodych. Jak poinformował Szczerski, drugim przewodnim tematem tegorocznego spotkania będzie polityka bezpieczeństwa w regionie basenu Morza Śródziemnomorskiego w kontekście kryzysu migracyjnego.

Spotkanie prezydentów z mniejszą władzą

Przed rozpoczęciem obrad Grupy Arraiolos prezydent Duda spotka się w czwartek rano z prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Preca i premierem tego kraju Josephem Muscatem. - Tematem rozmów będą kwestie dwustronne, w tym rozwój relacji gospodarczych, tematyka bezpieczeństwa a także współpraca na arenie międzynarodowej, z uwzględnieniem bieżącej agendy unijnej - powiedział Szczerski.

Nieformalne spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio przywódcy spotkali się w miejscowości Arraiolos. W 2013 roku spotkanie odbyło się w Krakowie.

Grupa skupia prezydentów państw UE niesprawujących bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
pirat2

Spotkali się dwaj panowie, którzy w swoich krajach, nie mają nic do gadania.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jawotr
   jawotr

   I co, zaoferował zwrot Ziem Zachodnich za reparacje?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      4
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Ukradli samochód? Masz szansę go odzyskać, ale musisz się spieszyć

     Kradzież samochodu to przykra sprawa. Z polskich ulic, w ciągu jednej doby, znika średnio ponad trzydzieści aut. W odzyskaniu pojazdu może pomóc wrzucanie informacji o kradzieży na portale społecznościowe. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo. zobacz więcej »

     Pięć samochodów zderzyło się pod Poznaniem. Tir na boku, jedno auto dachowało

     W Chludowie pod Poznaniem zderzyło się pięć pojazdów, w tym tir, który wpadł do rowu i leży na boku. Rannych jest 8 osób. Droga jest zablokowana. Zdjęcia z wypadku dostaliśmy na Kontakt 24. zobacz więcej »

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Kilka dni pod Andami. Zobacz, ile kosztuje podróż do Peru

     Kilka dni pod Andami. Zobacz, ile kosztuje podróż do Peru

     Koszty wycieczki do Peru sprawdził Jakub Porada. Najtańsze bilety z Warszawy do Limy (z dwoma przesiadkami) kosztują około 3700 złotych. Za wycieczkę 8-dniową z biurem podróży trzeba zapłacić prawie 10 tysięcy złotych. Materiał programu "Pokaż nam świat". zobacz więcej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Amerykanie wysyłają sygnał. Lotniskowiec USA w pobliżu Korei

     Amerykanie wysyłają sygnał. Lotniskowiec USA w pobliżu Korei

     Amerykański lotniskowiec Ronald Reagan prowadzi ćwiczenia z japońskimi okrętami wojennymi na wodach na południe od Półwyspu Koreańskiego - poinformowały japońskie siły zbrojne. Wspólne manewry obu państw rozpoczęły się 11 września i mają trwać 18 dni. zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Wilk też może mieć czkawkę

     Zobacz toteraz.pl.

     Protesty w okolicach Hebronu, Zachodni Brzeg (Fot. ABED AL HASHLAMOUN/PAP/EPA) czytaj dalej »