Liga Europejska - z czym to się je?
Po środowym triumfie Szachtara Donieck Puchar UEFA odszedł do lamusa - od przyszłego sezonu zastąpi go Liga Europejska. O triumf walczyć będzie 48 drużyn, a w eliminacjach zobaczymy trzy polskie kluby.
Od 1955 roku najlepsze klubowe drużyny Starego Kontynentu rywalizują o Puchar Europy. W ich cieniu w latach 1957-71 toczyła się rywalizacja o Puchar Miast Targowych.
Od sezonu 1971/72 Puchar Miast Targowych został przekształcony w Puchar UEFA, który po sezonie 1999/2000 "wchłonął" Puchar Zdobywców Pucharów. Era zakończyła się 20 maja, kiedy Szachtar Donieck, z Mariuszem Lewandowskim, sięgnął po ostatni w historii Puchar UEFA.
Z Polski - trzy zespoły
Zasadniczą część rywalizacji w Lidze Europejskiej stanowić będzie faza grupowa z udziałem 48 zespołów. Poprzedzą ją cztery rundy eliminacyjne.
Polskę w nowych rozgrywkach reprezentować będą trzy drużyny. Pewne udziału w tych rozgrywkach mogą być Lech Poznań, który zdobył Puchar Polski oraz Wisła Kraków i Legia Warszawa. Jeśli "Kolejorz" zostanie mistrzem kraju, to jego miejsce zajmie Ruch Chorzów (finalista PP), a jeśli Wisła lub Legia, to w Lidze Europejskiej wystąpi czwarty zespół ekstraklasy (Polonia Warszawa lub GKS Bełchatów).
Długie eliminacje
W pierwszej rundzie kwalifikacyjnej (2 i 9 lipca) wystąpi 50 drużyn - trzecie zespoły lig z krajów zajmujących w rankingu UEFA miejsca 22-51 (w tym z Polski, która obecnie jest 26.), wicemistrzowie krajów z miejsc 35-51, zdobywcy krajowych pucharów z Andory i San Marino oraz trzy ekipy, które udział w UEFA Europa League zawdzięczają klasyfikacji fair play (z Norwegii, Danii i Szkocji).
W drugiej rundzie eliminacji (16 i 23 lipca) wystąpi 80 zespołów. Do 25 zwycięzców z pierwszej rundy dołączą piąte drużyn lig z krajów na miejscach 7-9 w rankingu UEFA, czwarte z z państw 10-15, trzecie z 16-21 oraz wicemistrzowie z 19-34, w tym Polski oraz zdobywcy krajowych pucharów (28-51).
Terminy trzeciej rundy kwalifikacji to 30 lipca i 6 sierpnia, a zagra w niej 70 ekip. Do 40 triumfatorów rywalizacji w drugiej rundzie dołączą: szóste ekipy państw z miejsc 1-3 w rankingu UEFA, piąte - z 4-6, czwarte - z 7-9, trzecie - z 10-15, drugie - z 16-18 oraz zdobywcy krajowych pucharów - z 16-27 (w tym Lech Poznań lub Ruch Chorzów).
W czwartej rundzie eliminacji (20 i 27 sierpnia) o miejsce w fazie grupowej rywalizować będą 74 drużyny - 15 przegranych w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów, piąte drużyny z krajów 1-3 w rankingu UEFA, czwarte - z 4-6, trzecie - z 7-9, zdobywcy pucharów - z 1-15 oraz 35 zwycięzców trzeciej rundy eliminacji.
Aż 12 grup
Wyłonioną w ten sposób stawkę 37 uczestników fazy grupowej uzupełni 11 zespołów - obrońca trofeum (przegrany w finale Werder Brema, gdyż Szachtar Donieck będzie startował w Lidze Mistrzów) oraz dziesięć drużyn, które odpadną w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów.
Faza grupowa Ligi Europejskiej jest zaplanowana od 17 września do 17 grudnia 2009 roku. 48 zespołów zostanie podzielonych na 12 grup. Po dwie czołowe z każdej grupy plus osiem z najlepszym dorobkiem z trzecich miejsc awansują do 1/16 finału.
Pierwszy w historii finał tych rozgrywek odbędzie się 12 maja 2010 roku w Hamburgu.
kcz//kdjDowiedz się więcej...
Komentarze (0)
Pozostałe informacje
Balotelli ostrzega w BBC przed Euro.
"Jeśli ktoś rzuci bananem, zabiję go"
Po bulwersujących ostrzeżeniach ze strony Sola Campbella stacja BBC zaprezentowała wywiad z ekscentrykiem we włoskiej reprezentacj... czytaj dalej »
"Bądźcie godni Rosji! Naprzód, Rosjo!"
Rosyjskie MSW zaapelowało do udających się na Euro 2012 kibiców "Sbornej" o kulturalne dopingowanie swojej reprezentacji... czytaj dalej »
Kadra wraca.
"Z przytupem.
Później wyciszenie"
"Najpierw Adamek, potem Kliczko"
Ambitne plany ma najbliższy rywal Tomasza Adamka. Eddie "Szybki" Chambers chce najpierw 16 czerwca pobić Polaka, by późn... czytaj dalej »
Serena wypadła z Paryża. Agnieszka wyrzuci siostrę?
Ledwo Roland Garros się rozpoczął, a już mamy wielką sensację. Po dramatycznym meczu z kwitkiem z Paryża Serenę Williams odprawiła... czytaj dalej »
Czas na Williams. Radwańska powtórzy sukces z Miami?
Wieczorem Agnieszka Radwańska zmierzy się z amerykańską tenisistką - Venus Williams w drugiej rundzie wielkoszlemowego turnieju Ro... czytaj dalej »
Perquis gole dedykuje babci. Kim jest jego babcia?
Rosja faworytem? Litwy nie złamała
W szwajcarskim Nyonie faworyci "polskiej" grupy na Euro Rosjanie zmierzyli się towarzysko z Litwą. Podopieczni Dicka Adv... czytaj dalej »
368 twarzy Euro. Oraz wielcy nieobecni
Szczęsny nr 1, "10" Obraniaka. Polacy ponumerowani na Euro
Odtwórz: Szczęsny nr 1, "10" Obraniaka. Polacy ponumerowani na Euro
Polacy, tak jak piętnastu innych finalistów Euro 2012, rozdzielili numery na koszulkach. Ten najbardziej prestiżowy - 10 - przypad... czytaj dalej »






