Siwiec o biskupach: Patent na narzekanie, niekończący się foch

Marek Siwiec i Paweł Kowal o wpływach Kościoła
Marek Siwiec i Paweł Kowal o wpływach Kościoła
tvn24
Paweł Kowal i Marek Siwiec w "Faktach po Faktach" tvn24

- Jeśli chcemy, by między państwem a Kościołem była przyjazna koegzystencja, to obliguje to także hierarchów. Nie może być tak, że tylko państwo jest przyjazne, a hierarchowie mają patent na narzekanie i niekończący się foch - ocenił w "Faktach po Faktach" Marek Siwiec z Europy Plus. Zdaniem Pawła Kowala z PJN, politycy nie mogą podpowiadać hierarchom, co mają mówić w kazaniach, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamentalne dla katolików sprawy.

- Widzę różnicę w relacjach między religią a państwem w Iranie i Polsce, ale dotknął (Miller - red.) sprawy mieszania się hierarchów w proces legislacyjny - uważa Marek Siwiec. Według niego, lobbing i przekonywanie do swoich racji powinno mieć miejsce w Sejmie, ale "apodyktyczny głos biskupa" nie jest potrzebny. Według niego, biskupi i hierarchowie nie powinni mieszać się do bieżącej polityki. - To jest sytuacja, która w żadnym innym kraju europejskim nie mogłaby mieć miejsca - dodał.

Burza wokół słów kardynała

W piątek szef SLD Leszek Miller zapowiedział wystosowanie listu do prezydenta z pytaniem, czy ten zgadza się ze słowami kard. Dziwisza wygłoszonymi podczas homilii w Boże Ciało.

Kardynał powiedział w niej m.in. "Prawdy nie ustala się przez głosowanie, dlatego nawet parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten, który jest wpisany głęboko w serce człowieka, w jego sumienie". - To jest norma istniejąca w państwie wyznaniowym, gdzie prawo stanowione przez parlament wynika z doktryny religijnej. To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie - mówił szef SLD.

Prezydent odparł, że "za rządów lewicy ostre wystąpienia hierarchów nie wywoływały reakcji ówczesnego premiera" i że należy utrzymywać przyjazny, a nie wrogi rozdział Kościoła od państwa.

"Ludzie tego słuchają i turlają się ze śmiechu"

Zdaniem Pawła Kowala z PJN, sprawa listu Leszka Millera i wypowiedzi kardynała Dziwisza jest mniej ważna niż inne problemy trawiące Polskę. - Ludzie tego słuchają i turlają się ze śmiechu jak norki - powiedział. Jego zdaniem, politycy nie mają prawa podpowiadać kardynałowi, który jest jednym z najwybitniejszych hierarchów, o czym ma mówić, gdy mówi o ochronie życia, bo to dla katolików jeden z najważniejszych tematów. - Takie jest nauczanie Kościoła i dobrze funkcjonuje państwo, gdzie biskupi, rabini mówią o swoich prawdach wiary i zachęcają wiernych, by ich przestrzegali - dodał.

Siwiec i Kowal jednym głosem o misji w celu uwolnienia Tymoszenko
Siwiec i Kowal jednym głosem o misji w celu uwolnienia Tymoszenko tvn24

Misja Kwaśniewskiego i Coxa

Politycy rozmawiali także o misji uwolnienia Julii Tymoszenko z więzienia i pomyśle przewiezienia jej na leczenie za granicę. Ukraińską misję prowadzą wspólnie Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox. - Dobrze, że nie uciekają się do publicznych deklaracji, nie jeżdżą po Europie i nie pokrzykują na rząd w Kijowie. Wiedzą, że trzeba załatwić tę sprawę, tak by władze w Kijowie miały poczucie zachowania twarzy. Robią to w miarę po cichu, pokazują Janukowyczowi, jakie ma możliwości. Mają już na swoim koncie doświadczenie - uwolnienie Jurija Łucenki - powiedział Paweł Kowal. Zdaniem polityka, decydujący moment przyjdzie, gdy ważyć będą się losy umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. - To, co robi Kwaśniewski, wpisuje się w najlepszą tradycję polskiego zaangażowania na Wschodzie. Polska buduje swoją pozycję, nie mówiąc o tym wprost. Dzisiaj lepiej o tym pomilczeć, by tej sprawie nie zaszkodzić - dodał. - Ta spraw może bezpośrednio rzutować na umowę: czy na naszej granicy stanie nowy mur czy też przeciwnie, otworzymy te granice - zaznaczył.

"Za dużo powiedzieć nie można"

Siwiec przypomniał, że ta misja polityków to mrówcza praca - dziesiątki rozmów i i wizyt, lobbingu i przekonywania ludzi. Według niego w sprawie nie chodzi tylko o los Tymoszenko, ale o Ukrainę i podpisanie przez nią umowy stowarzyszeniowej z UE. Dlatego zdaniem polityka nie o wszystkim można głośno powiedzieć. - Jeśli chcemy zrobić na złość tej misji, to piszmy scenariusze i określajmy ich prawdopodobieństwo: wówczas nic z nich nie wyjdzie - przekonywał. Zwrócił też uwagę na powściągliwość polityków europejskich. - Mniej słów to mniej błędów. To zbyt wielka stawka, rozpuszczać wyobraźnię czy pisać filmowe scenariusze. Po prostu trzymajmy kciuki za tę misję. Gdy patrzę na złość i wrogość wobec Kwaśniewskiego, jest mi smutno - podkreślił. Pytany o to, kto jest wrogiem byłego prezydenta, odpowiedział: - Są na pewno w Platformie Obywatelskiej, niedobre słowa płynęły też ze strony SLD. Jemu wsparcie jest na pewno potrzebne - podkreślił.

Autor: jk//gak/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

16-latka uderzyła samochodem w szklaną elewację kawiarni w Krotoszynie. Nikomu nic się nie stało, straty oszacowano wstępnie na 100 tysięcy złotych.

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

16-latka wjechała autem w szklaną elewację kawiarni

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Kilkuletnia Dalia zraniła się w łokieć, spacerując po skwerze w Kielcach (Świętokrzyskie). Mama dziewczynki o pomoc poprosiła policjantów, którzy szybko i sprawnie opatrzyli dziecko. W ramach wdzięczności wysłała im wzruszającą wiadomość.

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Źródło:
tvn24.pl

Jadący z dużą prędkością samochód uderzył w bramę Białego Domu - poinformowała Secret Service, agencja zajmująca się między innymi ochroną prezydenta USA. Kierowca zginął na miejscu - przekazano w komunikacie.

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl
Szef nie wierzył, że przyszła do pracy po tym, co zrobiła

Szef nie wierzył, że przyszła do pracy po tym, co zrobiła

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz, istnieje także ryzyko wystąpienia gradu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania powróciły

Gdzie jest burza? Wyładowania powróciły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W nalocie lotniczym, w południowej części Strefy Gazy, zginął jeden z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za wiele ataków na Izrael, między innymi z 7 października na kibuc Sufa - poinformował w sobotę późnym wieczorem rzecznik izraelskiej armii.

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po 58 latach amerykańska policja doprowadziła do końca sprawę morderstwa z 1966 roku. Ślady DNA sprawcy odnaleziono na fragmencie ubrania ofiary. Oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia został 79-letni mężczyzna.

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Źródło:
PAP

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24