tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rodzinna kłótnia wstrząsa polityką. Walczą o spadek po premierze

Rodzinna kłótnia wstrząsa polityką. Walczą o spadek po premierze
Foto: Michał Józefaciuk / Senat RP / CC BY-SA 3.0 Premier Singapuru Lee Hsien Loong

Ostra wymiana zdań trwa od kilku dni w Singapurze między premierem Lee Hsien Loongiem a dwojgiem jego rodzeństwa z powodu spadku po ojcu - założycielu państwa i jego wieloletnim przywódcy, Lee Kuan Yew.

Zmarły w 2015 roku Lee Kuan Yew (premier kraju w latach 1959-1990) to postać uznawana w Singapurze za wzór polityka, męża stanu i intelektualisty, a jego rodzina przez wiele lat uchodziła za ucieleśnienie cnót i idei pracy na rzecz państwa.

Konflikt między rodzeństwem

Jednak od środy w kraju trwa konflikt między obecnym premierem a dwojgiem młodszego rodzeństwa.

Siostra szefa rządu, lekarz neurolog Lee Wei Ling, oraz jego młodszy brat Lee Hsien Yang, były szef krajowego giganta telekomunikacyjnego Singapore Telecom, oskarżyli premiera o brak kompetencji do kierowania krajem w sześciostronicowym oświadczeniu pod tytułem "Co się stało z wartościami Lee Kuan Yew?", zamieszczonym w mediach społecznościowych. Na Facebooku zarzucili mu, że od dłuższego czasu wykorzystuje swoją pozycję do wpływania na decyzje singapurskiego rządu dla osobistych korzyści.

Młodsze rodzeństwo zarzuca też premierowi, że nie respektuje woli ojca, nie zgadzając się na wyburzenie jego rezydencji w centrum miasta. Lee Kuan Yew wielokrotnie mówił, że nie życzy sobie kultu swojej osoby.

Lee Wei Ling i Lee Hsien Yang twierdzą, że premier chce wykorzystać rezydencję, by zbudować polityczny kapitał dla swojej gałęzi rodu i namaścić swojego starszego syna Li Hongyi na swego następcę. Obserwatorzy zwracają uwagę, że do przekazania władzy nie musiałoby dojść za długi czas, bo Lee Hsien Loong ma już 65 lat.

Żona premiera "pierwszą damą"?

Lee Hsien Loong, który premierem został w 2004 roku, od dawna cieszy się popularnością wśród wyborców, a w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 roku jego Partia Akcji Ludowej - założona przez ojca w 1954 roku - zdobyła blisko 70 procent głosów, co komentowano jako wyraz sympatii dla niego po utracie ojca.

W sprawie pojawił się również wątek żony premiera, Ho Ching, która zdaniem rodzeństwa wykorzystuje swoją pozycję do wpływania na decyzje męża, choć nie zajmuje w administracji stanowiska. Rodzeństwo premiera argumentuje, że w Singapurze nie ma tradycji, by żona premiera stawała się pierwszą damą i dodaje, że ich matka nie angażowała się w sprawy publiczne i wspierała męża tylko prywatnie.

Za rywalkę Ho Ching uważana jest żona najmłodszego z trójki rodzeństwa, Lim Suet Fern. Ukrywane przez wiele lat animozje między szwagierkami wychodzą obecnie na jaw.

Odpowiedział na zarzuty

W czwartek premier Lee Hsien Loong odpowiedział na zarzuty rodzeństwa, przedstawiając swoją wersję wydarzeń. Sześć z dziewięciu pytań, jakie postawił na koniec swojego oświadczenia, dotyczą roli Lim Suet Fern w kwestii podziału spadku. Zarzucił jej i młodszemu bratu, że podstępem nakłonili ojca do podpisania innej, korzystnej dla nich wersji testamentu. Młodszy brat nazwał oskarżenia premiera złośliwymi i nieuczciwymi.

Rodzeństwo Lee ostatni raz było widziane razem podczas trzygodzinnego pogrzebu państwowego ojca w marcu 2015 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

INFORMACJE SPORTOWE »

Bitwa wodna w Lozannie w Szwajcarii (Fot. VALENTIN FLAURAUD/PAP/EPA) czytaj dalej »