"Santeros" ogłosili proroctwa na 2016 rok: problem migracji będzie narastał


"Santeros", kapłani rozpowszechnionego na Kubie synkretycznego afroamerykańskiego kultu religijnego, ogłosili swoje proroctwa na 2016 rok. Ich zdaniem świat czekają niepokoje społeczne i eskalacja problemu migracyjnego.

"Santeros", zwani również "babalao" to kapłani Santerii, zwanej także kultem Joruba, (wywodzi się z tradycyjnych wierzeń afrykańskiego plemienia Joruba). Zapowiadają, że rok 2016 będzie okresem niepokojów społecznych na świecie. Przewidują też, że problem migracji będzie się nawarstwiał.

Rady dla świata

- Przewidywania mają ostrzec światowych przywódców przed tym, że jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, to powiększy to problem migracyjny - powiedział kapłan Lazaro Cuesta na specjalnej konferencji prasowej w Hawanie. Jak podaje Reuters kapłani nie odnosili się tylko do problemu napływu uchodźców do Europy, ale również przemieszczania się Kubańczyków do Stanów Zjednoczonych. Proces ten wzrósł w ciągu ostatniego roku aż o 80 proc. To efekt ocieplenia stosunków dyplomatycznych między Waszyngtonem a Hawaną.

Lazaro Cuesta dodał również, że problemy gospodarcze, polityczne i terroryzm mogą przyczynić się do wybuchu niepokojów społecznych, które wywołają kolejne migracje ludności. - Kiedy jesteś w pomieszczeniu, gdzie jest bardzo gorąco, to możesz być na tyle zdesperowany, że uciekniesz - mówił metaforycznie Cuesta.

Dlatego kapłani zalecili, aby światowe mocarstwa zawarły porozumienie w kwestii polityki migracyjnej, a także doprowadziły do zmniejszenia nierówności społecznych.

Proroctwo

Specjalna komisja kapłanów Santerii zbiera się co roku od 1986 roku. Na zgromadzeniu kapłani starają się odczytać znaki zapowiadające najważniejsze wydarzenia następnego roku, aby doradzić wyznawcom i ludności Kuby, jak powinni postępować, aby uniknąć niebezpieczeństw i "sprawić dobro". Bóstwa panteonu religii Joruba, która przywędrowała z Afryki wraz z czarnymi niewolnikami, uległy przystosowaniu pod wpływem prób schrystianizowania przybyszy, którzy stopniowo nadawali im podwójne znaczenie. Na przykład Ogun - bóg wojny, metalu, sprawiedliwości i pracy - przybrał również postać św. Piotra, a bogini Czango - św. Barbary. Orunla, jedyny bóg, któremu udało się oszukać śmierć, jest w posiadaniu legendarnej tablicy Ifa, dzięki której potrafi zajrzeć w przyszłość; nadano mu też imię św. Franciszka.

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters,