tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wjechał w przechodniów w Nowym Jorku. Mówił, że "chciał zabić ich wszystkich"

26-letni były wojskowy Richard Rojas, który w czwartek wjechał w grupę ludzi na Times Square w Nowym Jorku, powiedział, że chciał "zabić ich wszystkich" - ujawniła w piątek prokuratura. Według źródeł w policji miał też twierdzić, że "słyszy głosy".

Na Times Square zginęła w czwartek 18-letnia turystka, a 22 osoby odniosły obrażenia. Trzy z nich wciąż są w stanie krytycznym. Rojas stanął w piątek przed sądem. Oskarżono go o zabójstwo i usiłowanie zabójstwa. Prokuratura ocenia, że rozmyślnie wjechał w ludzi na chodniku.

Prokuratorzy ujawnili, że po aresztowaniu Rojas powiedział policji, iż chciał "zabić ich wszystkich". Twierdził też, że powiedział policjantom, iż powinni byli go zastrzelić, żeby go powstrzymać oraz że palił marihuanę "zaprawioną" PCP (fencyklidyną). Według źródeł w policji, na które powołuje się BBC, miał też twierdzić, że "słyszy w głowie głosy".

Szczegółowe wyniki testów na obecność narkotyków w organizmie Rojasa są oczekiwane za kilka dni. Według jednego z policjantów w czasie zatrzymania "miał szkliste oczy, bełkotał i chwiał się". Jeden ze śledczych powiedział anonimowo "New York Timesowi", że do tej pory Rojas nie przedstawił spójnego wyjaśnienia.

"Nie róbcie z niego terrorysty"

Jak podają media, to nie pierwsze problemy z prawem Rojasa. Wcześniej w tym miesiącu został aresztowany za grożenie innemu mężczyźnie nożem. Dwukrotnie - w 2008 i 2015 roku - został zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu. W 2013 roku spędził z kolei dwa miesiące w więzieniu w Karolinie Południowej, choć nie jest jasne, z jakich powodów. W 2012 roku zaatakował taksówkarza w bazie marynarki na Florydzie, krzycząc, że "jego życie skończone". Groził też, że zabije policjanta.

W rozmowie z dziennikarzami Reutersa jeden z sąsiadów Rojasa powiedział, że mężczyzna wrócił ze służby w marynarce z problemem alkoholowym. - Ma za sobą naprawdę ciężkie przeżycia. Nie róbcie z niego terrorysty czy czegoś takiego. Służył swojemu krajowi, a kiedy wrócił, nikt mu nie pomógł - mówił Harrison Ramos. - To mój przyjaciel. Zależy mi na nim i to boli - dodał.

Ofiara śmiertelna ataku Rojasa to 18-letnia Alyssa Elsman. W zeszłym roku skończyła szkołę średnią. Do Nowego Jorku przyjechała z rodziną z Michigan. Samochód ranił także jej 13-letnią siostrę.

Times Square to jedno z najpopularniejszych miejsc w Nowym Jorku. Codziennie przechodzą tamtędy setki tysięcy ludzi. Specjalne bariery mają chronić pieszych, ale nie są one jeszcze szczelne i w wielu miejscach samochody mogą nadal wjechać na chodniki lub skwery.

Źródło: Google Maps Times Square w Nowym Jorku

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Dorn: to może zaowocować sojuszem

Jeśli dwie osoby dotąd dość szorstko traktowane przez Jarosława Kaczyńskiego spędzają wspólnie urlop i zaowocuje to sojuszem, to prezes PiS straci całkowity wpływ na władzę wykonawczą - powiedział w "Faktach po Faktach" były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Skomentował w ten sposób doniesienia o pobycie premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy w ośrodku prezydenckim w Juracie. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Zielone światło do likwidacji OFE. Chcą zachęcić do dobrowolnego oszczędzania

Zielone światło do likwidacji OFE. Chcą zachęcić do dobrowolnego oszczędzania

Głównym celem projektu ustawy w sprawie zmian w systemie emerytalnym, nad którym kończą się prace, będzie stworzenie warunków dla rozwoju dobrowolnych form oszczędzania na starość - podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Najpierw plan, potem liczby. Amerykanie szykują wzmocnienie w Afganistanie

Najpierw plan, potem liczby. Amerykanie szykują wzmocnienie w Afganistanie

Nie wiadomo jeszcze, ilu amerykańskich żołnierzy ma trafić do Afganistanu w ramach wzmocnienia zapowiedzianego przez Donalda Trumpa. Sekretarz obrony James Mattis stwierdził, że najpierw poczeka na plan dowódców wyjaśniający co chcieliby zrobić w tym państwie rozdartym wojną domową. Potem zapadnie decyzja o skali wsparcia. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »