"Ryzyko zamachów na Euro i ŚDM". USA ostrzegają przed podróżami do Europy


Departament Stanu USA wydał ostrzeżenie dla Amerykanów dotyczące możliwego zagrożenia atakami terrorystycznymi w Europie. Ostrzeżenie obowiązywać ma do końca sierpnia, a jako potencjalne cele zamachów wskazuje się obiekty turystyczne, restauracje, centra handlowe i imprezy masowe, takie jak Euro 2016 oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

"Ostrzegamy obywateli USA przed ryzykiem możliwych ataków terrorystycznych na terytorium Europy, których celem byłyby imprezy masowe, obiekty turystyczne, restauracje, centra handlowe i infrastruktura transportowa", napisano w ostrzeżeniu dla podróżnych, którego ważność wygasać ma z końcem sierpnia.

Euro, Tour de France, ŚDM

"Duża liczba turystów odwiedzających Europę w ciągu lata może stanowić cel dla terrorystów planujących ataki w miejscach publicznych, zwłaszcza podczas imprez masowych", dodano. W ostrzeżeniu wskazano, że we Francji od 10 czerwca do 12 lipca trwać będą finały Mistrzostw Europy w piłkę nożną.

"Stadiony piłkarskie, strefy kibica oraz wszelkie obiekty transmitujące rozgrywki Euro 2016 w całej Europie stanowią potencjalne cele dla terrorystów, podobnie jak inne duże wydarzenia sportowe oraz zgromadzenia publiczne", podkreślono.

Jako inne potencjalne cele ataków terrorystycznych Departament Stanu USA wskazał także organizowany w dniach 2-24 lipca wyścig kolarski Tour de France oraz organizowane w Polsce w dniach 26-31 lipca Światowe Dni Młodzieży. Spodziewa się, że do Krakowa przybędzie na nie ok. 2,5 mln ludzi.

"Polskie władze przywrócą kontrole graniczne na wszystkich przejściach od 4 lipca do 2 sierpnia, a wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazywania paszportu oraz poddania się restrykcyjnym kontrolom bezpieczeństwa", stwierdzono.

Stan wyjątkowy we Francji

We Francji cały czas obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony po zamachach w Paryżu z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób. Francuski parlament przedłużał go od tamtej pory trzykrotnie, ostatnio - do końca lipca.

Stan wyjątkowy wyposaża stojących na czele administracji regionalnych prefektów w takie pełnomocnictwa jak zlecanie: przeszukań, aresztu domowego czy zakazu zgromadzeń, jedynie na podstawie podejrzenia o istniejącym zagrożeniu dla bezpieczeństwa publicznego.

Autor: mm/kk / Źródło: Reuters, BBC, PAP

Tagi:
Raporty: